Hermione “Weasley” mi? Güldürmeyin Bizi!

hermione granger ron weasley

Hermione Granger ya da Hermione Weasley. Hermione Granger – Weasley. Soyadın önemi hakkında hiç düşündünüz mü? İki soyada sahip olmak aslında ne demek? Hermione gibi güçlü bir karakterin üstünde nasıl bir etkisi var? Mugglenet editörlerinden Holly’nin konu hakkındaki yazısını birlikte okuyalım.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk oyuncularının fotoğrafları geçtiğimiz senenin haziran ayında yayınladığı zaman, Harry, Ginny, Albus, Draco ve Snape’e bakmadan doğrudan Ron ve Hermione’ye baktım. Fotoğrafları gördüğüm zaman da kendimden beklediğim o heyecanlı tepkiyi göstermedim. Hermione’nin soyadının aynı kalmasına da çok sinirlendim. Şimdi başka şekilde düşünsem de o zaman neden o kadar sinirlenmiştim, emin değilim.

Oh no Okay

Harry Potter’ın özgünlüğüne inanan ve onu bu şekilde seven biriyim. Hatta bu durumun aksini söyleyen hayran kurgularını okumam bile. Alternatif evren senaryoları da bana göre değildir. Fakat Lanetli Çocuk’u çok sevdim, ne büyük ironi. Tüm Potter kitaplarım ve bu dünyaya ait her şey ile kuşatılmış halde oturup, sürekli Pottermore’u kontrol ederken kendimi biraz gücenmiş hissetmiştim. Tamam, o sıralarda Hermione’nin soyadının artık Weasley olacağına dair ya da Rose ve Hugo’nun da birer Weasley olacağına dair bir haber yoktu ancak tam tersini söyleyen bir gelişme de yoktu. Şimdiye kadar. Sanki bir kuralmış gibi kendimi birdenbire Ölüm Yadigarları sonrasını anlatan bir hayran kurgusu okur gibi hissederken, önüme Rose’un üzerinde “R. W” yazan valizinin fotoğrafı çıkıverdi.

Hermione Prisoner of Azkaban

Konuyu neden bu kadar önemsiyorum? Doğrudan kişisel sebeplerden ötürü. Granger – Weasley soyadı bana hiçbir zaman çok uygun gelmedi belki de bunun sebebi benim de iki soyadına sahip olmam ve bu durumdan pek de haz etmemem olabilir. Bu durum iki soyadına sahip olan herkes için geçerli olmayabilir ancak çoğu kişinin çektiklerini anlayabiliyorum; evrak doldururken çekilen sıkıntılar mı dersiniz yoksa adınız ve soyadınızın ancak dört harf ile kısaltılması mı dersiniz… Rose ve Hugo’nun soyadlarında Granger olmaması onları daha az Hermione’nin çocuğu yapmaz ki. Anne ve babam, her ikisinin soyadını bana vererek, kendi kimliklerini benimle yaşatmak istemişler ve Hermione de aynı anlaşılabilir şeyi yapıyor.

Hermione Half Blood Prince

Öte yandan Hermione için Granger olarak kalmak da çok büyük öneme haiz. Harry Potter’ı tam olarak keşfetmeden önce, kitap kurdu olmam, çalışma yöntemlerim ve dağınık saçlarım sebebiyle Hermione ile karşılaştırılıyordum. Şimdilerde insanlar bu kıyasa hala devam ediyorlar çünkü Hermione ile aramızda düşüncelerimiz ve inandıklarımız sebebiyle de bazı benzerlikler var. Bunların üstünde, Hermione’nin soyadını muhafaza etmek istemesi, benim de soyadımı korumak istememe yol açıyor.

Hermione in Deathly Hallows Part 1

Hermione bu kararıyla Rose ve Hugo’nun hayatlarında kendi kimliğini yansıtmak istemiş olabilir ancak bu karar aynı zamanda son derece açık feminist bir hareket. Gösterdiği bu ateşli feminist duruşa rağmen, Ron’dan tam anlamıyla bağımsız olma anlamına gelmek zorunda da değil. Vermiş olduğu kadar, hayatta kendin olarak kalmak ve kimliğini daha fazla bölmemek anlamı da taşır. Hayatını önce ve sonra diye ikiye bölmek yerine, doğrudan ona ait olan ve onu tanıtan parça ile devam etmek olarak da algılanabilir. Bu soyadı ile o kadar çok şey yaşamışken, neden onu saklamak istemesin ki?

Unutulmaması gereken nokta ise, Hermione’nin bu seçimi doğrudan yaratıcısı Rowling’in kişisel seçimlerine bağlanıyor. Hermione en başında olduğu gibi kalarak bir noktayı dikkatimizi çekiyor: o sonuna kadar bir Granger.

* * *

Peki ya siz bu yazı ve Hermione’nin kararı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
15 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir