Harry Potter ve Felsefe Taşı Filmindeki Dublör Karmaşası

ron-weasley-satranc

Filmlerde, özellikle tehlikeli sahnelerde dublör kullanılması alışkın olduğumuz bir durum. Ancak Beyond Hogwarts sitesindeki bu tespit, biraz kafa karıştırıcı. Gelin Felsefe Taşı‘ndaki o meşhur sahnede neler oluyor, hep birlikte bakalım!

Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde, Ron Weasley rolündeki Rupert Grint’in yerinde açık bir şekilde bir dublör görebiliyorsunuz! Ancak kendisi sadece dört kare boyunca gözüküyor, yani çıplak gözle fark etmek neredeyse imkansız. Ancak DVD’de izlerken kareyi dondurmanız gerekiyor.

Dublörün göründüğü sahnede Ron, atının üzerinde ‘şah’ çekiyor. Daha sonra da rakip vezir tarafından atından düşürülüyor. Tam vezir saldırmadan önce, yakın çekimde Ron’u görüyoruz. Burada apaçık Rupert Grint var!

ronfall1

Diğer karede vezir saldırıyor.

ronfall2

Hemen sonraki sahnede vezirin mızrağı Ron’un atına vururken bir de ne görelim. Atın üstündeki artık Rupert değil!

ronfall3

İşte resmin yakınlaştırılmış hali:

ronfall3a

Üç kare sonra atın havaya uçan parçaları dublörün yüzünü kapatıyor. Standart bir film saniyede 24 karede oynadığından, dublör sahnede saniyenin altıda birinde gözüküyor. Bu yüzden onu sahneyi dondurmadan görmek imkansız. 12 kare sonra, yani yarım saniye içinde, Ron’u attan düşerken yakın çekim görüyoruz. Burada yine gayet açık bir biçimde Rupert.

ronfall4

Bu sahnede dublör kullanılması ilginç, çünkü attan düşen de gayet açık bir biçimde Rupert. Belli ki hem Rupert hem de dublörle birden fazla çekim yapılıp daha sonra düzenlenmiş.

Hem dublörü hem de Rupert‘ı bu kadar fazla yere düşürdüklerine göre, bu birkaç saniyelik görüntü için kim bilir kaç tekrar almışlardır? Beyond Hogwarts‘ın detaylı gözlerine teşekkür ediyoruz! Yıllar sonra bile böyle ufak ayrıntılara göz atmak bizleri mutlu ediyor!

Site Yorumları
4 Yorum