Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’yla Açığa Çıkan Soyağacı: Leta Lestrange

leta lestrange grindelwaldin suclari

Fantastik Canavarlar‘ın ilk filminin ardından, özellikle malum soyadı nedeniyle oldukça dikkatimizi çeken bir karakter vardı: Leta Lestrange. Yeni filmimiz Grindelwald’ın Suçları ile Leta’nın soyağacını da hatırı sayılır miktarda öğrenmiş olduk. Gelin bu dallanıp budaklanan ağacın macerasını birlikte takip edelim!

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları Lestrange soyağacının kollarını ve çiçeklerini açmak için pek çok zaman harcamış – ancak filmdeki tüm ayrıntılarla kafanızın karışmış olması normal.  Filmde kimsesiz Credence Barebone (Ezra Miller) gerçek kimliğinin Corvus Lestrange olduğundan şüphelenir ve Paris’e annesini aramaya gider. Bu sırada Leta Lestrange (Zoë Kravitz) bebek kardeşi Corvus’a aslında ne olduğuyla ilgili bir karanlık bir sır saklamaktadır.

Grindelwald’ın Suçları filminin açığa vurduğu olaylarda önemli role sahip olan iki aile bulunmaktadır: Kama Ailesi ve Lestrange Ailesi. Kama’lar Senegalli cadı ve büyücülerden oluşan bir ailedir ve Yusuf Kama (William Nadylam) Tina’yla Paris’te tanışır ve ona Tycho Dodonus’un kehanetlerinden bahseder. Yusuf, Mustafa Kama ve Laurena Kama’nın oğludur. Annesi Laurena IV. Corvus Lestrange tarafından büyü altına alınıp kaçırılır. Leta IV. Corvus ve Laurena’nın kızıdır, yani Yusuf’un üvey kardeşidir.

Trajik bir şekilde denizde boğularak yaşamını yitiren bebek V. Corvus Lestrange da Leta’nın üvey kardeşidir. Laurena Leta’yı doğururken ölmüştür bu yüzden IV. Corvus Eglantine adında yeni bir kadınla evlenir. Eglantine de V. Corvus’u doğurur. Tüm bu bağlantıların görsel bir tasviri Minalima’nın satışa sunduğu sınırlı baskıda Grindelwald’ın Suçları’nda karşımıza çıktığı hâlde Lestrange soyağacında görülebilir. Zavallı bebek V. Corvus’un portresini sağ üstte görebilirsiniz.

Lestrange soyagaci

Peki, tüm bunların Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nda geçen olaylarla bağlantısı ne? Eh, IV. Corvus karısını kaçırdığında Mustafa Kama’yı derin bir acı ve öfke sarmıştı, o yüzden ölüm döşeğinde Yusuf’a IV. Corvus’un bu dünyada en sevdiği kişiyi öldürmesi için Bozulmaz Yemin ettirmişti. Leta’nın şansına IV. Corvus kızını sevmiyordu ama oğlunu çok sevdi. Yusuf da bunun üzerine Paris’te kayıp bebek olduğunu düşündüğü Credence Barebone’un peşine düştü, böylece onu öldürebilecek ve Bozulmaz Yemini’ni yerine getirebilecekti. Ancak Yusuf’un Lestrange soyagaci2hedefindeki kişi çoktan ölmüştü. Hizmetçileri Irma Dugard (Danielle Hugues) ile birlikte Atlantik’teki bir yolculuk sırasında Leta kardeşinin durmak bilmeyen ağlamasına sinirlenip onu gemideki başka bir bebekle değiştirmeye karar verdi. Değiştirdiği bebekse Albus Dumbledore’un küçük kardeşi Aurelius Dumbledore’du. Gemi şiddetli bir fırtınada batınca V. Corvus Lestrange boğularak ölmüş ancak Aurelius Dumbledore, Irma ve Leta ile birlikte kurtarılmıştır. Hâlâ Corvus olduğu düşünülen Aurelius da adının Credence Barebone olarak değiştirildiği bir kimsesizler yurduna gönderilmiştir. Bunların hepsini akılda tutmak zor fakat bunlardan çıkan ana sonuç Yusuf ve V. Corvus’un Leta’nın üvey kardeşleri olduğu, V. Corvus’un bebekken öldüğü ve Leta’nın Credence’la herhangi bir kan bağı bulunmadığıdır. Leta Lestrange’ın (kan bağıyla olmasa da) Bellatrix Lestrange’la uzaktan bir bağı bulunmaktadır. Bellatrix aslında Bellatrix Black’ti ve Sirius Black’in kuzeniydi, ancak Lestrange soyağacının başka bir kolundan gelen Rodolphus Lestrange ile evlendiğinde Lestrange Ailesi’ne katılmıştı. Yani Leta ve Bellatrix’in eşi Rodolphus çok uzaktan kuzenlerdi.

Kaynak: Screenrant