Hortkuluk Yaratmak Üzerine Nahoş Bir Teoriye Ne Dersiniz?

tom-riddle-yetimhanede2

Reddit kullanıcısı sirlionel13, pek çoğumuzun merak ettiği Hortkuluk yaratma süreciyle ilgili “rahatsız” edici bir teori ortaya attı.

Geçenlerde Melez Prens‘i bilmem kaçıncı kez okuduktan sonra Hortkuluk yaratma işleminin nasıl gerçekleştiği konusu kafamı epey kurcalamaya başlamıştı. Kitaplarda asla açıklanmaması bir yana, Rowling’in kendisi bile bu süreci anlatmaktan “oldukça korkunç” olması gerekçesiyle kaçınıyordu. Ben de her konuda teorileri olan hayranların bu konuyu es geçmeyeceklerinden emin bir şekilde internette arama yapmaya başladım ve birkaç teori okudum. Birazdan okuyacağınız teori tüm okuduklarım arasında en akla yatkın olanı gibi geldi bana.

Reddit kullanıcısı tarafından ortaya atılan bu teoriyi okumadan önce hepinizi uyarmak isterim, bazılarınız için bunu dolu mideyle okumak pek sağlıklı olmayabilir zira birazcık… nahoş bir teori.

tom-riddle-yetimhanede

Hortkuluklar’a dair elimizde resmi olan çok az bilgi var: Bir kişinin ruhunu parçalara böldüğünü ve o parçalar yok olana dek kişiyi ölümden koruduğunu, Hortkuluk’un bir nesne ya da bir canlı olabileceğini ve her birini yaratmak için cinayet işlenmesi gerektiğini biliyoruz.

Ancak şöyle bir şey de var, kitaplar boyunca bir sürü kişi cinayet işliyor, hele son kitap ölüm karnavalı gibi. Her bir kişiyi öldürdüğünde otomatik olarak Hortkuluk sahibi oluyorsan, o zaman Bellatrix kesinkes ölümsüz, bizler de onun Imperiuslu minionlar’ı olurduk, yani açıkçası işler böyle yürümüyor.

J.K. Rowling‘in kitaplarda asla açıklamadığı şeyse cinayet sonrası Hortkuluk yaratma işleminin tam olarak nasıl gerçekleştiği. Çoğumuz bunu oldukça karanlık, eski ve karmaşık bir büyü olarak kabul ettik ama kitaplarda J.K. Rowling’in bundan “konuşulamayan” olarak bahsettiği pek çok yer var.

Cinayet başlı başına kötü bir şeyken Hortkuluk yaratmak için birinin bundan daha ne kadar ileriye gitmesi gerekiyor? Pekala gençler sıkı durun, Reddit kullanıcısı sirlionel13‘ün hem merakınızı giderecek hem de sizi rahatsız edecek bir teorisi var: Voldemort Hortkuluklar’ı yamyamlıkla yarattı.

20e09aa0-9783-0133-a020-0e7c926a42af

Sirlionel13‘e göre, Hortkuluk yaratmak için Voldemort’un yalnızca ruhunu bölmesi gerekmiyordu, ruhunu kurbanınkiyle bağlaması da gerekiyordu. Yöntemi ne miydi? Kurbanının etini yemek. Açıklaması da şu şekilde:

Yamyamlık, tarih boyunca ölüden güç, dayanıklılık ya da sağlık elde etmekle ilişkilendirilmiştir. Amacı alt edilen düşmandan güç elde etmek, bir topluluğun ölen üyesiyle metafiziksel güçleri paylaşmak ya da sadece bedeni çeşitli rahatsızlıklardan kurtarmak için tıbbi uygulama yapmak olsa da insanların başka insanları yemenin onlara bir şekilde yardım edeceğine dair bir fikirleri vardı.

Bu, modern tıbbın dünya çapında gelişmesine kadar oldukça yaygındı. Amerika’daki yamyamları tartışan Avrupalılar bile kurutulmuş insan dokusunu şifa niyetine yiyorlardı. Ancak bugünün standartlarında, yamyamlık hakkında konuşmak, dinleyen kişilerde kolayca bir öğürme refleksi oluşturabiliyor.

Nekromansi (en azından daha fantastik versiyonu), ölüyü güç kazanmak için kullanma sanatıdır ve Orta Çağ’da cadılardan bu kadar korkulmasının da sebebidir. Bu aslında tam olarak Hortkuluk’u tanımlayan şey: güç elde etmek için öldürmek. Neden bunu bir adım daha öteye taşıyıp işin içine esas bedeni de dahil etmeyelim? Bir kara büyücünün özellikle nekromansi için bedenini kullanmak amacıyla birini öldürdüğünü varsaymak çok da uç bir şey olmazdı ve bence olabilecek en karanlık sanatlardan biridir bu.

E1011317 1 600x600 e1472698139699

Ve bunun bu kadar dikkatimi çekmesinin sebebi de bu: Hortkuluk yaratmak birini öldürüp ruhunu bölerek yapılması gereken bir şey. Ancak Voldemort‘un kendisi her zaman cinayet işlemiyordu. Mızmız Myrtle bir Basilisk tarafından öldürüldü ki Tom Riddle‘ın emriyle bile gerçekleşmiş olsa dahi gerçekten de bir cinayet değildi. Ölümü için suçlanabilir ama o zaman Harry de ruhu parçalamaksızın pek çok ölümden sorumlu tutulabilir. Voldemort’un ruhunu Myrtle’ınkine bağlayacak bir şey gerçekten olmamalı.

Ayrıca, gördüğümüz kadarıyla birini ruhundan ayırmak için tek yol Öldüren Lanet, aynı birinin kalbine doğrudan nişan almak gibi, küçük bir parçasını alıp kalanını sonrası için saklama gibi bir durum olamaz.

Ancak, yakın zamanda bölünmüş bir ruh yakın zamanda gitmiş olan bir ruhla bağlanırsa, ölü o ruh parçasını taşıyabilir ancak bağlantı yapılmış olmalı. Yediğin ete yapılan nekromantik bir büyü, ruhları bağlamak için bir yol gibi duruyor.”

horcrux-1448312881

Teori yayınlandıktan kısa süre sonra insanlar, Harry’nin hayatta oluşunun bu teoriyi çürüttüğünü söylediler, sonuçta Voldemort bebek Potter’ın herhangi bir parçasını yemedi ve Harry onun son Hortkuluk’uydu.

Sirlionel13 herkese, Öldüren Lanet’in kazara geri tepmesi sonucu Voldemort’un ruhunun Harry’ninkine bağlandığını hatırlattı. Harry istemeden yapılan ve J.K. Rowling’in de dediği gibi “gerçek” olmayan bir Hortkuluk’tu.

Son derece korkunç, bir o kadar da ilginç ve kesinlikle Voldemort’un şanına yakışır bir uygulama gibi görünüyor. “Bu onun için bile çok fazla” diyenleriniz de olabilir tabii, ama baş belası küçük bir veletken bile yaptıklarını düşününce çok da imkansız değil gibi.

Durum aşağı yukarı böyle, siz ne düşünüyorsunuz peki? Gerçekten de böyle bir şey olabilir mi yoksa tamamen deli saçması mı? Sizin aklınıza gelen teoriler var mı? Bize de söyleyin!

Harry-potter7-hermione-ron-fc

Potter Evrenine Dair Sitemizde Yer Verdiğimiz Diğer Teoriler İçin Buraya Tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
15 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir