3. FİLME KALAN SÜRE

The Ickabog #31: J.K. Rowling’den Bir Peri Masalı – Bir Kasabın Kayboluşu | OKU

The Ickabog #31: J.K. Rowling

J.K. Rowling’in kaleminden yeni bir peri masalı: The Ickabog. Yazar, Harry Potter serisini yazdığı sıralarda başladığı bu öyküyü yıllar sonra internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlanıyor. FantastikCanavarlar.com olarak bizler de bölümleri Türkçeye çevirip sizlerle buluşturuyoruz.

The Ickabog hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


– giriş, önsöz ve ilk bölümler-
– bölüm 28 –
– bölüm 29 –
– bölüm 30 –

bölüm 31

Bir Kasabın Kayboluşu

O gece, karanlığın gizemi içinde, siyahlara bürünmüş atlı bir grup adam, Binbaşı Roach’ın liderliğinde Chouxville’den ayrılmış. Tam ortalarında duran yük arabasında büyükçe bir çuvalın içinde uzun, keskin pençeleri olan ve pul pul oyulmuş dev bir tahta ayak gizliymiş.

Yolculuğun sonunda, Baronstown’ın kenar mahallerine ulaşmışlar. Şimdi –Spittleworth’un Ickabog Savunma Birliği’nden bu iş seçtiği– adamlar atlarından inip hayvanların ses çıkarmalarını ve iz bırakmalarını önlemek için toynaklarını bezlerle sarıyorlarmış. Sonra, yük arabasındaki dev ayağı kaldırıp alarak yeniden atlarına binmişler. Ayağı aralarında tutarak, kasap Tubby Tenderloin’in karısıyla birlikte yaşadığı ve şans eseri komşularıyla arasında biraz mesafenin olduğu evine doğru yol almışlar.

Atlarını bağladıktan sonra, askerlerin çoğu Tubby’nin arka kapısına doğru sinsice yaklaşıp kapıyı zorlarken, bir diğer kısmı da arka girişin oradaki çamurlu toprağa dev ayak izini basmaya gitmişler.

Askerlerin gelmesinin üzerinden yalnızca beş dakika geçmiş ki, çocukları olmayan Tubby ve karısı bağlanmış ve ağzı kapatılmış bir halde evden dışarı çıkarılıp yük arabasına bindirilmiş. Tam da tahmin ettiğiniz gibi, tıpkı Er Prodd’ın Daisy’den kurtulmak için yapması gerektiği gibi, Tubby ve karısı da öldürülüp ormana gömülmek üzereymiş. Spittleworth yalnızca işine yarayacak olanların yaşamasına izin vermiş. Ickabog ayağı olur da zarar görürse, Bay Dovetail onu düzeltebilirmiş. Kaptan Goodfellow ve arkadaşlarının ise bir gün Ickabog ile ilgili yalanları yeniden anlatmaları gerekebilirmiş. Spittleworth vatan haini bir sosis satıcısının işine yarayacağını hiç zannetmiyormuş, o yüzden onun öldürülmesini emretmiş. Zavallı Bayan Tenderloin’e gelince ise… Spittleworth onu düşünme zahmetine bile katlanmamış. Oysaki kendisi arkadaşlarının çocuklarına bakıcılık yapan ve o bölgenin yerel korosunda şarkı söyleyen çok iyi bir insanmış.

the ickabog samson
Çizim: Samson (9 Yaşında)

Tenderloin’ler evden uzaklaştırılır uzaklaştırılmaz, geride kalan askerler eve girip mobilyaları dev bir canavar yapmış gibi yıkıp dökmeye başlamışlar. Bir diğer kısmı ise arka çiti kırıp Tubby’nin tavuk kümesinin çevresindeki yumuşak toprağa dev ayak izini bırakmışlar; böylece, etrafta sinsi sinsi dolaşan canavar tavuklara da saldırmış gibi görünecekmiş. Hatta askerlerden biri botları ile çoraplarını çıkararak, Tubby tavuklarını korumak için hızla dışarı çıkmış gibi görünsün diye çıplak ayaklarıyla yumuşak toprakta izler bile bırakmış. Ayrıca, aynı adam tavuklardan birinin kafasını kesip etrafa kan ve tüy sıçratmış ve küfesin bir kısmını kırıp açarak tavukların geri kalanını kaçsınlar diye serbest bırakmış.

Canavarı kaçmış gibi göstermek için Tubby’nin evinin dışındaki toprağa da çok sayıda ayak izi bıraktıktan sonra, askerler Bay Dovetail’in yapımı olan ayağı yük arabasına geri taşıyarak yakında-öldürülecek-olan kasap ile karısının yanına bırakmışlar. Ardından, atlarına atlayıp gecenin içinde kaybolmuşlar.

Bölüm 32: Plandaki Kusur

The Ickabog hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

GÖZ ATIN  The Ickabog #4: J.K. Rowling'den Bir Peri Masalı – Sessiz Ev | OKU
⁠⁠⁠Evapsie!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir