Haftanın İksiri: Yaşam İksiri

yaşam iksiri e1477092458661

Bu haftaki İksir Köşesi’nde Nicolas Flamel’in, en büyük icraatlarından Felsefe Taşı yardımıyla kullandığı ve normal yaşam süresini çok uzun sürelere taşıdığı Yaşam İksiri’ni anlatacağız.

Önceki hafta birtakım problemler ve aksaklıklar nedeniyle haftalık iksirinizi sunma fırsatım olamadı, öncelikle bu konuda hoşgörünüze sığınıyorum. O yüzden bu hafta, serimizin başlangıcında var olan ve bizleri esrarengiz havasıyla etkileyen Felsefe Taşı ile alakalı, bu taşın sağladığı gücün kaynağına inelim ve bu iksiri biraz konuşup geçen haftayı telafi edelim istedim.

Felsefe Taşı e1477092499504

İksirimiz ünlü iksir ustası ve kimyacı Nicolas Flamel ile eşi Perenelle’in efsanevi Felsefe Taşı’nı kullanarak oluşturdukları sihirli bir sıvı. Nicolas Flamel, Beauxbatons Sihir Akademisi’nde okumuş ve eşi Perenelle ile de burada tanışmış. İlerleyen zamanlarda okula birçok katkısı bulunan çiftin okulda kendi adları verilen bir de çeşmeleri yer alıyor.

Bizim bu iksir ile tanışmamız biraz dolaylı bir şekilde bahsi geçen Felsefe Taşı vasıtasıyla oldu elbette. Hatırlarsınız Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası Profesör Quirinus Quirrell’ın Karanlık Lord’u geri getirebilmek adına taşı çalmaya çalışması ilk kitabımızda final sahnesinde karşımıza çıkan durumdu. Gerçi Quirrell uzun süre bu iş için çabalamıştı am akıllarda kalan tabi ki o son sahne.

profesor quirrell

İksir içen kişinin hayat yolunu uzatıyor, uzatıyor uzatmasına ama iksirin içilmeye devam edilmesi gerekiyor. Zira içilmemesi halinde normalde olması gerektiği gibi kişi ölüyor. Flamel ile eşi uzun, çok uzun yaşamlarına Felsefe Taşı’nın yok edilmesine karar verildikten sonra yarım kalan işlerini tamamlamak için bir süre daha bu sıvı yardımıyla devam etmişlerdir. Taşın yok edilmesi sonrası iksirin tekrar üretilebilmesi ile alakalı bir bilgimiz yok. Kimileri bu sıvıyı tek boynuzlu at kanına benzetebilir. Zira Voldemort zayıf bedeninde tutunabilmek için bu kanı içmişti. Voldemort, Felsefe Taşı’nın peşine de sadece kendi vücuduna tekrar kavuşabilmek için düşmüş, iksire bağlı bir ölümsüzlük gayesi taşımamıştır. Zira taşın yok edilmesi durumunda iksirin sonu gelecek ve yukarıda belirtmiş olduğumuz kaçınılmaz son Karanlık Lord’u bulacaktır.

Bu hafta sizlerle Yaşam İksiri’ni buluşturduk. Okumayı dilediğiniz başka bir iksir varsa yorumlarınızla bunu belirtmeyi unutmayın. Sihirli hafta sonları dilerim!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir