J.K. Rowling’in Aylar Sonra Yaptığı Gizemli Paylaşımın Sırrı Çözüldü: Harry Potter ve Lanetli Çocuk Sürprizi

Harry Potter ve Lanetli Çocuk

J.K. Rowling bildiğiniz üzere Twitter’ı son derece aktif kullanan birisiydi. Fakat aylar boyunca tek Tweet bile atmadı. Geçtiğimiz gün ise bu sessizliği gizemli bir paylaşımla bozdu. Şimdi anlıyoruz ki bu Tweet aslında çok daha heyecanlı bir şeye işaret ediyormuş. Gelin Rowling’in geri dönüşünün ardındaki sır perdesini aralayalım ve Harry Potter ve Lanetli Çocuk hikâyesinde neler değişmiş öğrenelim!

Ödüllü prodüksiyon şimdi yepyeni haliyle bizlerle. Dahası, yeni görünümü biraz elektrikli

’Bazen karanlık, en beklenmedik yerlerden gelir.’  cümlesi Harry Potter ve Lanetli Çocuk için yepyeni ve kehanet tadında bir slogan oldu. Bu cümle prodüksiyonun dünya çapında pazarlama kısmında ve mekanlarında yeni görünümünün habercisi oldu.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk yeni tasarım

Yeni tasarım New York, Londra ve Melbourne’daki tiyatro binalarının dışında üç boyutlu olarak muhteşem bir şekilde beğeniye sunuldu. Hepimizin yakından tanıdığı şimşek biçimli logo, Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un hikâyedeki sekizinci parça olmasını ve J.K. Rowling ile ismini bütünleştirmesini simgeledi. Logo temelinde efsanevi Harry Potter illustratörü Mary GrandPré tarafından 23 yıl önce tasarlanmıştı ve dünya çapında kitaplarda, filmlerde ve birçok resmi Harry Potter projesinde yıllar boyunca kullanılmıştı.

Logoda Yeni Yaklaşımlar

Bu yeni yaratıcı yaklaşımla birlikte yetişkin Harry’nin muhteşem bir şimşek -tabii ki yara izine atıfta bulunarak- yarattığını görüyoruz. Fakat daha yakından bakarsanız, Karanlık İşaret’in göz kırpan tehdidini fark edebilirsiniz. Karanlık İşaret, Lord Voldemort ve müritlerinin alameti, büyünün parıltısında yer bulmuş. Acaba bu uğursuz sembol, Harry’yi yetişkin halinde bile rahat bırakmayan Lord Voldemort’un büyücülük dünyası üzerindeki etkisini gösteriyor olabilir mi?

Harry Potter ve Lanetli Çocuk yeni tasarım

Slogan – ’Bazen karanlık, en beklenmedik yerlerden gelir.’ – J.K. Rowling tarafından yazıldı ve tiyatro oyunun orijinal açıklamasında bulunuyordu. Bu da görüntüye daha fazla anlam yükledi.

Yeni tasarımlar, gösterinin hikâyesine belli belirsiz atıflarda bulunuyor. Harry ve sevdiğimiz birçok karakter üzerine yoğunlaşıyor. Ayrıca, yeni nesil karakterlerin sahnedeki büyülü yolculuğuna ışık tutuyor.

New York’ta Olay

Olay yaratan yeni tasarımlar, Perşembe gecesi New York’taki Times Square’i ele geçirdi. Manhattan kavşağını yalayıp yutan tasarımlar, oyunun daha karanlık temasını yansıtıyordu. O sırada sokaktan geçenler, ünlü devasa ekranlarda bir geri sayım görünce şaşırdı. Sonrasında ise karanlık ve Ruh Emiciler tarafından sarıldılar. Karanlık yükseldikçe görüntü çok daha göze çarpan bir şekilde Karanlık İşaret’e dönüştü. İşaret, dünyaya Harry Potter’ın savaşının devam ettiğini ilan etti…

Times Meydanı Lanetli Çocuk için yeni bir sayfa açtı. Oyun ilk kez Londra’da 2016’da oynanmıştı ve dünya çapında birçok yerde siz daha ’Accio!’ diyemeden perde araladı. J.K. Rowling’in, tiyatro yazarı Jack Thorne ve yönetmen John Tiffany ile birlikte yazdığı, sekizinci resmi Harry Potter hikâyesi, izleyicileri muhteşem sahne şovları ve hikâye anlatımıyla büyülemeye devam ediyor. Altı adet Tony Ödülü aldığı yer olan New York’ta ve ayrıca Melbourne ile daha fazla yerde hikâyesini sürdürüyor.

Yeni poster ve logo, Lanetli Çocuk’un dünya çapındaki izleyicileri heyecanlandırmaya devam etmesini kutluyor.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un yapımcıları olan Sonia Friedman ve Colin Callender şöyle açıklıyor:

‘Sağ Kalan Çocuk Hâlâ Hayatta’

J.K. Rowling’in sekizinci hikâyesini sahnede anlatmayı seçmesinden gurur duyuyoruz. Ömür boyu Harry Potter kitaplarını okuyacak olan bir nesil yaratmasının yanı sıra, Harry Potter ve Lanetli Çocuk da aynısını tiyatro için yapıyor. Bütün yaş gruplarında, dünya çapındaki izleyicilerin yarısı ilk defa tiyatroya bu oyun için geliyor.

Dünyanın her yerinden izleyicilerin favori karakterlerini görmek için ’Hogwarts’a geri dönmeleri’ni görmek çok etkileyici. Böyle bir toplulukla birlikte bir tiyatroda olmak ve büyünün gerçek zamanlı olarak gözlerinizin önünde gerçekleşmesini izlemek eşsiz bir deneyim. Sağ Kalan Çocuk hâlâ hayatta ve hikâye dünya çapında sahneleniyor çünkü J.K. Rowling’in de dediği gibi ’Bazen karanlık, en beklenmedik yerlerden gelir.’

Lanetli Çocuk yeni tasarım

Aslında, Hogwarts’ın hareket eden merdivenleri gibi Harry Potter ve Lanetli Çocuk konsepti de dünyanın dört bir yanından hayranları şaşırtıyor. Prodüksiyon yakında San Francisco, Toronto ve Hamburg’a gidecek. Daha sonrasında ise ilk kez İngilizce olmayan bir dilde sahnelenecek.

Yepyeni Bir Sahne Arkası Kitabı Yolda!

Bu size yeterli gelmediyse, yepyeni bir sahne arkası kitabı Harry Potter ve Lanetli Çocuk: Yolculuk, Harry Potter’ı sahneye çıkaran uzun yolculuğun ayrıntılarını anlatan kitap bu yıl içinde yayımlanacak. Hikâye hayranlar için oyun hakkında fantastik bir kapı aralayacak. J.K. Rowling ve tiyatro dünyasının en becerikli isimlerinin Harry Potter büyüsüne hayat vermek için nasıl bir araya geldiğini gözler önüne serecek.

Lanetli Çocuk yeni tasarım

Ayrıca sadık hayranlara özel bir teşekkür olarak, Lanetli Çocuk dünyadan 934 (anladınız mı?) şanslı insanı, şovu izlemeleri için misafir edecek. Fakat biliyorsunuz ki hızlı davranmak gerek. Siteye buradan ulaşarak istediğiniz lokasyonu seçebilirsiniz. Eğer şanslı 934 kişi içinde değilseniz endişe etmeyin çünkü Londra, New York, San Fransisco, Melbourne ve Hamburg için biletler hâlâ satışta – Toronto ile ilgili bilgi daha sonra gelecek.

Zaman geçtikçe gösterinin bizlere neler göstereceğine şahit olmak için tetikte kalın. Ayrıca herhangi bir yerde karşınıza Karanlık İşaret çıkabilir…

Sizler Lanetli Çocuk hakkında neler düşünüyorsunuz? Yapılan bu sürpriz sizler için ne ifade ediyor? Yeni kitap işine ne diyorsunuz?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Harry Potter ve Lanetli Çocuk Tiyatro Oyununu İzledik!

* Harry Potter ve Lanetli Çocuk Hikâyesinin Tamamı

Forumdan Cevaplar!