Kategori: Düşünseli

Hortkuluk: Kötülüğün Uç Noktası

Harry Potter dünyasında, karanlık büyünün en uç noktalarından olan Hortkuluk ile daha yakından tanışmaya hazırlanın!

Hortkuluk, bir kara büyücünün veya cadının, ölümsüz olmak gayesiyle ruhunun bir paçasını gizlediği objeye verilen isimdir. Bu objeler, yalnızca kişinin cinayet işlemesi yoluyla yapılabilmektedir ve cinayet işlendikten sonra özel bir tür büyü yapılmalıdır. Bu kara büyüyü yapan büyücü ya da cadı genellikle bu cismi korumak için ona, sihrî koruyucular ve tılsımlar yapar, çünkü nihayetinde obje kendi ruhunun bir parçasıdır.

Hortkuluk, kara büyünün en korkuncu olarak nitelenmektedir. (Cinayet kötülüğün en korkunç faaliyetidir.) Sahip oldukları bu korkunç tabiat gereği, büyü dünyasından saklı tutulmuşlardır, böyle bir büyünün varlığı yalnız seçkin bir azınlık tarafından bilinmiştir. Örneğin; Hogwarts bu büyüyle ilgili tüm eğitimleri yasaklamıştır ve bununla Albus Dumbledore bizzat ilgilenmiştir. Hatta çoğu karanlık sanatlar büyü kitaplarında bile bu konuya çok az değinilmiştir. Bu objeler doğaları gereği oldukça dayanıklıdırlar, çok az büyü onları yok etmeye muktedirdir. Canlı varlıklar dâhil olmak üzere pek çok şey olabilir, fakat yok edilme ihtimallerini düşürmek için cansız nesneleri tercih etmek daha mantıklıdır.

Hortkuluk yapmak için ilk aşamanın cinayet işlemek olduğunu söylemiştik. Büyücü yahut cadı birini öldürdüğü zaman, metafiziksel olarak ruhu zarar görür. Hortkuluk yapan kişi bu aşamadan sonra, ruhunun zarar görmüş kısmını lehine kullanır ve yetkinlik gerektiren bir büyü yapar. Bu büyüyle ruhunun parçalanmış kısmını alır ve onu bir objenin içine yerleştirir. Böylelikle kişi ölse bile ruhunun bir parçası orada yaşamaya devam eder.

Hortkuluk Yapmak ve Yok Etmek

Hortkuluk yapmak için oldukça yüksek bir büyüsel yetkinliğe sahip olunması gerekir, keza aynı şekilde yok etmek için de. Bu objelerin yok edilmeleri için fiziksel ve büyüsel olarak onarılamayacak şekilde zarar görmeleri gerekir. Basilisk Dişi (zehri), Fiendfyre büyüsü, Öldüren Lanet (Avada Kedavra), Gryffindor Kılıcı gibi farklı büyü ve büyülü nesne ile yok edilebilirler. (Harry’nin Sırlar Odası’nda Basilisk Dişiyle zehirlendiği halde bir hortkuluk olarak neden yok olmadığının cevabı, Anka Kuşu Gözyaşlarının yarattığı büyüsel etkidir; demek ki hortkulukların gördüğü zararı tersine çevirmekte bir şekilde mümkündür.)

Objelerden, yok edilmeleri halinde siyah renkli kan benzeri bir sıvı akışı olabilir yahut acı dolu bir çığlık duyulabilir. (Bu durum yapan kişinin ruh parçasının yok olmasından dolayı çektiği acının yansımasıdır.) Yapan kişi içinde ruhundan parçalar taşıyan bu objelerin yok edildiğini hissedebilir, fakat Lord Voldemort burada bir istisna teşkil edebilir. Çünkü Dumbledore’un söylediğine göre, Lord Voldemort ruhunu çok fazla parçaya ayırdı ve çok uzun süre bu şekilde yaşadı.

Hortkulukların temel gücü yaratıcılarının ruhunun bir parçasını içlerinde taşımaları ve onları ölümsüz yapmalarıdır. Bir başka özellikleri ise yaratıcı öldürüldüğünde ruhunun kalan parçasından tekrar dirilip cismani hale bürünmelerini sağlamalarıdır. Ayrıca kişiler üzerinde ruhlarını karartıcı yönde etkileri olduğunu da belirtmek gerekir. (Günlüğün Ginny Weasley’i kontrol etmesi; kolyenin Harry, Ron ve Hermione’i öfkeli yapması.) Tabi hortkulukların getirileri olduğu gibi götürüleri de mevcuttur. Yan etkileri olarak ilk başta insan formundan uzaklaşma olarak söyleyebiliriz. (Lord Voldemort’un çocukken normal olması fakat sonraları demonik bir görünüş alması.) Bir başka yan etki ruhun parçalandıkça ana parçanın dengesiz bir hal almasıdır. (Bu dengesizlikten dolayı Lord Voldemort, Harry öldüreceği zaman büyüsü geri tepmiş, kendi ruhuna zarar vermiştir ve ruhunun o parçası Harry yerleşmiştir.) Diğer bir sorun ise hortkuluk yapan kişilerin ruhlarının objedeki parçasının arafa sıkışmasıdır. (Harry’nin içindeki hortkluluk, ölümünden sonra malum beyaz alanda bebek şeklinde kalmıştır.)

Voldemort’un Hortkulukları

Lord Voldemort, birden fazla hortkuluğa sahip olduğunu bildiğimiz yegâne büyücüdür. İçindeki ölümsüzlük arzusu ve güç istenci, onu sihir tarihinin gördüğü en büyük büyücüler arasında sokmuştur. Kendisi beşinci sınıf öğrencisiyken Sırlar Odası’nı açmış, altıncı sınıftayken ilk hortkuluğunu yapmıştır. Karanlık Lord’un yedi adet hortkuluğu, var ve yok oluşları şu şekildedir:

Tom M. Riddle’ın Günlüğü

Hogwarts Şatosu’nda, Myrtle Warren’ın (Mızmız Myrtle) Slytherin Basiliski tarafından öldürülmesi ile yaratılmıştır. Bu cinayetin suçu ise akramantula Aragog’a ve Rubeus Hagrid’e yıkılmıştır. Lord Voldemort’un ilk hortkuluğudur ve altıncı sınıftayken yapmıştır. Günlük, Karanlık Lord’un düşüşünden sonra Lucius Malfoy’un gözetiminde kalmış, sonrasında bilgisi olmadan Ginny Weasley’e verilmiş ve nihayetinde Harry’nin eline ulaşmıştır. Günlük, Sırlar Odası’nda, Harry Potter tarafından, bir Basilisk Dişi ile yok edilmiştir. (Günlükle beliren Riddle’ın ruhu da onunla beraber yok olmuştur.)

Marvolo Gaunt’un Yüzüğü

Lord Voldemort’un, kendi evlerinde, babasını öldürmesi ile yaratılmıştır. Üzerinde siyah bir taş bulunan altın bir yüzüktür ki bu siyah taş, Diriltme Taşı’ndan başka bir şey değildir. (Fakat kimse bu durumun farkında değildir.) Yüzük, Gaunt ailesinin kulübesinde Lord Voldemort tarafından saklanmıştır. Yüzük, Dumbledore’un şahsi odasında, bizzat kendisi tarafından, Gryffindor’un Kılıcı ile yok edilmiştir. (Yüzük çok güçlü bir büyü ile lanetlenmiştir, Snape ve Dumbledore etkisini sadece bir yıl kadar geciktirebilmiştir, lanet Dumbledore’u yavaşça öldürmekteydi.)

Slytherin’in Kolyesi

Bir muggle cinayeti ile yaratılmıştır. Kolye, Kristal Mağara’da korumaya alınmışken, daha sonra Regulus Black tarafından çalınır. Black ve ev cini Kreacher kolyeye sahip olur fakat onlardan da Mundungus Fletcher çalar. Ardından o da kolyeyi Dolores Umbridge’e rüşvet olarak verir. Sonrasında Harry ve arkadaşları tarafından Umbridge’den zor kullanılarak alınır. Kolye, elden ele oldukça uzun bir macera yaşamıştır ve kolyenin –özellikle Ron’u- takan kişiyi oldukça kötü etkilediği bilinmektedir. Kolye, Dean Ormanı’nda, Ron Weasley tarafından, Gryffindor’un Kılıcı ile yok edilmiştir.

Hufflepuff’ın Kupası

Hepzibah Smith’in kendi evinde öldürülmesi ile yaratılmıştır. Kupa, Lestrange aile kasasında, Gringotts Büyücü Bankası’nda saklanmıştır. Bellatrix Lestrange bizzat kupanın gözetimi ile ilgilenmiştir. Harry ve arkadaşları izini sürdükten sonra bin bir güçlükle Gringotts’tan çalmayı başarmışlardır. (Kupa Gringotts’tan çalınabilen tek obje olma özelliğini taşır.) Kupa, Hermione Granger tarafından, Sırlar Odası’nda, bir Basilisk Dişi ile yok edilmiştir.

Ravenclaw’ın Diademi

Lord Voldemort’un, Arnavutluk bölgesinde işlediği bir başka cinayet sonrası onun beşinci hortkuluğu olmuştur. Diademin saklı olduğu yer Luna Lovegood ve Gri Leydi sayesinde bulunabilmiştir. Diadem, Hogwarts Şatosu’nda, İhtiyaçlar Odası’nda saklanmıştır. Yine saklandığı yerde, İhtiyaçlar Odası’nda, Vincent Crabbe tarafından Fiendfyre büyüsü (Crabbe büyüyü ne bilinçli olarak yapmış ne de kontrolünü sağlayabilmiştir.) ile yok edilmiştir. (Önce Basilisk Dişiyle vurulmuş sonra Crabbe’ın Fiendfyre büyüsünün içine atılmıştır.)

Nagini

Arnavutluk bölgesinde, Bertha Jorkins cinayeti ile yaratılmıştır. Yılan çoğunlukla Lord Voldemort’un en sadık yardımcısı olarak görülür ve onun emriyle öldürmekten çekinmemiştir. Zaman zaman bireysel hareket ettiği görülse de, kupa yok edildikten sonra Lord Voldemort yılanını hiç yanından ayırmamıştır. Hogwarts Savaşı’nın, Harry’nin ölümü ile kaybedildiği düşünüldüğü sırada, Neville Longbottom tarafından Gryffindor’un Kılıcı ile kafası kesilerek yok edilmiştir.

Harry Potter (Yalancı Hortkuluk)

Genel hortkuluk özelliklerine uygun olmaması ve bilinçli yapılmış olmamasına karşın, Harry yine de bir hortkuluktu, daha çok yalancı bir hortkuluk. Bir hortkuluk için gerekenlerden cinayet tamamdı fakat Lord Voldemort sonrasında gereken büyüyü yapmamıştı. Öldürmek için yaptığı büyü Harry’den sekip kendine zarar verdi ve ruhundan kopan parça bulabildiği tek şeye sığındı, Harry. Godric Hollow’da kendi evinde bir hortkuluk olan Harry Potter, Yasak Orman’da Lord Voldemort tarafından yok edildi.

Dileriz, “Hortkuluk nedir?” sorusuna yanıt verebilmeyi başarmışızdır. Konuya dair görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Hortkuluk Yaratmak Üzerine Nahoş Bir Teori

⁠⁠⁠Evapsie!

Yorumlara Bak

  • Nagini bertha jorkins cinayetiyle hortkuluk yapılmadı bertha harry in 4. Okul yılında yapıldı 7. Hortkuluk ise voldemortun ilk döneminde zaten yapılmıştı ve hangi cinayetle hangi hortkuluğun yapıldığını da işk hortkulul dışında tahmin etmek zor malum yüzlerce cinayet işlemii birinden bahsediliyor

  • Gryffindorun kilici hortkuluk yok edebilecek nesne değildi. Harry basiliski öldürdüyü zaman kilic basilisk zehri ile kaplanmişti. Bu yüzden kilic hortkuluk yok edebiliyordu (azeriyim ben yazim hatasi yaptiysam üzrlü sayin)

  • Gryffindor kılıcı aslında hortkuluklar için ölümcül bir silah değil. İkinci kitapta Harry basiliski Gryffindor kılıcı ile öldürünce basiliskin zehri kılıca da geçiyor. Onun sayesinde öldürücü olabiliyor diye biliyorum. Bu küçük detayı düzeltmek istedim kusurum olduysa affola.

  • HALA KİMSE KARANLIK PRENSİN YENİ BÖLÜMÜNÜN UZUUUUUUUUUN ZAMANDIR GELMEDİĞİNİ FARK ETMEDİMİ ????!!!!!!(prens i çok özledik)

  • Voldemort'un lanetinin geri tepmesinin hortkuluklarla ilgisi yok lily kendisini feda edince bir tılsım oluştu ve lanet o yüzden sekti.

Paylaş

Son Gönderiler

J.K. Rowling Yeni Kitabı Ickabog’u Duyurdu: Kitap Ücretsiz Olarak İnternete Geliyor

J.K. Rowling karantina süresince eski projelerinden "Ickabog"u raftan indirdi. Yazar, eserden bölümleri internette ücretsiz şekilde… Read More

26 Mayıs 2020

Harry Potter: Puzzles & Spells Fragmanı Sonunda Geldi!

Harry Potter hayranları uzun zamandır yeni bir mobil oyunun yolda olduğunu biliyordu. Zynga’nın, Portkey Games… Read More

16 Mayıs 2020

J.K. Rowling, 9 Yaşında Lösemiden Hayatını Yitiren Kızı Ateş Kadehi ile Yaşatıyor

Harry Potter serisinin popülerliğinin altında yatan şeylerden birisi de satır arasında pek çok detay ve… Read More

15 Mayıs 2020

Daniel Radcliffe Harry Potter Serisine Sesiyle Geri Döndü

Harry Potter at Home harika bir projeyle hayatımıza etki edecek! Proje kapsamında ünlü isimler Felsefe… Read More

8 Mayıs 2020

Harry Potter 20. Yıl Özel Tayland Baskıları Görenleri Büyülüyor

Harry Potter 20. Yıl Tayland özel baskıları görenleri büyülüyor! Arch Apolar tarafından hazırlanan kapaklar ayrıntılarıyla… Read More

3 Mayıs 2020

Hogwarts Savaşı Onuruna J.K. Rowling’den 1 Milyon Sterlin Bağış

J.K. Rowling, Hogwarts Savaşı sırasında öldürdüğü kurgusal karakterler adına her yıl 2 Mayıs’ta özür diliyordu.… Read More

2 Mayıs 2020

This website uses cookies.