En Korkunç Cadılar Bayramı

hogwarts-hallowen

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Cadılar Bayramı her zaman alışılmadık olaylara gebedir. Anormal büyüklükte bir Dağ İfritinin okul koridorlarında gezindiği haberini alabilirsiniz örneğin. Küçük bir birinci sınıf öğrencisiyseniz eğer, bundan daha büyük bir şok yaşayamayacağınızı sanabilir ve elbette yanılırsınız…

Akşam her zamankinden daha nefis bir ziyafet sizi bekler. Neredeyse bin canlı yarasa öğrencilerin başlarının üzerinde kanat çırpar. Dev Balkabaklarının salonu süslemesi Hagrid’in göğsünü kabartır.

Okul hayaletleri ziyafetin ardından Büyük Salon’da bir gösteri sergileyebilir. Gerçekten sizi öldürmeyi kafaya takmış manyak bir katil peşinizdeyse eğer, bina girişinizi koruyan portre saldırıya uğrayabilir. Umutsuz adımlarla koridorları arşınlayan Mr. Filch, Mrs. Norris’i saldırıya uğramış halde bulabilir.

Muggle dünyası bile o kadar tekin değildir, Godric’s Hollow’da şeker toplamaya çıkmış bir çocuk gidip Lord Voldemort’a toslayabilir… Gri Lady’nin öğrencilerle birkaç kelam ettiği görülebilir. Üçbüyücü Turnuvası için adını Kadeh’e atanlar arasından seçilen şampiyonların kim olduğu bu gecede açıklanır. Neredeyse Kafasız Nick tarafından okulun zindanlarındaki bir Ölüm Günü Partisi’ne davet edilebilirsiniz.

uc-basli-kopek-fluffy

Üçüncü sınıfa geldiyseniz eğer, Hogsmeade’i ilk kez Cadılar Bayramı’nda ziyaret edersiniz. Niçin herkes gizlice içeri aldığınız İfrit’le ilgilenirken Felsefe Taşı’nı çalmaya çalışmayasınız ki? Kapılardan birinin ardında üç başlı dev bir köpek bacaklarınızdan birini koparmak için sizi bekliyor da olabilir tabii.

Uzun beyaz sakallar Ateş Kadehi’nin etrafındaki yaş çizgisini kurallara aykırı olarak geçmeye çalışanlara özellikle bugün çok yakışır. Tuvaletlerden birine saklanmış ağlıyorken kapı açılsa ve karşınızda eli sopalı dev bir yaratık bulsanız peki? Lanetli bir gecede içinizi döktüğünüz defter tarafından ele geçirilmeniz bile olası. Uzun zamandır duvarların ardında uykuda olan bir yaratık uyanıp sağa sola saldırmaya başlayabilir.

Ortak Salonunuza giremeyip geceyi Büyük Salon’da uyuyarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Lafazanlığından bezdiğiniz birisi en yakın arkadaşınıza hatta gelecekteki eşinize dönüşebilir. Sömestrın ilk büyüsünü birinci sınıflar bugün öğrenir. Umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok, bir yarı dev bile o gün hayatının aşkını bulabilir. Ne olursa olsun, Hogwarts’ta Cadılar Bayramı çok eğlencelidir.

Şimdi hepsini şöyle bir gözden geçirin ve düşünün: Bunlar içinde en korkunç Cadılar Bayramı aslında hangisiydi?

Tom_Riddle_Chamber_of_Secrets_hp

Sırlar Odası kitabında, Tom Riddle Harry’ye güncesindeki anılardan birini gösterip, 50 yıl önce Sırlar Odası’nı açanın Hagrid olduğu yalanını söylediğinde, Harry durumdan şüphelenmeye başlar ve belki de bunun doğru olmadığını, Hagrid’in iftiraya uğramış olabileceğini söyler.

Ron ise Hagrid’in masum olmasını istese de, kurbanlara saldıranın Aragog olmadığına pek ihtimal vermez ve şu talihsiz cümleyi kurar:

“Burası en fazla kaç canavar barındırabilir ki?”

Eh, onlar o dönem bunun farkında olmasalar da, aslında okuldaki 1. yıllarının Cadılar Bayramı gecesi, şatoda en çok kötücül yaratığın bulunduğu andır.

Şöyle bir liste yaparsak:

– Quirrell’ın içeri aldığı Troll
– Felsefe Taşı’nı koruyan tünellerdeki Troll
– Tünellere girişi kapatan kapağın başında bekleyen, Hagrid’in üç başlı dev köpeği Fluffy
– Taşı koruyan Şeytan Kapanı ve benzeri, kafadan sakat diğer şeyler
– Henüz Sırlar Odası’nda mışıl mışıl uyuyan Basilisk
– İhtiyaç Odası’ndaki Diadem
– Ve tüm yıl boyunca bizzat Lord Voldemort’un kendisi, Quirrell’ın kafasının arkasından baş vermiş halde. (Aslında kısa bir süreliğine de olsa Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği hayalini gerçekleştirmiş gibi görünüyor.)

Okul arazisine dahil olan Yasak Orman’da yaşayan türlü türlü kaçık şeyi ya da ciddi davranış bozuklukları olan Şamarcı Söğüt’ü hiç saymıyoruz bile, bunlar yalnızca Hogwarts’ın güvenli(!) duvarları arasındakiler.

3-diadem

Aslında Diadem (ya da Voldemort?) canavar kategorisine girmese de, içlerinde barındırdıkları kötülük ve yarattıkları tehdit bakımından, şatoyu normalden çok daha tehlikeli ve korkunç bir yer bir haline getirmekteydiler.  Büyücülük Dünyası’nda bir Hortkuluk’tan daha habis ne olabilir ki? Hagrid’in içinden tırnak çıkan turtaları ve diş kıran kurabiyeleri bile şüphesiz onlardan daha temiz ve tehlikesizdir.

Evet, pek çok velinin hemfikir olduğu gibi sahiden de Hogwarts dünyanın en güvenli yeri!

Site Yorumları
1 Yorum