Kategori: Kitaplar

Harry Potter 20. Yıl Özel Tayland Baskıları Görenleri Büyülüyor

Harry Potter 20. Yıl Tayland özel baskıları görenleri büyülüyor! Arch Apolar tarafından hazırlanan kapaklar ayrıntılarıyla dikkat çekiyor.

Harry Potter serisi birçoğumuzun hayatında önemli bir yer tutuyor. Özellikle 2000’li yıllarda yüzlerce sayfalık kitapları 2 gün bile sürmeden bitiren birçok Potterhead vardır. Serinin en uzun kitabı Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın binden fazla sayfası bile hayranlar tarafından çarçabuk okunmuştur. Milyonlarca okuyucuya ve yüzlerce baskıya ulaşan kitap serisi bir dönem yazarını İngiltere Kraliçesi’nden bile daha zengin yapmış, filmleri de iyi bir gişe başarısına ulaşmıştı.

Normalde serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, 2007 yılında yani bundan tam 13 yıl önce yayınlanmıştı. Ülkemizde de Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’nun başarılı ve hızlı çevirileri sayesinde aynı yıl içerisinde Türkçe olarak basılmıştı. Ardından serinin son filmi de 2011 yılında vizyona girdi. Ancak ne hayranların ne de yazarın Harry Potter macerasıyla işi bitmemişti.

Çoğunuzun bildiği üzere daha sonra gelen Pottermore sitesi (kısa bir süre önce Wizarding World’e dönüştü), sekizinci bölüm olarak sayılan Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyunu ve pek tabii Fantastik Canavarlar film serisiyle macera devam etmekte. Ancak ne olursa olsun o ilk yedi kitabın gönlümüzde yeri ayrı. İlk defa 1997 yılında basılan Harry Potter ve Felsefe Taşı, yayınlanışının üzerinden 20 yıl geçtikten sonra 2017 yılında özel baskılara kavuşmuştu. Daha önce haberini de yaptığımız bu baskılara tekrar göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Harry Potter Tayland 20. Yıl Baskıları Hogwarts Şatosu Görünümlü Kutuyla Geliyor

Harry Potter serisi bir süre sonra farklı birçok ülke diline çevrildi. Bunlardan biri de Tayland’dı. İlk defa 2000 yılında basılan kitapların üzerinden tam 20 yıl geçince, Tayland’da yayın haklarına sahip olan NanmeeBooks da özel baskılarla hayranlarının karşısına çıktı. Serinin 2o. yılı için özel olarak hazırlanan baskıları ilk görücüye çıktığı andan itibaren birçok Potterhead’i büyüledi.

Özel olarak hazırlanan bu kutulu baskı kapakları, kendisi de bir Potterhead olan Tayland’lı çizer Apolar’a ait. Birbiriyle uyumlu olarak seyreden kitap kapaklarının illüstrasyonlarının çok iyi olmasının yanı sıra içerisinde o kitapla ilgili barındırdığı küçük detaylar bile, “Bu kitaplar bende olmalı!” demeniz için yeterli bir sebep.

Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Apolar tarafından hazırlanan bu kapaklara göz atalım.

Felsefe Taşı
Sırlar Odası
Azkaban Tutsağı
Ateş Kadehi
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Melez Prens
Ölüm Yadigarları

Aynı zamanda serinin içerisinde yer aldığı kutu basit birkaç katlamayla yine içerisinde bolca detayı barındıran bir Hogwarts şatosuna dönüşüyor.

Kapakların çizeri Apolar, Felsefe Taşı’nın ilk görselini geçen yılın sonlarında, “Hayallerim gerçek oluyor,” notuyla paylaşmıştı.

Peki ya sizler bu kutulu seti nasıl buldunuz? Detaylar hoşunuza gitti mi? En çok hangi kapağı beğendiğiniz? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Kitap Hataları: Harry Potter ve Felsefe Taşı

⁠⁠⁠Evapsie!
Hakan Tunç

Cadılar Bayramında doğdum. Harry Potter severim. Teorilerin havada uçuştuğu o eski günleri özlüyorum. Çeşitli dergi ve gazete eklerine eleştiri yazıları kaleme alıyorum. Şimdilerde kurucusu olduğum Kayıp Rıhtım sitesinde Genel Yayın Editörlüğü işine devam etmekteyim.

Yorumlara Bak

  • Resimler güzel.Tek sevmediğim kısım harry potter kitaplarınıb yeni baskıları gibi harry'nin 17 yaşında gibi değilde sanki 10 yaşındaymış gibi gözükmesi.En iyisi ilk baskılar.

    • rowling asla yara izinin yerini söylemedi ve ayrica harry zaten 11 yasinda hogwartsa basladi olum yadigarlarinda da 17 olmustu. yani zaten sadece 1 kitapta 17 yaşında olan biri tabii ki 17 yasinda gibi gozukmez

      • Ben çoook beğendim illüstrasyonda severim zaten, galiba duvar kağıdı yapacağım çünkü ayrıntıları muazzam bir hayal gücüyle çizmiş..
        azkaban t. ve zümrüdüanka y. Kapaklarını görünce ağladım (aslında harry potterla ilgili herşeyde duygulanırım aksldl ) yalnız melez prens kapağında hary'nin önünde bi iksir kazanı beklerdim elindeki melez prens kitabı ve önünde iksir kazanı azkaban kapağında da şahgaganın üstünde siriusda olsaymış iyi bir ayrıntı olurmuş orjinale benziyor zaten kapak.. Allahım keşke benim olsa bu özel baskı:(((

Paylaş

Son Gönderiler

J.K. Rowling Yeni Kitabı Ickabog’u Duyurdu: Kitap Ücretsiz Olarak İnternete Geliyor

J.K. Rowling karantina süresince eski projelerinden "Ickabog"u raftan indirdi. Yazar, eserden bölümleri internette ücretsiz şekilde… Read More

26 Mayıs 2020

Harry Potter: Puzzles & Spells Fragmanı Sonunda Geldi!

Harry Potter hayranları uzun zamandır yeni bir mobil oyunun yolda olduğunu biliyordu. Zynga’nın, Portkey Games… Read More

16 Mayıs 2020

J.K. Rowling, 9 Yaşında Lösemiden Hayatını Yitiren Kızı Ateş Kadehi ile Yaşatıyor

Harry Potter serisinin popülerliğinin altında yatan şeylerden birisi de satır arasında pek çok detay ve… Read More

15 Mayıs 2020

Daniel Radcliffe Harry Potter Serisine Sesiyle Geri Döndü

Harry Potter at Home harika bir projeyle hayatımıza etki edecek! Proje kapsamında ünlü isimler Felsefe… Read More

8 Mayıs 2020

Hogwarts Savaşı Onuruna J.K. Rowling’den 1 Milyon Sterlin Bağış

J.K. Rowling, Hogwarts Savaşı sırasında öldürdüğü kurgusal karakterler adına her yıl 2 Mayıs’ta özür diliyordu.… Read More

2 Mayıs 2020

Harry Potter Serisindeki Animagusları Ne Kadar Tanıyorsunuz? | TEST

Bir Animagus büyüsü hem çok tehlikeli hem de detaylı bir süreç. J.K. Rowling’in Büyücülük Dünyası… Read More

29 Nisan 2020

This website uses cookies.