Hepimizin Aklındaki Soru: Credence Barebone Neden Bu Kadar Özel?

credence ezra miller

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları vizyona girmeden önce filmin ne kadar karmaşık olacağı ihtimalini sezmiştik. Hatta ana hikâyenin akışını belirleyen önemli detaylar dışında fazla detaya boğuluruz endişesini de taşımıyor değildik. Nitekim haklı da çıktık. Tüm bunlara rağmen, pozitif yanımız yine de filmin tadını çıkarmaya hazırdı; ancak, şunu da belirtelim ki, Harry Potter filmlerinden de hiçbir zaman orijinal kitaplardan aldığımız hazzın aynısını alamamıştık. Durum öyle olunca, Grindelwald’ın Suçları filminden daha büyük bir başarı beklemek biraz fazlaydı. Kitapların özünde hissettiğimiz heyecanı ve gizemi tekrar düşününce, Grindelwald’ın Suçları’nın da aynı etkiyi vermediğini ne yazık ki gördük.

[Bu yazıda Grindelwald’ın Suçları hakkında bolca spoiler bulunmaktadır.]

Aynı Harry Potter ve Lanetli Çocuk gibi, Grindelwald’ın Suçları da hayranlarını fikir ayrılığına düşürmüş durumda. Ancak, hayranların ilgisini fazlasıyla çektiği de ortada. Filmde Credence Barebone’un Aurelius Dumbledore olduğunu öğrendiğimiz son sahne, Harry Potter hayranlarını bir anda uyudukları uzun soluklu uykudan uyandırmışa benziyor. Harry Potter kitaplarının yayımlandığı dönemlerden beridir hissetmediğimiz o merak ve heyecan duygusu yeniden doruk noktasına ulaştı. O yüzden, filmi daha fazla eleştirmek yerine tadını çıkarmaya karar verip, eski günlerdeki gibi kafamızda teoriler kurmaya başladık bile.

Teoriler demişken, film henüz vizyondan kalkmadığı halde, Credence ile ilgili teorilerin sayısı her geçen gün artıyor. MuggleNet’ten çevirdiğimiz bu yazıda da, Credence’ın Grindelwald için neden bu kadar önemli olduğuna dair bir teori paylaşacağız.

Credence fc2

Öncelikle şunu belirtelim ki, bu teorinin temelleri Credence’ın gerçekten bir Dumbledore olmadığı üzerine kurulmuş. Ancak, Credence’ın gerçekten bir Dumbledore olması, aslında bu teoriyi daha çok haklı çıkarabilecek nitelikte. Teoriye göre, Dumbledore, Credence’ın kendi soyundan olduğuna inanıyor. Credence’ın içindeki Obscurus’un ise, zamanında Ariana’nın içindeki Obscurus’un aynısı olduğunu düşünüyor. Filmin son sahnesinde ise, Anka Kuşu’nun geldiği kişinin Credence’ın kendisi değil, içinde taşıdığı Ariana’nın Obscurus’u olduğu düşünülmüş. O sahnede Grindelwald’ın Credence’a söylediği sözleri hatırlayalım: “Bizzat kendi kanından birinin en ağır ihanetine uğradın.” Bu durumda, Grindelwald’ın hitap ettiği kişi aslında Credence’ın kendisi değil, içinde taşıdığı Ariana’nın bir parçası oluyor.

familia 1

Her ne kadar henüz doğrulanmamış olsa da (ki bu durum bizi bir hayli şaşırtıyor), her şey Ariana Dumbledore’un bir Obscurus’u olduğuna işaret ediyor. Görünen o ki, Fantastik Canavarlar’ın ilk filminde Obscurus’lardan detaylıca bahsedilmesi de, bizi sonradan gelecek hikâyeye hazırlamak için yapılmış.

Fantastic Beasts The Crimes of Grindelwald Credence Twist

Filmde Grindelwald, destekçilerine büyücü hâkimiyetini kurma planlarından bahsederken, Krall’a şu sözleri söylemişti: “Credence, Dumbledore’u öldürebilecek yaşayan tek varlık.” Aynı zamanda, filmin ilerleyen sahnelerinde sorgu için Hogwarts’ı ziyaret eden Travers ise, Dumbledore’a, “Sen onun dengi tek büyücüsün,” demişti. Eğer Grindelwald, Dumbledore’u öldürmek için Credence’ı kullanmayı planlıyorsa, neden Bakanlık da Grindelwald’ı öldürmek için Credence’ı kullanmıyor, dersiniz? Bakanlık’ın Credence’ı bariz bir şekilde öldürmeye çalıştığına bakılırsa onu hayatta tutmakla öldürmek arasında ahlaki bir ikileme düştüğünü pek söyleyemeyiz, nasılsa.

peter pettigrew

“Harry Potter olmadan da yapılabilir, Lordum.” – Harry Potter ve Ateş Kadehi

Yeniden beden kazanmak için planlar yapan Voldemort‘a Kılkuyruk aynen bu sözleri söylemişti. Açıkçası, Credence için de aynı şeyi söyleyebiliriz: Credence olmadan da Dumbledore öldürülebilir. Peki ama, neden Credence dersiniz? Eşi görülmemiş esrarengiz bir güce sahip olmasından mı? Filmde Grindelwald, Credence’a bir asa hediye ettiğinde, Credence elindeki asayla karşıdaki dağın bir kısmını havaya uçurdu. Bu sahnenin Credence’ın saf gücünü göstermek için yapıldığını düşünüyoruz. Ancak, şunu da eklemeliyiz ki, Potter serisinde, bize asanın büyücüyü seçtiği öğretilmişti.

harrypotterwand

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda, Harry‘nin denediği asaların dükkanda yarattığı tahribattan dolayı Ollivander asalara hızlıca el koymuştu. Ama nasıl oluyorsa, Credence’ın elindeki asayla dağı parçalaması Grindelwald’ı pek de rahatsız etmişe benzemiyor. Bundan da, Grindelwald’ın asa ilmini iyi bilmediği sonucunu çıkarıyoruz. Ama biz yine de alternatif bir yorumda bulunacağız: Grindelwald, Credence’ın güçlerini kontrol altında tutmak istiyor da olabilir.

dumbledore ve newt

Bir Obscurus’un tek dostu karanlıktır ve sevgiden yoksun büyür. Credence’ın onun yerine geçebilecek gerçek bir kardeşi olsaydı, kurtarılabilirdi.” –Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları

Filmde Dumbledore’un Newt’a söylediği bu sözlerde özellikle “onun yerine geçebilecek gerçek bir kardeş” sözlerinin altını çizmek istiyoruz. Daha sonra, Dumbledore ve Leta Lestrange’in Hogwarts’taki sahnelerinde, Dumbledore, ondan beklenmeyecek bir dürüstlükle şu sözleri söyledi: “Pişmanlık (benim) değişmez yoldaşım.

Dumbledore’un ölürken bile pişmanlık yaşadığını biliyoruz; Harry Potter ve Melez Prens’te Voldemort’un mağarasında iksiri içtiğinde acıyla haykırdığı sözlerini unutmadığınıza eminiz:

Onları incitmeyin, onları incitmeyin, lütfen, lütfen, hepsi benim suçum, beni incitin onların yerine…

dumbledore melez prens

“Sanırım o da bunu biliyordu, beni neyin korkuttuğunu biliyordu.” – Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Dumbledore‘un Harry ile buluştuğu King’s Cross bölümünde okuduğumuz bu sözlerde, Dumbledore, Grindelwald‘dan kardeşini kimin öldürdüğü hakikatini duymaktan korktuğu için kaçtığını anlatmıştı. Bunu Grindelwald‘ın da çok iyi bildiğinin farkındayız. Grindelwald gibi bir karakterin Dumbledore‘un zayıf yanına oynamayı, hissettiği derin pişmanlığı kullanarak onu duygusal açıdan vurmayı planlaması çok yüksek bir ihtimal. Kız kardeşi Ariana’yı kaybetmiş bir Dumbledore, eğer Credence’ın gerçekten kardeşi olduğuna inanıyorsa, onun hayatta kalması uğruna kendini feda etmekten de geri kalmayacaktır.

İşte tam bu noktada, Fawkes oyuna dahil oluyor. Filmin son sahnesinde Grindelwald, Credence’a Aurelius Dumbledore olduğunu söylediğinde, bir anka kuşunun doğuşuna şahit olduk. Bu kuşun Fawkes olduğuna dair teoriler oldukça olası görünüyor.

dumbledore fawkes

“Oda’da bana gerçek bir sadakat göstermiş olmalısın. Başka hiçbir şey Fawkes’ın sana gelmesini sağlayamazdı.” – Harry Potter ve Sırlar Odası

Dumbledore, Fawkes ile arasındaki özel bağı, bu sözleriyle açıklamıştı. Ve biz daima Fawkes’ı Dumbledore’un bir parçası olarak görmüştük. Fawkes her zaman Dumbledore için kendini feda etmeye hazırdı. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Dumbledore’un Voldemort’la Sihir Bakanlığı’ndaki düellosunda Fawkes, Dumbledore’un önünde uçarak  Voldemort’un gönderdiği Öldüren Lanet’i tüm gücüyle engellemişti. Fantastik Canavarlar serisinde de, Dumbledore için hayatını feda edecek bir Fawkes ile karşılaşırsak buna pek şaşırmayacağız. Grindelwald’ın Suçları’nda, Dumbledore’un Newt’a söylediği gibi: “Anka kuşları, Dumbledore’lara en umutsuz anlarında görünür.

anka kusu fawkes

Uzun lafın kısası; Grindelwald, Dumbledore’u öldürebilecek yaşayan tek varlığın Credence olduğuna inanıyor, çünkü Dumbledore’un Ariana’nın ölümünün ardından yaşadığı ıstırabı ve pişmanlığı kullanmakta kararlı görünüyor. Fantastik Canavarlar 3’te Dumbledore, Credence’ı kurtarmak için kendini feda etmesi gerektiğine karar verebilir ve Fawkes onu kurtarmak için yine orada olacaktır. (Zaten bu seri fantastik canavarlar teması taşıdığı için Fawkes’ın kilit bir rol oynaması beklentilerimiz arasında.)

Credence‘ın neden bu kadar özel olduğuna dair sizin de bir teoriniz varsa, bizimle paylaşmayı unutmayın!

Forumdan Cevaplar!