Haftanın Büyüsü: Kopya Kovucu Büyü

hermione parsomen kalem

Yeni bir Haftanın Büyüsü köşesinden tekrar merhaba sevgili okurlarımız! Bu hafta da son derece ilginç bir büyü olan Kopya Kovucu Büyü ile devam ediyoruz. İncelemeye hemen başlayalım, ne dersiniz?

Kopya Kovucu Büyü, Hogwarts’taki sınavlarda öğrencilerin kopya çekmesini engellemek için kullanılan bir büyüdür. Ancak, bu büyüyü yaparken nasıl bir kelime söyleniyor bilemiyoruz ne yazık ki. İlk kez bu büyü ile karşılaşmamız Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında oldu, ancak filme aktarıldığı sahneyi ise kesilmiş sahne olarak görebiliyoruz. Bundan sonra Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda da bu büyüden bahsedildiğini görmüştük.

kopya kovucu buyu

Tarihi

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda sınavlar esnasında öğrencilerin kullandığı tüy kalemlere ve öğrencilerin üzerine yazdığı parşömenlere bu büyü yapılarak kopya çekmeleri önlenmektedir. Aynı zamanda Sıradan Büyücülük Düzeyi sınavında ve Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarında da kullanılan bir büyüdür. Ancak, bu büyülerin nasıl icat edildiği veya kim tarafından icat edildiği konusunda ne yazık ki bir bilgimiz yok. Hogwarts’ın profesörleri tarafından icat edildiğini tahmin ediyoruz.

Etimoloji

Büyüyü yaparken özel bir kelime söylenmediğinden ve büyünün ismi kendini zaten açıkladığından bu büyünün etimolojisi hakkında ne yazık ki bir bilgi veremeyeceğiz.

Bu haftaki biraz kısa ama yine de ilgi çekici büyümüzün de sonuna gelmiş bulunuyoruz! Haftaya hangi büyüyü incelememizi istersiniz? Bu büyü hakkında bildiğiniz başka bir şey var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir