Haftanın İksiri: Yaşlandırma İksiri

ageing potion e1471620379123

Haftanın İksiri köşesinde kısa ama çok değerli bir iksiri anlatıyoruz: Yaşlandırma İksiri.

Kör göze parmak gibi adından yakayı ele veriyor iksirimiz marifetini. Yaşlandırma İksiri düzgün bir şekilde hazırlandıktan sonra içilen miktara bağlı olarak içen kişiyi yaşlandırıyor. Miktara bağlı olarak diyorum çünkü iksirin belli bir kitapta yazan “… bir tatlı kaşığı içtin mi 5 yıl yaşlanırsın…” gibi bir kullanma kılavuzu yok ortada. Birkaç yudumuyla onlarca yaş ilerlemek de mümkün olabilir sadece birkaç ay da.

Kullanılması ile alakalı elimizde bir bilgi mevcut ki bu hem kitaplarda okuduğumuz hem de filmde şahit olduğumuz ve alttaki görsellerle hafızalarınızı tazeleyebileceğiniz Fred ile George ikilisinin kullandıkları zaman. Onlara Quidditch maçlarının İsmet Badem’i yahut Kaan Kural’ı Lee Jordan eşlik etmekteydi. Amaç? Tabii ki efsaneler arasına girebilmek. Fred ile George ikilisinin ne kadar efendi, ne kadar kurallara bağlı kardeşler(!) olduklarını bilmeyen yoktur. Tek yapmak istedikleri doğum günlerini birkaç ay erken kutlayabilmekti oysaki.

FondipKarşim e1471620429684

Bahsettiğimiz olay Harry Potter ve Ateş Kadehi‘nde, daha önce şurada bilmeyen dostlarımız için detaylıca anlatmaya çalıştığımız Üçbüyücü Turnuvası‘nda, kurallar gereği 17 yaş sınırı olduğundan gerçekleşti. Turnuvaya katılmayı canı gönülden isteyen Weasley İkizleri ile kankaları Lee bir yaşlandırma iksiri kullanmaya niyetlendiler. Müdürlerin müdürü Dumbledore kuralların bozulmaması amacıyla şampiyonları seçecek olan Ateş Kadehi çevresine büyülü bir yaş çizgisi çizmişti. Bizim delikanlılar da ne akla hizmet bilinmez Dumbledore’un büyüsünü bir yaşlandırma iksiri ile alt edebileceklerini sandılar.

Sonuç? Yine hüsran, elbette. Yaş halkası zıpırları şöyle bir tokatlayıverdi! İksirin de yan etkisiyle ikisinin de suratı ak sakallarla doldu. Weasleyler’in halini gören Lee Jordan ise bu işe kalkışmaması gerektiği dersini aldı. Başka birkaç öğrenci de bu şekilde turnuvaya adını yazdırabilmek için iksiri kullandı fakat aynı şekilde ak sakallara sahip oldular.

AgeLine e1471620471403

Uzun lafın kısası, büyük adam Dumbledore’un çizdiği o çizgi belki de kemik yaşı olarak 17 olmasından ziyade zihinsel ve mantıksal olarak da belirli bir olgunluğu aramaktaydı. Yaşlandırma İksiri‘nin kişiyi olgunlaştırmadığı, sadece dış görünüşü değiştirdiği aşikar. Harry belki de böyle bir olgunluğa sahip olduğu için kendisi dahi ismini kadehe atmaya kalksa seçilebilirdi. Kim bilir? Bu başka bir tartışma konusu olabilir elbet.

Gelelim meşhur son paragrafa. Şöyle bir şişe Yaşlandırma İksiri olsaydı elinizde ne yapmak isterdiniz bir yazın bize. Yani kullanır mıydınız, kullansanız kaç yaş büyümek isterdiniz gibi. Ben şahsen, televizyon dedektifi olan ve birçok kayıp insanı yaşlandırarak bulan sevgili abimizin bu iksiri bulduğu kişilere içirmesini isterdim. Bakalım gerçekten tutuyor mu yaşlandırma teknikleri.

Unutmadan, gelecek hafta okumak istediğiniz iksiri de belirtmeyi unutmayın lütfen! Sihirli ve soğuk iksirinizin eksik olmadığı sağlıklı günler dileriz!

weasley-ates-kadehi-iksir

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir