Harry Potter: Hogwarts Mystery Detaylı İnceleme

Harry Potter: Hogwarts Mystery inceleme

Harry Potter: Hogwarts Mystery oyunu incelemesi ile karşınızdayız. Sonunda beklenen gün geldi. Açıkçası, biz Potterhead’ler olarak bu oyunu oldukça uzun zamandır bekliyorduk. Game Info ekibinin sizler için kaleme aldığı bu incelemeyle, oyuna dair aklınızdaki bütün sorular cevaplanacak!

2018 yılının merakla en çok merak edilen mobil oyunu olan Harry Potter: Hogwarts Mystery en sonunda oyuncuları ile buluştu. Oyuncularına büyücülük dünyasında tam olarak kendi istedikleri karaktere bürünme şansını veren Harry Potter: Hogwarts Mystery, hiç bitmek bilmeyen bir serüven sunuyor.

Oyuna başladığınız zaman karşınıza iki seçenek çıkıyor. Oluşturacağınız büyücü karakterin cinsiyetini belirleyerek, karakterinizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Karakterinizin görüntüsünden kıyafetlerine kadar seçim yapmanız mümkün. Ancak başlangıçta karakteriniz için şekillendirme seçenekleriniz biraz dar.

Oyun içerisinde karakteriniz güçlendikçe farklı kıyafetler, saç tipleri ve makyaj seçenekleri elde etmeniz mümkün.

Oyuna Başlangıç

Oyuna Hogwarts’taki ilk yılınızda başlıyorsunuz. Basit görevler ile oyun tanıtılırken, aynı şekilde etrafı öğrenebilmeniz için basit görevler veriliyor. Bu görevleri tamamladıktan sonra oyundaki karakterler ile tanışma aşamasına geçiliyor. Elbette oyun oldukça detaylı ve pek çok püf noktasına sahip.

Oyun içerisinde karakterinizin dahil olacağı evi seçebiliyorsunuz. Farklı özelliklere sahip olan evin karakterinizin gelişiminde herhangi bir etkisi olup olmadığı net olarak bilinmiyor olsa da, bu seçimin ilerleyen bölümlerde gidişatı etkileyeceği söylenebilir.

Harry Potter Hogwarts Mystery oyun

Seçmen Şapka tarafından belirlediğiniz eve atandıktan sonra, oyunun sürükleyici kısmı başlıyor. Oyunda evlerin karakterlerin gelişimine direk olarak etkisi olup olmadığı bilinmiyor olsa da, karakterinize uygun bir ev seçmeniz tavsiye ediliyor.

Dersler, Büyüler ve İksirler

Harry Potter: Hogwarts Mystery oyununun en ilgi çekici kısmı evinizi seçtikten sonra başlıyor. Bu aşamadan sonra, sürükleyici bir senaryoya dahil olarak hikayenin gidişatına göre karakterinizi şekillendirmeye başlıyorsunuz.

Oyundaki ilk senenizde, seride Altın Üçlü’nün yaptığı gibi, Hogwarts’ı keşfetmeniz isteniyor. Bu esnada, karakterinize deneyim puanı kazandıracak olan sınıflara katılmanız gerekiyor. Oyun tarafından, görevler aracılığıyla yönlendirilerek, sınıflarda karakterinizin özelliklerini geliştirmeniz sağlanıyor.

Oyun, oyuncularına ilk yılda basit bir şekilde tüm sınıfları tanıtmakta. İksir sınıfından süpürge derslerine kadar oyunun pek çok bölümünü ilk seneden itibaren görmeniz mümkün. Karakterinizi bu sınıflarda gerçekleştireceğiniz aktiviteler ile güçlendirerek seviye atlatabiliyorsunuz.

harry potter oyun

Karakterinizin seviyesi yükseldikçe, Hogwarts’ta gidebileceğiniz mekanların sayısı da artıyor. Bu mekanlarda oyuncular yine deneyim puanı ve çeşitli bilgiler kazandıracak olan görevlere devam edebiliyor.

Oyunda sınıflardaki görevleri ve diğer aktiviteleri tamamlamanız için “enerjiye” ihtiyaç duyuluyor. Oyuna başladığınız zaman karakterinizde 20 enerji üst limiti bulunuyor. Her aktivitede, aktivitenin türüne göre enerji harcanıyor. Oyundaki bu sınırlı kaynak, her beş dakikada 1 enerji olarak yenileniyor.

energy bar
Enerji, Gem ve Altın göstergeleri

Sınıfları ve diğer aktiviteleri tamamlayarak hikaye içerisinde ilerleyebiliyorsunuz. Her aktivite ile birlikte kazandığınız altınlar ile oyundaki eşyaları satın alabiliyor ve karakterinizi daha fazla özelleştirmeye olanak veren ek kısımları açabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde gelecek yıla geçmek için belli sayıda sınıfa katılmak ve bu sınıflardan başarılı sonuç almak gerekiyor.

Karakteriniz Katıldığınız Ev İle Direk Olarak Bağlantılı

Harry Potter serisinde olduğu gibi, Harry Potter: Hogwarts Mystery oyununda da karakteriniz evinizin puan tablosunu etkiliyor. Diğer karakterler ile sosyalleşme imkanınız olan oyunda, tanıştığınız karakterler ile iyi geçinmeniz halinde evinize ek puan kazandırmanız, rahatsız etmeniz veya öğretmenler ile tartışmanız halinde puan kaybettirmeniz mümkün.

Her yıl sonunda evlerin puan durumuna göre çeşitli ödüller dağıtılıyor. Bu ödüller oyun içi satın almalarda kullanılan altınlardan ve oyun içi satın alma ile elde edilebilen gemlerden oluşuyor.

Karakteri Şekillendirmek Tamamen Oyuncuya Bağlı

Harry Potter: Hogwarts Mystery karakterlerin geliştirilmesini tamamen oyunculara bırakıyor. Karakterlerde 3 ana özellik bulunmakta. Bu özellikler, yıl boyu katıldığınız etkinlikler ve tamamladığınız görevlere bağlı olarak gelişiyor. Normal hikaye dışında, dilediğiniz görevleri tamamlayarak karakterinizin istediğiniz özelliğini geliştirmeniz mümkün.

Karakterlerde Bulunan Üç Özellik

  • Courage (Cesaret)
  • Empathy (Empati)
  • Knowledge (Bilgi)

Bunlardan hangisini daha fazla geliştirmek istediğinize siz karar veriyor ve tam olarak isteklerinize uygun gelişen bir karakter oluşturabiliyorsunuz.

Oyun İçi Satın Almalar

Her oyunda olduğu gibi, Harry Potter: Hogwarts Mystery oyununda da oyun içi satın almalar mevcut. Oyunda herhangi bir ücretli destek almadan ilerlemek mümkün olsa da, gidişatı hızlandırmak ve daha fazla enerji kazanmak için “gem” adı verilen ücretli eşyalardan satın almanız gerekiyor.

Hogwarts Mystery inceleme

Oyun içerisinde verilen görevler ile bir miktar ücretsiz gem elde edilebiliyor. Ancak karakterlerini daha hızlı geliştirmek isteyen oyuncular gem satın alabiliyor.

Oyundaki ilerleyiş ücretli satın almalardan etkilenmiyor. Sadece hızlı gelişim konusunda etki eden bu durum, para harcamadan da oyunda dilediğiniz yerlere gelebilmenizi sağlıyor.

Hogwarts Mystery Uzun Soluklu Bir Oyun Deneyimi Vadediyor

Oyun içerisinde görevleri tamamlayarak yedinci sınıfa ulaşsanız bile yapabilecekleriniz bitmiyor. Karakterinizi geliştirerek, daha farklı büyüler öğrenmeye, diğer karakterler ile düellolar yapmaya devam edebiliyorsunuz.

Bu açıdan diğer oyunlara kıyasla çok daha uzun süre gündemde kalacak gibi görünen Harry Potter: Hogwarts Mystery, bilgisayar üzerinde oynanan rol yapma oyunlarında olduğu gibi oyuncuyu kendine bağlama potansiyeline sahip. Hatta eleştirmenlerin bir bölümü oyunun bağımlılık yapma potansiyeli olduğuna değinmekte.

Oyunun optimizasyonları da eleştirmenlerden övgü alıyor. Eleştirmenler, oyunun güncel işletim sistemine sahip tüm telefonlarda sorunsuz bir şekilde oynanabildiğini belirtiyor.