Haftanın Büyüsü: Oculus Reparo

harry potter oculus reparo

Kısa bir aradan sonra Haftanın Büyüsü köşemizden hepinize tekrardan merhaba sevgili takipçilerimiz! Bu hafta oldukça sevdiğimiz, sizlerin de seveceğinizi umduğumuz bir büyüyle karşınızdayız: Oculus Reparo. İsterseniz lafı uzatmadan hemen büyümüzü incelemeye başlayalım!

İlk kez Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda üçlümüz ilk kez tanıştığında gördüğümüz, Onarma Büyüsü’nün bir çeşidi olan Oculus Reparo, kırılan gözlükleri tamir etmek için kullanılan bir büyüdür.

latest?cb=20140409232100

Hem Hermione Granger, hem de Arthur Weasley Harry Potter’ın gözlüklerini tamir etmek için bu büyüyü kullanmıştı. Hermione, üçlü Hogwarts Ekspresi’nde 1991’de ilk kez tanıştığında bu büyüyü kullanmıştı – eh, biz de biraz gösteriş meraklısı olduğunu düşünmüştük sanki. Arthur Weasley ise 1992’de Harry Uçuç Ağı’nda Borgin & Burkes’ün şöminesinde kendini bulduğunda gözlüğünü kırınca tamir etmişti.

Bu büyüyü kullanan bildiğimiz kişilerin arasında, Arthur Weasley ve Hermione Granger’a ek olarak Percy Weasley ve Ron Weasley de bulunmakta.

latest?cb=20160605031401

“Ah, Harry – ah, canım – her yere gitmiş olabilirdin…”

Soluk almaya çalışarak çantasından koca bir elbise fırçası çıkardı ve Hagrid’in temizleyemediği kurumları süpürmeye koyuldu. Mr Weasley Harry’nin gözlüğünü aldı, asasıyla bir dokundu ve yepyeni halde geri verdi.

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Tarihi

Oculus Reparo büyüsünü kimin icat ettiği, ne zaman veya ne için icat edildiği bilgilerine ne yazık ki ulaşamadık.

Etimoloji

Tamir etme büyülerinin bir çeşidi olan “Oculus Reparo” büyüsünün ilk kelimesi olan “oculus”, Latince bir kelime olan ve “göz” anlamına gelen “oculus” kelimesinden gelmektedir. “Reparo” kelimesi ise “tamir etmek” anlamında kullanılmıştır.

Umarız bu haftaki köşemizi de beğenerek okumuşsunuzdur! Oculus Reparo hakkında paylaşmak istediğiniz başka bir bilgi veya herhangi bir yorumunuz var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın! Haftaya inceleyeceğimiz büyümüz için de fikirlerinizi bekliyoruz!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir