Durugörü ya da Tesadüf: Harry Potter Dünyasında Bir Kehanet Nasıl Gerçekleşir?

Sybill Trelawney

Durugörü ya da 6. his, beş duyu organımızla algılayamadığımız şeylerin algılanmasına verilen isimdir. Bunun gerçek olup olmadığı ise yıllardır tartışma konusu olarak süregelir. Harry Potter kitaplarındaki Durugörü ve Kehanet konuları sizce nasıl işlenmiş? Gelin sizler için Türkçeleştirdiğimiz bu yazıda J.K. Rowling’in Kehanet olgusunu Sybill Trelawney üzerinden nasıl işlediğini inceleyelim.

Harry Potter ve Melez Prens kitabında Dumbledore, Harry’ye tüm kehanetlerin gerçekleşmediğini açıkça söylemişti.

Eğer Voldemort kehaneti hiç duymamış olsaydı, bu gerçekleşecek miydi?Herhangi bir anlamı olacak mıydı? Tabii ki hayır! Kehanet Odası’ndaki her kehanetin gerçekleştiğini mi düşünüyorsun? – Harry Potter ve Melez Prens

Bir kehanet kesin olarak gerçekleşecek bir şey değildir. Daha çok, insanların verdiği belli kararlar doğrultusunda gerçekleşme olasılığı olan bir şeydir. Peki o zaman, bir kehanette bulunulmasına sebep olan şey nedir? Eğer bir kehanet bu kadar belirsiz ise, “gerçek” bir kehaneti mantıklı sebeplerle bir olguyu tahmin etmekten ayıran şey nedir?

harry potter kehanet

Profesör Trelawney gerçek olduğu düşünülen sadece iki kehanette bulunmuştu – ilki Harry’nin Voldemort’u öldürecek güce sahip olmasıyla, ikincisi ise Voldemort’un tekrar yükselişe geçecek olmasıyla ilgiliydi. Gelin önce Trelawney’nin ilk kehanetine göz atalım. Kendisi, Domuz Kafası’nda Dumbledore ile iş mülakatının tam ortasındayken bu kehaneti yapmıştı. İkisi de fark etmese de Ölüm Yiyen Severus Snape onları gizlice dinliyordu. Belki de Dumbledore ne zaman kaleden ayrılırsa peşine düşmesi konusunda talimat almıştı.

Harry Potter Dünyasında Kehanetler Değiştirilebilir mi?

Zamanlama ve ortam bir kehanet için elzemdir. Eğer Trelawney tam bu noktada olmasa, tam olarak bu insanlar tarafından dinleniyor olmasa bu kehaneti belki de yapamazdı. Eğer Snape kehaneti duymasaydı Voldemort Harry ve ailesine ulaşması gerektiğini bilemezdi. Ayrıca Snape, Voldemort’a Lily’yi öldürmemesi için yalvarmamış olsaydı, Lily oğlu Harry’yi korumak için hayatını feda etmeyi seçemezdi, buna zamanı olmazdı ve böylece Harry’yi kesin bir ölümden koruyamazdı. Kehaneti duyan diğer kişi olarak Dumbledore da Harry’yi koruyup eğiterek onu Karanlık Lord’u yenecek kişi olarak yetiştirme planını yapmazdı. Eğer Trelawney’nin kehaneti bu iki kişi tarafından duyulmasaydı, gerçekleşmesi için bir şansı olmazdı.

giphy

Tabii ki Trelawney Snape’in kapı dışından gizlice onları dinlediğini bilinçli olarak bilmiyordu fakat gelecekle ilgili yeteneğe sahip tarafı bunu kavrayıp, insanların bu yol üzerinde yapacağı seçimleri de hesaba katarak tüm gidişatı sezmesine sebep olmuştu. Klasik Yunan tragedyalarındaki gibi, insanların Trelawney’nin ilk kehaneti konusunda yaptıkları seçimler, aslında kehanetin gerçekleşmesini sağlayan şeydi.

Trelawney, ikinci kehanetini biraz daha farklı sebeplerle yapmıştı. Bu kapsamda Harry’nin Lord Voldemort’un hizmetkarının döneceğini duyması aslında onun eylemlerini etkilememişti. Bunun yerine Trelawney’nin bu kehanette bulunmasının asıl sebebi, tam olarak aynı zamanda odasının dışında olan olaylarla ilgiliydi. Harry Kehanet dersinin sınavını verdiği sırada, Hagrid Şahgaga’ya karşı olan duruşmayı kaybediyordu. Kesin olmamakla beraber, tam olarak aynı anda Şahgaga ölüme mahkum edildi ve Trelawney trans haline geçti.

Harry Potter kehanet

Şahgaga ve Kılkuyruk

Peki, Şahgaga’nın duruşması ve Peter Pettigrew’ın kaçmasının ne alakası vardı? Şahgaga ölüme mahkum edildiğinde Harry, Ron ve Hermione kaleden ayrılarak Hagrid’i teselli etmeye gitmişti. Burada Scabbers’ı buldular ve hemen ardından Ron Şamarcı Söğüt’ün altına kaçırıldı. Lupin ise üçlünün Hagrid’in evine gideceğini tahmin ettiği için Çapulcu Haritası’nı izliyordu. Bu sırada Peter Pettigrew’ın adını gördü ve iksirini içmeyi unutarak hızlıca yanlarına gitti. Snape de onları Çapulcu Haritası’nda gördü ve onlara katıldı. Eğer Şahgaga duruşmayı kaybetmeseydi, o gece yaşanan olaylar gerçekleşmeyecekti ve Pettigrew Voldemort’un yanına kaçmak zorunda kalmayacaktı.

giphy

O zaman gerçek kehanetler, çok spesifik zamanlarda, tüm eylemlerin ve insanların belirli olaylar zincirinde hizalanması sayesinde gerçekleşiyor. Bazen bu olaylar sırf insanlar kehaneti dinlediği için gerçekleşiyor ve bazen de bu kehanetin en başında oluşmasını tetikleyen kararlar alınıyor. Gerçek bir Görücü, bu tarz büyülü anları yakalayabilir ve geleceğin getireceklerini içselleştirip iletişime geçebilir. İnsanların seçimleriyse bu kehanet üzerinde ayrıca hayati öneme sahiptir. Bu yüzden Trelawney’nin kehanetleri insanlar tahmin edilemez şekilde davransalardı kolayca yanlış çıkabilirdi.

Sizler kehanet ve olasılıklar hakkında neler düşünüyorsunuz? Kehanetler, insanlar doğru olmasını umarak seçimler yaptığı için mi doğru çıkar; yoksa bu seçimler kehanetin yapılmasını tetiklemeye mi sebep olur? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Kehanetin Gerçekleşmesinde Voldemort’tan Fazla Emek Veren Adam: Albus Dumbledore!

* Çoğu İnsanın Pek Ciddiye Almadığı Kehanet İlmini Savunmak Mümkün mü?

Kaynak: MuggleNet

Forumdan Cevaplar!