Andromeda Tonks’un Sırlarla Dolu Hayatına Kısa Bir Bakış

Andromeda Tonks fc

Bu hafta sizlerle Black olarak doğan, daha sonrasındaysa Tonks soyadını almış değerli bir büyücü Andromeda Tonks‘u sunmak istedik. Keyifli okumalar!

Andromeda benim en sevdiğim kuzenimdi. Hayır, Andromeda burada da değil, bakın. Andromeda’nın kız kardeşleri hala buradalar çünkü saygı değer safkanlarla, güzel evlilikler gerçekleştirdiler ama Andromeda bir Muggle; Ted Tonks ile evlendi…

– Sirius Black

Andromeda Tonks (kızlık soyadı Black) Dromeda olarak da bilinen, Cygnus ve Druella Black çiftinin ortanca kızları, Bellatrix ve Narcissa’nın kız kardeşleridir. Hogwarts’ta 60’lı yıllarda okudu ve Slytherin binasına seçildi.

andromeda ted tonks e1487430930528

Okul sonrasında bir Muggle olan Ted Tonks ile evlendi ve ön yargılı ailesi tarafından reddedildi. 1973 senesinde Nymphadora Tonks doğdu. İkinci Büyücü Savaşı sırasında kızları Nymphadora’nın üyesi olduğu Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na müttefik olarak destek verdiler. Nymphadora 1997’de Remus Lupin ile evlendi ve Edward Remus Lupin adında bir oğulları oldu. 1998’de savaş sırasında Andromeda’nın eşi Kapkaçırcılar tarafından öldürülürken, Remus Hogwarts Savaşı’nda ve Nymphadora’da Andromeda’nın kız kardeşi Bellatrix Lestrange tarafından öldürüldü.

İkinci Büyücü Savaşı’ndan sonra Andromeda torununu manevi babası Harry Potter’ın da yardımlarıyla yetiştirdi ki böylece Teddy hem Potter hem de Weasley aileleriyle de vakit geçirmiş oldu.

Andromeda Tonks

Çocukluk Yılları (’50 ve ‘60’lar)

Andromeda ‘50’lerin başında doğdu. Cygnus ve Druella Black çiftinin ikinci kızları, Bellatrix Lestrange’ın küçük kız kardeşi ve Narcissa Malfoy’un ablasıydı. Walburga ve Orion Black halası ve eniştesi iken Sirius ve Regulus Black kuzenleriydi. Evan Rosier’nin anne tarafından akrabası olabilme ihtimali var. Ayrıca Alphard Black Andromeda’nın amcasıydı.

Sirius Black’in en sevdiği kuzeni olmasına rağmen Sirius Andromeda’nın evlendiği kişiyle, 1981’de Azkaban’da tutsak edilmesine kadar tanışamadı.

Hogwarts Yılları (’60 ve ‘70’ler)

O bizim yeğenimiz değil, ah Tanrım! Narcissa ile ben, kız kardeşimiz o Bulank ile evlendikten sonra hiç onunla görüşmedik. Ne bu veletin ne de evlendiği mahlukun bizimle bir işi olamaz.

Bellatrix Lestrange, Nymphadora’nın evliliği sonrası.

Andromeda Hogwarts’ta ‘60’ların ortasından ‘70lerin başına kadar okudu ve Slytherin binasına seçildi. Tılsım dersinde oldukça becerikli olduğu söylenebilir ayrıca Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde de oldukça başarılı olduğu çıkarımı yapılabilir zira yetişkin yaşamına bakıldığında hayatî bilgileri vermemek için işkenceye dayanabilmesi ve aklî dengesini yitirmemesi bundan mütevellit olabilir.

Hogwarts’ta iken ya da sonrasında bir noktada Andromeda, ailesinin safkan olmayanlara karşı olan sabit fikirlerine karşın Muggle Edward Tonks ile tanıştı ve ona âşık oldu.

Hogwarts Sonrası (‘70ler-1995)

Andromeda, Ted ile evlendikten hemen sonra ailesi tarafından reddedildi ve Grimmauld Meydanı 12 numarada, aile duvarından ismi silindi. İki kız kardeşin de yaptıkları açıklamalara bakılırsa, onun evliliği ile aileye ihanet ettiğini düşündükleri için Andromeda ile ilişiklerini kestiklerini göstermekte.

1973’te yaşı 20’lerinde iken Andromeda ile Ted’in bir çocukları, Nymphadora Tonks doğdu. Kızı bu ismi hiç sevmeyip arkadaşları tarafından sadece “Tonks” olarak çağrılmayı yeğlese de ismi Andromeda seçti. Ted, Remus Lupin ve Andromeda kısa olması için Nymphadora’ya sadece Dora olarak seslendiler.

Remus Lupin: Nymphadora Tonks, sadece soyadıyla çağrılmak isteyen kişi.

Nymphadora Tonks: Eğer aptal annen seni de Nymphadora diye isimlendirseydi sen de aynı şeyi isterdin.

Nymphadora’nın isminden ne kadar nefret ettiğini anlattığı bir konuşma.

Andromeda’nın, kızında ya da Ted’de olmayan temizlik yetenekleri mevcuttu.

İkinci Büyücü Savaşı (1995-1998)

Andromeda: Kızımıza ne oldu? Hagrid pusuya düşürüldüğünüzü söyledi; Nymphadora nerede?

Harry Potter: Bilmiyorum. Kimseye ne olduğunu bilmiyoruz?

Andromeda ve Ted resmi olarak kızlarının üyesi olduğu Yoldaşlık’ın birer üyesi olmamalarına karşın evlerinin Yoldaşlık’a ait bir güvenli ev olmasına izin vermişler ve destek olmuşlardır. 1997 yazında Remus ile Nymphadora evlenmişler, Remus Dora’nın ailesinin kendisi kurtadam olduğu için onaylamadıklarını düşünmüştür. Andromeda’nın bu tür bir ön yargısı olmamasına karşın bu bilginin doğruluğu konusunda bir sonuca varılamamaktadır.

Sihir Bakanlığı 1997 Ağustos ayında Lord Voldemort emri altına girdiğinde Yoldaşlık’a ait güvenli evlerin üzerindeki koruma büyüleri kalkmıştı. Andromeda ve Ted, Harry Potter ve Yoldaşlık ile alakalı sorguya çekilip işkence gördüler. Damatları Remus’un onlar hakkındaki yorumu “elbette çok sarsılmışlardı fakat bunun dışında iyiydiler” olmuştur. Kısa süre sonra kızları Nymphadora hamile olduğunu öğrenmiş, kocası Remus ise kurtadamlığı çocuğuna geçirme korkusundan onu yalnız bırakmış dolayısıyla Nymphadora’da Andromeda ve Ted’in yanına yerleşmiştir.

Daha sonra bakanlık Muggle doğanlara, Muggle Doğan Kayıt Komisyonu’nu oluşturarak sıkıntı vermeye başlamış, Muggle’ları sihirlerini ve asalarını alıkoyarak cezalandırmaya başlamıştır. Ted komisyona kayıt yaptırmamış ve kaçmak zorunda kalmıştır. Andromeda safkan olduğundan böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Torunu Teddy’nin doğumundan kısa süre sonra Andromeda, eşi Ted Kapkaçırcılar tarafından öldürülünce dul kalmıştır.

Sonrası (1998 Sonrası)

Kızı ve damadının da öldürülmesi sonrası torunu Teddy’ye bakma görevi Andromeda’ya kalmıştır. Teddy mânevi babası Harry ve Weasley ailesi ile de büyük zaman geçirmiştir.

black daughters

Fiziksel ve Kişisel Özellikleri

Andromeda’nın fiziksel olarak en çok ablası Bellatrix’e benzediği, hatta Harry’nin onu önce Bellatrix sanıp saldırmaya kalkıştığı bilinmekte. Buna karşın Andromeda’nın siyah yerine açık kahverengi saçları ile daha geniş ve daha yumuşak bakan gözleri var. Black ailesine has süregelen güzelliği ve uzun boyunu tahmin edersiniz.

Andromeda’nın kişiliği göz önüne alındığında bir Muggle ile evlenmiş olması onu kız kardeşlerinden ayırmakta. Kızına olan ilgisi ve alakası düşünüldüğünde iyi bir anne olduğu da su götürmez. Ayrıca iyi bir anneanne zira Teddy’yi büyüten de o. Bunların dışında Sirius’a her zaman büyük saygı duyması ve nezaket göstermesi ile iyi de bir arkadaş olduğunu söyleyebiliriz. Bu ikilinin ortak özellikler barındırması da birbirlerine karşı olan saygı ve sevgilerini artırmış olabilir. Bu özellikleri bir araya topladığınızda genel olarak benimsenmiş “Slytherinler kötüdür” klişesine de bir istisnadır.

Ayrıca Andromeda’nın iyileştirici büyü güçleri olduğu da Yedi Potter Savaşı sonrası Hagrid’in yaralarını iyileştirirken görülebilir. Hagrid’İn devasa boyutları ve almış olduğu yaralar düşünülünce Andromeda’nın iyi bir şifacı olduğu söylenebilir.

Harry ile İlişkisi

İlk karşılaştıklarında Harry’nin Andromeda’yı ablasına olan büyük benzerliği nedeniyle Bellatrix sanıp ona saldırmaya çalıştığından bahsetmiştik. Ama bu ilk etkileşim sonrası Harry pişman olmuş ve Andromeda’dan özür dilemiştir. Voldemort’un yenilgisi sonrası Harry, manevi babası olarak Teddy’ye ship çıkmış ve Andromeda’ya Teddy’yi yetiştirmesinde büyük yardımcı olmuştur.

İsminin Kökeni

Black ailesinin çoğu üyesi, yıldız ya da takımyıldız isimlerini almıştır. Andromeda ismi de bir takımyıldızından gelmektedir. Bu ismin hikâyesi ise Yunan mitolojisine dayanmaktadır. Annesi Cassiopeia’nın fazla böbürlenmesi sonrası ilahi bir ceza olarak bir deniz canavarına kurban verilmek üzere bir kayaya zincirlenen fakat Perseus tarafından kurtarılıp daha sonra onunla evlenen bir prensesin adıdır Andromeda. Belki de ailesiyle arasının bu denli kötü olmasının kökleri bu ismin hikâyesine dayanmaktadır.

Umarız bu kısa çaplı biyografi hoşunuza gitmiştir. Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizlere iletmeyi unutmayın!

Kaynak: Harry Potter Wikia

Site Yorumları
4 Yorum