Fantastik Canavarlar’da Göreceğimiz Grindelwald’un Eseri “Nurmengard Hapisanesi”ni Tanıyalım

grindelwald-nurmengard

İlerleyen zamanlarda Fantastik Canavarlar filmlerinde Johnny Depp’in Gellert Grindelwald ruhunu taşıyacağını, kendi zamanının en büyük karanlık büyücüsünü beyaz perdede izleyeceğimizi şurada sizlerle paylaşmıştık. Gelin bir de Grindelwald’un zamanında inşa ettiği Nurmengard Hapisanesi‘ne bir göz atalım.

Nurmengard, Almanya ile Bulgaristan dolaylarında bir noktada Gellert Grindelwald’un emirleriyle inşa edilmiştir. Kuruluş amacı o sıralarda Avrupa’da terör estiren Grindelwald’un düşmanlarını esir etmek istemesidir. Duvarları içerisinde cisimlenme engelleyen koruyucu işaretler bulunmakta iken bunun haricinde hangi koruma büyülerine sahip olduğu bilinmemektedir. Aynı Azkaban’ın Ruhemicileri gibi Nurmengard’ın da bu tarz gardiyanları olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kalenin duvarları oldukça yüksektir.

Kale-mapusun tarihine bakacak olursak bahsi geçtiği gibi Gellert Grindelwald’un emelleri dâhilinde inşa edilmiş, kendisinin mottosu olan “Çoğunluğun İyiliği” fikri hapishane girişine kazınmıştır.

nurmengard

Avrupa’da tozu dumana katan Grindelwald’un, daha çok tanınan günümüzün kötüsü Lord Voldemort ile ortak bir noktası mevcuttu. Gençliklerinde aynı amacın peşinde, yani Yâdigarları bulma yolunda fikir birliği sağlamış olan, sonraları bir tanesi karakterinin de getirdiği insani olmayan soğukluk nedeniyle ve yaşadıkları trajediyle karanlığa teslim olan Gellert Grindelwald ile Albus Dumbledore çok iyi bir arkadaşlığa sahipti. Dedik ya trajedi var ortada diye, işte bu trajedi de Dumbledore’un kardeşleri Aberforth ve Ariana’nın mevcut bulunduğu, Dumbledore ile Grindelwald’un düellosu. Düello sonunda hangi tarafın yaptığı tam kestirilemeyen bir büyü Dumbledore’un kardeşi Ariana’ya isabet eder ve vôila, trajedi. Detayına girmeye gerek yok çok fazla ama işin özü yin yang, iyi kötü, siyah beyaz… Dumbledore bu olaylar üzerine kariyer yapmayı seçerken Grindelwald’da çoğunluğun iyiliği deyip Avrupa’yı kasıp kavurmayı seçer. Girişte Voldemort ile Gellert’ın ortak noktaları var demiştik. Grindelwald’un da, Voldemort’un da gücünden çekindikleri tek kişi var o da Dumbledore. Dumbledore’da kendi gücünün Gellert’tan biraz da olsa fazla olduğunun farkında ve bir süre sonra baskılara da dayanamayıp Grindelwald ile düello yapar ve onu yenerek bu kaosa son verir. Gellert kendi düşmanları için yaptırdığı hapishaneye konulur. Böylesine ihtişamlı inşa ettirilmiş bir kalenin en sonunda, sahibinin zindanı ve ardından mezarı olması da bir noktada acı bir ironi olarak görülebilir. Zira Lord Voldemort Mürver Asa’nın nerede olduğunu öğrenmek için Gellert’ın hücresine baskın yaptığında, sonunda Karanlık Lord’un asasından ölümü tadar. Gellert’ın bu hücrede 53 sene geçirdiği düşünülmekte. Onun hapsedildiği dönemde Nurmengard’da başka tutuklu olup olmadığı net olarak bilinmiyor. Gellert Grindelwald’un bu uzun süre boyunca misafir olduğu hücre, “en uzun kulenin en tepesindeki karanlık ve uğursuz bir oda” olarak tanımlanıyor ve içerisinde taştan bir yatak ile eski püskü, incecik bir battaniye olduğu söyleniyor. 53 sene yahu, nasıl çekilir onca zaman!

grindlewald-hucre

Nurmengard’ın isim olarak Almanya’nın bir şehir olan Nuremberg’e referans olabileceği düşünülüyor. Zira bu şehir zamanında önemli Nazi toplantılarına yuva olmuş, meşhur Yahudi karşıtı Nuremberg Kanunları burada yayımlanmıştır. İlerleyen dönemlerde kötü şöhreti yürümüş olan Nazi savaş suçlularının hapsedildiği, daha sonrasında bu kişilerin davalarının görüldüğü yerdir Nuremberg. Aynı Grindelwald’un baskın rejiminin bir simgesi olan Nurmengard gibi, ilerleyen dönemde de Grindelwald’un çöküşünü sahiplenmiş olan Nurmengard gibi. Kelimenin son hecesi olan –gard ise birçok dilde savunma, sakınma, saklama, koruma gibi anlamlara gelmektedir.

Gellert Grindelwald’un adeta kurduğu ordu ile birlikte güç gösterisi yaptığı sarayvari hapishane Nurmengard hakkında bildiklerimiz bunlar. Karanlık Büyücü Grindelwald ile alakalı bütün taze bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Voldemort var benim bildiğim karanlık büyü ile uğraşan, Gellert kim ki yahu diyenler çıkabilir, hazır daha zamanımız varken sizleri şu muazzam ötesi biyografiye de bekleriz.

Nurmengard Hapishanesi‘ni Fantastik Canavarlar filmlerinde görür müyüz henüz bilmiyoruz, ancak Grindelwald’un yükselişine tanıklık edeceğimiz seride, Nurmengard‘a rastlamamak da tuhaf olurdu doğrusu. Siz ne dersiniz?

grindelwald-nurmengard

Gellert Grindelwald hakkında dahası için buraya tıklayabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir