Haftanın İksirleri: Altın İksir ve Küçülme İksiri

iksirler

Haftanın İksiri köşesinde bu hafta sizlerle çok değerli müdürümüz Profesör Dumbledore’a, hortkuluk yüzüğün etkilerini gidermek için Profesör Snape’in hazırladığı Yoğun Altın İksir ile bizlere başka fantastik dünyalardan enstantaneler sunan ve Harikalar Diyarı’nın nimetlerinden de biri olan Büzüşme ya da diğer adıyla Küçülme İksiri’ni sunuyoruz.

Girizgâhımızda da okumuş olacağınız üzere, ilk bahsini edeceğimiz iksir, kaynaklarımız film ve kitaplarda geçen, Albus Dumbledore’un hortkuluklardan biri olan yüzüğü yok ederken lanetlenmesi sonrası iyileştirme amaçlı Profesör Snape’in hazırladığı iksir.

harry-potter-albus-dumbledore-iksir

Bu lanetin hortkuluk yok edilirken yok eden kişiye yani Dumbledore’a verdiği zarar üstteki görselde mevcut. Profesör Snape’in hazırlamış olduğu iksir iyileşme sağlayamamış sadece lanetin etkisini yavaşlatmıştır. Zaten Albus Dumbledore lanetin iyileşmeyeceğini anladığında aynı zamanda da yakında bu lanetin kendini öldüreceğini fark etmiş ve bu durumu fırsata çevirmeyi akıl etmiştir. Dumbledore’un kendi ölümünü bile iyiyle kötü arasındaki o kadim savaşta gizli bir silah olarak kullanması onun çağının en büyük büyücüsü oluşunu tesciller nitelikte. Zira bildiğiniz üzere ikili oynayan Profesör Snape’ten kendisini öldürenin o olmasını istemiş böylelikle Karanlık Lord’a sadakatini görünürde artırmıştır.

Alice Harikalar Diyarında öyküsünü çoğumuz bilir değil mi? Alice’in o küçük delikten geçebilmek adına içtiği bir sıvı vardır hani. Bir içer, sonra bir karış boya sahip mini mini birine dönüşüverir. İşte aynı tarz bir sıvı, Büzüşme İksiri, yüzyıllardır büyücü dünyasında yer alan ve türlü hikâyelerin kahramanı olan bir karışım. İksirin ilk olarak ne zaman kullanıldığı pek bilinmese de tarifini verebilen ve “bulabileceğiniz en kaliteli” iksiri yaptığını söyleyen kişi, daha önceki iksirlerimizden de aşina olduğumuz Zygmunt Budge. Kendisinin ne kadar koca yürekli, ne kadar başarılı bir iksirci olduğunu zaten biliyoruz ama yaptığı bu Büzüşme İksiri ile evinin dışında küçük bir deney yaptığında ki bu deney çok az miktarda iksirin çimenliğe damlatılmasından ibaretti, koca bir koyun sürüsünün küçülüp minik fare boyutlarında kuzulara dönüşmesine sebep olmuştur. Bu kuzuları daha sonra soğuk kış günlerinde kendi mekânı Hermetray’da kulaklık olarak kullandığı bilinmektedir.

Bu iksirin Profesör Snape tarafından öğrencilere de yaptırıldığını hatırlarsınız. Hatta Snape özellikle Neville’a baskı yapıp, beceremediği takdirde Neville’ın kurbağası Trevor’ı zehirlemekle tehdit ettiği satırlar gözümüzün önünde sanki. O sıkıntılı durumdan Neville’ı kurtaran tabi ki Hermione olmuştu, sonrasında o Büzüşme Solüsyonu ya da Küçülme İksiri, takdir sizin, Trevor üzerinde denenmiş ve onu bir kurbağa yavrusuna çevirmişti.

Dedik ya çok eskilere dayanıyor bu iksir diye işte bir zamanlar Samuel Plunkett isimli bir büyücü, kendisini sürekli rahatsız eden, onu itip kakan ve dışlayan bir Muggle kasabasına öyle sinirlenmiş ki kasabanın su içtiği kuyuya o zamanların Küçülme İksiri’nden damlatmış ve küçülüp minnaklaşan kasabalıları giydiği koca botlarla kovalamış. Bu da böyle bir hikâyemizdir efenim.

Bu hafta da iksir köşemizden bu kadar. Daha önce sizlerle buluşturduğumuz iksirlerimize göz atmak, kaçırdığınız yahut merak ettiğiniz bir iksir varsa okumak için şuraya bir tıklamanız yeterli olacaktır. Haftaya hangi iksiri istediğinizi bizlere iletirseniz çok memnun oluruz. Sihirli günler dilerim.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir