Albus Dumbledore’un Yeni Kurbanı: Newt Scamander

Dumbledore ve Newt arasındaki ilişkinin, Dumbledore’un Harry Potter ile olan ilişkisine hangi karanlık açılardan benzediğine birlikte göz atmaya ne dersiniz? MuggleNet anlatmış, sizin için Türkçeleştirdik!

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçlarının yeni fragmanında, Grindelwald’ın Newt’e “Dumbledore’un senin için yas tutacağını mı sanıyorsun?” dediğini görüyoruz. Bu cümle, ve aslında fragmanın tamamı, bize Harry Potter’ın Albus Dumbledore ile olan tecrübesini anımsatıyor. Dumbledore Harry’yi favori öğrencisi olarak alıyor, onu koruyor, ona ve yeteneklerine güveniyor. Sonrasında ise Harry’yi çok az bir hazırlıkla, aslında Harry’nin ölümüyle karşılaşmasını umarak ve planlayarak, oldukça tehlikeli bir büyücüyü öldürmeye gönderiyor.

Grindelwald’ın Suçları fragmanı bize, Dumbledore’un bir öğrenciyi kullanıp ihanet edişinin aslında ilk olmayacabileceğinin göstergelerini sunuyor. Fragman, Newt’in ”Korkuyorum, Profesör Dumbledore” demesinin ardından Dumbledore’un “Herkes bir şeyden korkar,” sözleriyle başlıyor. Bu diyalog, ikisinin arasında normal öğretmen-öğrenci ilişkisinin ötesine geçecek seviyede bir yakınlık olduğu izlenimi uyandırıyor. Yıllar sonra ise,  Dumbledore Newt’ten neredeyse imkansız bir göreve atılmasını istiyor; tüm zamanların en güçlü karanlık büyücüsünün alt edilmesi! “Ben Grindelwald’a karşı hareket edemem, bu sen olmalısın,” diyor ve herhangi başka bir bilgi vermeden cisimleniyor. Grindelwald’ın söylediği söz ile Newt, tıpkı Harry gibi, Dumbledore’un kendisini yada güvenliğini umursayıp umursamadığıyla ilgili şüphe duymaya başlıyor.

Dumbledore’un gözde öğrencilere dostça davranıp sonra onları kendi savaşlarında, onun için dövüşmeye ikna etmek gibi bir geçmişi var mı? Harry Potter serisinin ta kendisinde bunun kanıtları var gibi. Harry Domuz Kafa’sında Aberforth ile karşılaştığında, Aberforth onun içinde olduğu durumu esrarengiz bir şekilde çok iyi anlıyor. Harry Dumbledore’un ona yapması için bir iş bıraktığını söylediğinde, Aberforth “Öyle mi? İyi bir iştir umarım. Hoş? Kolay? Yetersiz küçük bir büyücüden kendisini pek kasmadan yapmasını bekleyebileceğin tipte bir şey mi?” Aberforth abisinin, himayesine aldığı gençlere verebileceği işlere olduça aşina görünüyordu. Aberforth sonrasında “Abimin umursadığı onca insanın, onları rahat bırakmış olsa olacaklarından daha kötü duruma düşmeleri, komik şey,” diyor. Bahsettiği kişilerden biri kesinlikle Ariana ama daha fazlası var gibi görünüyor. Newt onlardan biri olabilir mi?

Filmi izleyene kadar, Newt’in Dumbledore’la olan tecrübesinin ne kadarının Harry’ninkiyle benzediğini bilemeyeceğiz. Ancak fragmandan görüldüğü üzere Dumbledore Newt’in güvenini kazamış ve bunu, Newt’i Grindelwald’la savaşması için teşvik ederek kullanıyor. Dumbledore onu bu işte görevlendirdiğine göre Newt’in başına neler gelecek, bekleyip göreceğiz.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten Dumbledore yetenekli büyücüleri kendi pis işlerini yaptırmak için mi kullanıyor? Yoksa şartlar bunu gerektirdiği için mi onları bu zor işlerde görevlendiriyor? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!


bunlar da ilginizi çekebilir:

Korkunç Bir Yetişkin: Albus Dumbledore

Kehanetin Gerçekleşmesinde Voldemort’tan Fazla Emek Veren Adam: Albus Dumbledore!

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!