Dolores Umbridge: Lord Voldemort’tan Daha Şeytani Olmak Mümkün mü?

Dolores Umbridge img

“Birden acıyla nefesi kesildi. Parşömenin üzerinde, parlak kırmızı mürekkeple yazılmışa benzeyen sözcükler belirmişti. Aynı sözcükler, sanki bir neşterle çizilmiş gibi kesikler halinde Harry’nin sağ elinin üstünde de belirdi – ama Harry parlayan kesiğe bakarken deri iyileşti ve az önce kesiğin bulunduğu yer, biraz kızarık kalsa da, kapandı.” Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Dolores Umbridge’in, Harry’ye verdiği ceza sanıyoruz ki konu başlığımız için son derece aydınlatıcı oldu. Inverse’den Megan Logan’ın makalesine şimdi hazırsınız.

Harry Potter evreninde önemli bir yeri olan Dolores Umbridge aslında Lord Voldemort’tan daha kötü niyetliydi. Bunun en büyük kanıtı ise Muggle doğumlu cadı, büyücü ve ona boyun eğmeyen herkese karşı takındığı tutum ve yaptığı eziyetler gösterilebilir.

Dolores Umbridge rolünde gördüğümüz Imelda Staunton vermiş olduğu röportajda oynadığı karakterin şeytani temelleri hakkında konuşmuştu.

Not: Dolores Umbridge, Voldemort ve büyücü dünyasına getirmiş oldukları kötülük, bugünkü tartışmamızın esas konusu değil.

Dolores Umbridge

Evet, dediğimiz gibi Umbridge, Lord Voldemort’tan belki de daha kötü niyetli. Voldemort, on yıllardır büyücü dünyasındaki nefreti körüklerken, çevresinden çok fazla yardım görmüştü. Dolores Umbridge ve Ölüm Yiyenler olmadan, sadece burnu değil bir manada her yere uzanan kolları da olmazdı. Voldemort nihai olarak gücü elde etmeye çalışırken, ona yardım edenler yaptıkları eziyetler ve nefretin tutkusu ile hareket ediyorlardı.

Umbridge bazen Voldemort’tan daha zalim olabiliyordu, zira büyücü dünyasında karanlık güçlere karşı duranlara ve daha kapsayıcı bir sistem isteyenlere tutku ile ettiği zulüm, güç elde etme isteğinin yanında ikinci planda kalıyordu. Staunton karakterini tanımlarken lanet bir canavar demişti ve haklıydı. Voldemort kadar korkutucu görünmese de farklı bir biçimde daha ürkütücü olduğu bile söylenebilir. Çünkü şeytani tarafını açıkça göstermiyordu. Yumuşak görüntüsünün altında, var olan tehdidi anlayamadığı için övülen, hareketlerini tolere eden ve onu daha fazlası için bir şekilde teşvik eden bir yapının içindeydi.

crucio umbridge harry e1473029651915

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı sırasında Staunton şunları söylüyordu:

“David Yates, son derece politik bir şekilde de olsa, bana bu kadının aslında etnik temizlik yapma niyetinde olduğunu, onun için bu hayatta sadece safkanların var olması gerektiğini söyledi.”

Dış görünüşünün aksine Umbridge, Harry Potter serisindeki en korkutucu kötü karakterlerden biriydi çünkü acımasızca yaptığı bütün işleri doğru olduğuna inandığı için yapıyordu. Staunton’a göre Umbridge, deliliğin ve zalimliğin kıyafetlere bürünmüş haliydi ki daha iyi bir tanımlama galiba olamazdı. Voldemort her zaman daha fazla güç ve ilgi istemiş olabilir ancak Umbridge ortaya çok başka bir şey koymuştu; nefret, bu yolda ilerlemek için doğru yoldu.

Unutmadan; sonunda kaybetti. Çünkü hemen olmasa ve yol çok zor da olsa, iyiler her zaman kazanır.

Imelda Staunton’ın Harry Potter’daki en zor sahnesini anlattığı bir başka söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
3 Yorum