Doğum Gününde Ginny Weasley’i Ayrıntısıyla Tanıyalım!

ginny weasley melez prens hp fc

Bugün 11 Ağustos! Bu da demek oluyor ki bir tanecik Ginny Weasley’imizin doğum günü! Biz de FantastikCanavarlar.com ekibi olarak Ginny’nin 36. yaşını bitirmesini size Ginny hakkında oldukça detaylı bir yazı hazırlayıp kutlamak istedik. Hepimiz hazırsak “Mutlu yıllar Ginny!” dedikten sonra içeriğimize başlayalım, ne dersiniz?

Biyografisi

11 Ağustos 1981’de İngiltere’nin Devon şehrinde doğan Ginevra Molly Potter (Weasley), Arthur ve Molly Weasley’in yedi çocuğundan en genç olanıdır, ayrıca safkan bir aile olan Wesley’lerin nesillerdir ilk kız çocuğudur. 1992-1999 yılları arasında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda eğitim görmüştür, Hogwarts’taki binası ise Gryffindor’dur. Ancak Ginny’nin okul hayatı çok da güzel başlamamıştır, daha ilk senesinde Lord Voldemort’un (Tom Riddle) on altı yaşındaki anılarını yazdığı günlük tarafından ele geçirilmiş ve Sırlar Odası’nı tekrar açmaya zorlanmıştır. Bu zorlu yıldan sonra ise Ginny kendine güveni olan genç bir kadın haline gelmiştir. Dumbledore’un Ordusu’nun önemli bir üyesi olmuş, Esrar Dairesi Savaşı’nda ve Hogwarts Savaşı’nda savaşmış, Gryffindor Quidditch takımında oynamaya başlamıştır.

İkinci Büyücü Savaşı sonrasında profesyonel bir Quidditch oyuncusu olmuş ve Holyhead Harpies takımında oynamıştır. Bu takımdan emekli olduktan sonra ise Gelecek Postası’nda kıdemli Quidditch yazarı olmuştur.

Harry Potter ile evliliğinden üç çocukları olmuştur: James Sirius Potter, Albus Severus Potter ve Lily Luna Potter.

Ginny’nin ailesinde ise şu kişiler bulunmaktadır: Arthur Weasley, Molly Weasley, Bill Weasley, Charlie Weasley, Percy Weasley, Fred Weasley, George Weasley ve Ron Weasley. Annesi tarafından büyükannesi ve büyükbabasının isimleri bilinmemektedir, ancak soyisimleri Prewett’tir. Babası tarafından büyükannesi ve büyükbabası ise Cedrella Weasley ve Septimus Weasley’dir.

ginny weasley e1470936177745

Fiziksel Özellikleri

Ginny, son derece güzel bir kız olarak tarif edilmiştir. Tipik Weasley ailesi özellikleri bulunmaktadır: kızıl saç ve çiller. Ufak bir vücut yapısı vardır, gözeri ise annesi gibi parlak kahverengidir. Yüzü kızardığında ise (ki Harry ile arkadaşlıklarının ilk başlarında çok sık kızarıyordu) yanakları saçlarıyla aynı renge dönüşüyordu.

Çok güzel olduğundan Ginny’nin erkeklerin ilgisini oldukça çektiği belirtilmiştir. 1996’da Pansy Parkinson “birçok çocuğun ondan hoşlandığını” söylemiştir. Viktor Krum da Bill ve Fleur’un 1997’deki düğününde Ginny’nin çok güzel olduğunu söylemiştir.

ginny dean

Kişilik Özellikleri

Ginny, kendi bildiğini okuyan zorlayıcı ve bağımsız bir kız olarak tanımlanmıştır. Enerjik ve canlı bir kişiliğe sahiptir. Harry ile arkadaşlıklarının başlarında utanıp kendini dışarıya kapatmıştır ancak Hermione Granger ile olan arkadaşlığı sayesinde bunun üstesinden gelmiştir. Rahatladıktan ve kendi kişiliğini sergilemeye başladıktan sonra Harry Ginny’yi fark etmeye başlamıştır. Harry’nin Ginny hakkında en sevdiği özelliklerinden birisi ise mızmız biri olmaması ve sık sık ağlamamasıdır, bu ise Cho Chang’in kişiliğine tamamen terstir. Ginny ayrıca çok iyi bir taklit yeteneğine sahiptir, etrafındaki insanları bu şekilde eğlendirmektedir.

Altı tane ağabeyi olduğu için Ginny güçlü ve sert bir insan olmuştur. Başkalarına karşı çıkmaktan korkmaz. Arkadaşlarına da oldukça sadıktır. Ancak, sevmediği insanlara karşı çok sert olabilmektedir, mesela Fleur Bill ile daha yeni nişanlandığında arkasından taklidini yapmıştır.

Ginny, Hogwarts’taki yılları boyunca oldukça popüler bir öğrencidir. Ayrıca hazırcevap ve komik olmasıyla bilinmektedir, arkadaşları üzgünken onları güldürebilmekte ve eğlendirebilmektedir.

harry potter ginny weasley e1470936301772

Etimoloji

Ginevra, “Guinevere” isminin İtalyanca versiyonudur ve “adil olan” anlamına gelmektedir. Guinevere ayrıca Arthur devri efsanelerinde Kral Arthur’un eşinin ismidir, bu kadın ise Arthur’un baş şövalyesi Sir Lancelot ile olan gizli ilişkisi ile ünlüdür. Weasley ailesinde Arthur dönemi efsanelerindeki karakterlerden alınan isimleri görüyoruz.

Bunun yanında Galler ve Keltik tarihi ile bağlantılı olarak Ginevra’nın bir anlamı daha vardır: “bakire, el değmemiş”. Ginevra ayrıca bazı kültürlerde “beyaz gölge” ya da “beyaz dalga” anlamlarına gelebilmektedir.

ginny weasley

Sahne Arkası – İllginç Bilgiler

 1. Ginny, bütün filmlerde İngiliz oyuncu Bonnie Wright tarafından canlandırılmıştır, böylece de 8 filmin hepsinde de gördüğümüz 14 karakterden biri olmuştur.
 2. Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un orijinal West End yapımında ise Ginny’ye İngiliz oyuncu Poppy Miller hayat vermiştir.
 3. Bonnie Wright mavi gözlüdür, kitapta tarif edildiği gibi kahverengi değil. Ayrıca kitaplarda anlatıldığı kadar kısa da değildir.
 4. Ginny, Harry Potter ve Melez Prens’te Gryffindor Quidditch takımında 5 numaradır. Birçok fotoğraf ve posterde 6 numara olarak görülse de o numara sadece denemelerde giydiği genel formadır.
 5. Ginny’nin Patronus’u bir attır. Kitaplarda bu hiç anlatılmamıştır, ama Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın film versiyonunda görünmektedir. Sonradan bu Patronus da J.K. Rowling tarafından onaylanmıştır.
 6. Filmlerde Ginny’nin Michael Corner ile ilişkisi kesilmiştir. Ancak filmin video oyunu versiyonunda dâhil edilmiştir.
 7. Konu Lord Voldemort olduğunda Harry ve Ginny’nin birçok ortak noktası vardır: İkisi de bir süre boyunca Çatalağız olmuştur, ikisini de bir süre boyunca Lord Voldemort ele geçirmiştir, ayrıca Voldemort ikisinin de aile üyelerini öldürmüştür.
 8. K. Rowling, bazı anlarda – mesela Ginny’nin Quidditch maçında Altın Snitch’i Cho Chang’den önce yakalaması gibi – ipuçları verip Ginny ve Cho arasında bir karşılaştırma oluşturmayı ve Ginny’nin Harry için daha uygun olduğunu göstermeyi planladığını belirtmiştir.
 9. Birçok hayran “Ginny” isminin “Virginia” isminin kısaltması olduğuna inanıyordu. Sonraki zamanlarda ise Ginny’nin asıl adının “Ginevra” olduğunu öğrendik (büyük teyzesi Muriel, Bill ve Fleur’un Ölüm Yadigârları’ndaki düğününde Ginny’ye öyle seslenmişti).
 10. Seri boyunca birkaç kez Ginny’nin hareketlerinden bazıları kedi gibi olarak tarif edilmişti. Ancak kişiliği bu hareketlerini yansıtmıyor, bunu da Patronus’unun kedi değil de at olmasından anlayabiliyoruz.
 11. Ginny’nin, Bill okula başladığından beri Hogwarts’a gitmeyi dört gözle beklediği belirtilmişti; ancak Bill 1982’de okula başladığından ve de Ginny bu yılda daha bir yaşında olduğundan bu çok olası değil. Büyük ihtimalle en eski hatıraları üç ya da dört yaşından, yani hem Bill hem de Charlie’nin okula gittiği zamanlardandır.
 12. K. Rowling, 18 Nisan 2016 tarihinde Twitter hesabından yayınladığı bir resimle ana karakterlerin asaları hakkındaki kendi düşüncelerini paylaştı, bu resimde ise ilk kez Ginny’nin asasının porsuk ağacından yapılma olduğunu öğrendik. İşin ilginci ise, hem Ginny hem de Voldemort, yani Harry’nin eşi ve en büyük düşmanı, aynı asa ağacını kullanıyorlardı!
 13. Harry Potter ve Melez Prens’in filminin soundtrack’inde Ginny’nin iki adet şarkısı var! “Ginny” ve “When Ginny Kissed Harry” (Ginny Harry’yi Öptüğünde).
 14. Bonnie Wright’ın en sevdiği Ginny Weasley sözü “İyi şanslar”.
 15. Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 ve Bölüm 2’de Ginny ve Harry’nin romantik ilişkisi biraz farklı anlatıldı.
 16. Harry Potter ve Melez Prens’in kitabında Harry Ginny ile ilk kez Gryffindor Ortak Salonunda, Gryffindor Quidditch Takımı Quidditch Kupasını kazandıktan sonra, Gryffindor öğrencilerinin önünde öpüşmüştür. Ayrıca kitapta Harry, Dumbledore’un cenazesinde Ginny ile olan romantik ilişkisini bitirir.
 17. Harry Potter ve Melez Prens’in film versiyonunda ise Harry ve Ginny İhtiyaç Odasında iken Ginny Harry’ye gözlerini kapatmasını söylemiş, elindeki Melez Prens’in kitabını saklamış ve döndüğünde Harry’yi öpmüştür. Harry, Ginny’nin kendisini öpmesine çok şaşırmış ve bu durumdan çok memnun kalmıştır. Ayrıca, filmin sonunda da Ginny ve Harry’nin hâlâ birlikte olduğu ima edilmiştir.
 18. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nın kitap versiyonunda Harry ve Ginny Kovuk’ta Ginny’nin odasında öpüşürken Ron kapıyı açıp bölmüştür.
 19. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1’de ise Ginny Harry’den elbisesinin fermuarını çekmesini istemiştir. Harry ve Ginny bundan sonra öpüşürken ise bölen kişi George Weasley’dir.
 20. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2’de Ginny ve Neville merdivenlerden çıkarken Harry ile karşılaşır. Neville Harry’ye Luna’yı görüp görmediğini sorar, sonra da Ginny ve Harry’ye Luna’dan hoşlandığını itiraf eder ve bunu ona söylemeye gider. Harry ve Ginny de öpüşür, Harry tam Ginny’ye onu sevdiğini söyleyecekken Ginny bildiğini söyler, sonrasında ise ikisi de karşılaşmadan önce yaptıkları şeylere dönerler. Kitapta böyle bir şey olmamıştır.
 21. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nın kitabında Ginny, William Weasley ve Fleur Delacour’un düğününde altın rengi bir elbise giymiştir. Filmlerden Bölüm 1’de ise gümüş ve siyah bir elbise giydiği görülmektedir.
 22. Harry Potter, Ginny hakkındaki en çekici şeyin kızıl saçları olduğunu düşünmektedir.
 23. Filmlerde, başlarda, Ginny’nin rolü kısaltımıştır. Sırlar Odası’nda sadece birkaç sözü ve birkaç dakikalık sahnesi vardır. Azkaban Tutsağı’nda sadece bir sözü vardır, ancak bir dakika edecek kadar bile sahnesi yoktur. Ateş Kadehi’nde de çok ufak bir rolü vardır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ise Michael Corner ile olan ilişkisi kesilmiştir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, umarız eğlenerek ve beğenerek okumuş ve bilmediğiniz bir şeyler öğrenmişsinizdir. Ginny’nin doğum gününü birlikte kutlayabilmemiz için bizlerle yorumlarınızda Ginny hakkında en sevdiğiniz şeyleri, en sevdiğiniz Ginny anını veya Ginny hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz? Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz!

Etiketler:
12 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir