Haftanın İksiri: Amortentia

amortentia-up

Haftanın İksiri köşesinde bugün sizlere yine zorluk düzeyi yüksek bir iksir, Amortentia‘yı anlatacağız. Bilmeyenleriniz için Amortentia “Ay olabilir mi öyle bi şey?!! Lütfen olsun çünkü!! ” diyebileceğimiz tarz bir iksir çünkü kendisi en baba Aşk İksiri.

7555857

En baba aşk iksiri dedik çünkü her ne kadar Hogwarts’ta yasak olsa da Weasley Kardeşler aşk iksiri satıyorlardı fakat bu merdiven altı işlerin hiçbirisi adam akıllı işe yarayan şeyler değildi. Amortentia, karışımı hazırlayan kişiye, karışımı içen kişinin bir çeşit takıntı derecesinde ilgi duymasına neden oluyordu. Mesela Harry için hazırlanan iksiri çikolatalarla Ron gömdüğünde nasıl sarhoş olduğunu hatırlıyor musunuz?

“Sanırım ona aşık oldum…

… sence, benim varlığımdan haberi var mı?”

– Harry Potter ve Melez Prens

tumblr lk3goejD5S1qdoyv4o1 500

Elbette Harry Potter ve Melez Prens‘te, Profesör Slughorn’un meşhur derslerinden birinde, Amortentia yapıldı. İksirin bir önemli özelliği koklayan herkese farklı 3 koku yayması. Bu üç ayrı koku kişiden kişiye değişmekte ve o kişinin en sevdiği şeyleri hatırlatmakta. Az evvel lafı geçen derste yapılan iksiri Hermione koklamış ve yeni kesilmiş taze çimen, yeni parşömen kokusu aldığını söylemişti. Üçüncüyü söyleyemeden kızarmış ve araya Slughorn girmişti. Kitapta bu şekilde verilirken filmlerde üçüncü kokunun bir diş macunu olduğunu söylemişti. Ancak eserlerin tatlış yaratıcısı Rowling‘in açıkladığı üzere bu üçüncü koku Ron’un saçının kokusuydu. Aynı şekilde Harry’nin de burnuna gelen kokular şeker pekmezi pastası kokusu, süpürgesinin tutma yerinin kokusu ile bir çiçek kokusuydu. Bu koku Kovuk‘ta aldığı bir kokuydu ve hatta bunun Ginny‘yi süpürgesiyle uçarken izlediğinde duyduğu hanımeli kokusu olabileceği düşünülüyor.

Benim satırlarım için küçük fakat büyülü evren için çok çok büyük bir nokta ise Merope Gaunt ismindeki çok güçlü bir cadının bu iksiri muhtemelen kullanmış olması durumudur. Hikâyeyi bilmeyen bazı dostlarımızın, “Napalım, kına mı yakalım kardeşim?” dediğini duyar gibiyim. İşin aslında Merope Gaunt, Tom Riddle isimli zengin bir Muggle’a kafayı takmıştı. Geri kalan kısmı tahmin edebilirsiniz sanırım. Merope Tom’u büyüledi ve kendine aşık etti ya da öyle olduğunu sandı. Gerçek aşkın asla ve asla büyüyle, iksirle tozla çapakla oluşturulamayacağını bilmeyen Merope iksirin etkisi geçmeden bir de çocuğa sahip oldu. Bu çocuk büyü dünyasını yerinden oynatacak olan ve sonraları Lord Voldemort olarak anılacak olan çocuktan başkası değildi.

Bu hafta sizlerle Amortentia’yı buluşturduk. Haftaya yine güzel ve etkili bir iksirde görüşmek üzere. Ayrıca bu satırlarda yer almasını istediğiniz iksiri de yorum olarak belirtmeyi unutmayınız!

horace-slughorn-iksir

Harry Potter Serisi’nin Aşk İksirleri Geçmişinde Ufak Bir Gezintiye Ne Dersiniz?

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir