Lord Voldemort’un Atası Gauntlar Hakkında Her Şey

Tom_Riddle_Chamber_of_Secrets_hp

Gelin Voldemort‘un ataları Gaunt Ailesi‘ni yakından tanıyalım!

Gaunt Ailesi, Cadmus Peverell ve Salazar Slytherin’in soyundan gelen ve Kutsal 28’in (saf kan büyücü aileleri) bir parçası olan bir aileydi. Saf kanlarını korumak ve atalarının özelliklerini sürdürmek için kuzenleriyle evlenme gibi bir eğilimleri vardı ve bu sürdürmek istedikleri özelliklerinden en önemlisi Çataldili’ydi. Little Hangleton’un biraz dışında yaşamaktaydılar. Bir zamanlar çok güçlü cadı ve büyücülerin soyundan geldikleri için çok zengin ve seçkin bir aileydiler. Ancak sürekli bir şekilde ihtişama karşı olan arzuları ve hazlarını duyarlılık olmadan yaşamaya çalışmaları nedeniyle ailenin altını, daha neslin son çocuğu doğmadan suyunu çekmişti.

Erken Tarihi

Gaunt-Ailesi

Gaunt Ailesi bir zamanlar, güçlü cadı ve büyücülerden gelen çok seçkin ve zengin bir aileydi. 1600’larda Gormlaith Gaunt, ailelerinin saf kan üstünlüğü inancına ihanet edip komşuları olan Muggle’lara yardım ettikleri için kız kardeşi Rionach’ı ve kocası William Sayre’i öldürdü. Çocuklarını, yani yeğeni olan Isolt Sayre’yi, aldı ve on iki yıl boyunca onu ailenin saf kan inançlarıyla yetiştirmek için hapsetti, ancak Isolt sonunda kaçtı ve Muggle kocası James Steward ile birlikte Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun kurulmasına yardım etti.

Direkt olarak Salazar Slytherin’in soyundan gelen Gaunt Ailesi Sırlar Odası’nı da biliyordu ve Cornivus Gaunt, buraya girişin sır olarak kalmasına yardım etmişti. 1700’lerde Hogwarts’a karmaşık bir boru tesisatı kurulması teklif edilmişti. Bu da tabii ki Sırlar Odası’nın girişinin gizliliğini tehdit ediyordu ve bu giriş o zamanlar hala orijinal görünüşünü koruyordu – yerde gizli kapak şeklinde bir kapı ve birçok büyülü tünel vardı. Bu giriş ayrıca kızlar tuvaletinin kurulacağı yerdeydi.

Isolt-Gormlaith-Gaunt

O zamanlar Hogwarts’ta bir öğrenci olan Cornivus Gaunt, Sırlar Odası’nın girişinin nerede olduğunu ve nasıl girileceğini biliyordu. Girişi gizli bir şekilde koruyan da Cornivus idi, girişi bu tuvalette (şimdi Mızmız Myrtle’in Tuvaleti olan yer) bir lavabonun ve tesisat borularının arkasına sakladı, böylece bilenler hala Sırlar Odası’nda ulaşabileceklerdi.

Ailenin Nitelikleri

20. yüzyıla kadar Gaunt Ailesi’nin her üyesi saf kan büyücüydü. Bunun yanında Salazar Slytherin’in neslinin son üyeleriydi ve Peverell Ailesi’nin soyundan da gelmekteydiler ki bu ünlü atalarıyla oldukça gurur duyuyorlardı.

Önceden de belirttiğimiz gibi, Gaunt Ailesi, atalarının Çataldili konuşma yeteneğini de sürdürüyordu. Zamanın diğer safkan aileleri gibi, kanın saflığının üstünlüğünün savunucularıydılar ve bu “saflığı” korumak için genelde akraba evliliği yapıyorlardı. Ancak 20. yüzyılda ailenin akli dengesi bozuk üyeleri ailenin tüm mirasını harcadı ve bu da elit saf kan camiasında saygınlığını kaybetmesine neden oldu. Buna rağmen, ailelerini saf kan tutma alışkanlıkları, Kutsal 28’den biri olmalarına olanak sağladı.

20. Yüzyıl

20. yüzyılın başlarında Gaunt Ailesi yoksullaşmıştı, sadece birkaç aile yadigarları vardı ve küçük, yıkık dökük bir kulübede yaşıyorlardı. Buna ek olarak, yıllar boyunca akraba evliliği yapmaları nedeniyle şiddet dolu ve dengesiz insanlar olmuşlardı. Marvolo Gaunt kızı Merope’a çok kötü davranıyordu ve bunun yarattığı duygusal travma Merope’un büyü yapmasını oldukça zor kılmıştı, bu nedenle diğer insanlar onu bir Kofti olduğuna inanıyordu. Merope’un erkek kardeşi Morfin de İngilizceden çok Çataldili konuşuyordu ve Muggle’lar arasında terör estiriyordu, bu da sonunda Azkaban’a kapatılmasına neden oldu.

Bob Ogden - Gaunt

Merope, ailesinin inançlarına karşı geldi ve zorlama ile bir Muggle olan Tom Riddle Senior ile evlendi. Bu evlilikten de bir çocukları oldu, bu çocuk ise Karanlık Büyücü Lord Voldemort başkası değildi.

Gaunt Ailesi’nin varisi Morfin Gaunt’un ölümünden sonra Gaunt Ailesi’nin erkek soyu bitmiş oldu. Kadın soyu ise Slytherin ve Riddle aileleri ile yıllarca devam etti, ancak bu soy da Tom Marvolo Riddle’ın ölümüyle son buldu. Bu iki aileden de başka bir çocuk veya bilinen bir kardeş/kuzen çıkmadı.

Tom-Riddle-Gaunt

Aile Yadigarları

Bir zamanlar son derece varlıklı bir aile olan Gaunt, ihtişama karşı sevgileri ve akli dengesizlikleri nedeniyle altınlarını çok erken bir zamanda israf etti ve bu da sonraki nesillere miras bırakılacak çok da bir şey bırakmadı.

Gormlaith Gaunt, Salazar Slytherin’in asasına sahipti ve bu asayı Muggle’lara işkence etmek için, ayrıca da yeğeni Isolt Sayre’i kaçırmak için kullanmıştı. Isolt, 1620’de Amerika’ya kaçarken bu asayı çaldı. 1934 yılı civarında Gormlaith yeğeninin peşine düştüğünde asa Gormlaith tarafından yapılan bir büyüyle etkisiz hale getirildi ve sonunda Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gömüldü. Asa burada sihirli güçleri olan benzersiz bir yılan ağacı olarak büyüdü.

Marvolo Gaunt, kendisine Peverell Ailesi’ndeki atalarından kalan bir mühürlü yüzüğe sahipti. Bu yüzük Voldemort tarafından bir Hortkuluk’a dönüştürüldü ve Albus Dumbledore tarafından Godric Gryffindor’un Kılıcı ile yok edildi. Yüzüğün içerisinde ayrıca efsanevi Ölüm Yadigarları’ndan biri olan Diriltme Taşı da bulunuyordu.

hortkuluk-gaunt

Salazar Slytherin’in madalyonu de nesiller boyunca Gaunt Ailesi’ndeydi. Ancak, Merope bu yüzüğü hamileyken kendini destekleyebilmek amacıyla Borgin ve Burkes’e sattı. Bundan sonra bu yüzüğe sahip olan kişi ise Hepzibah Smith idi. Gençlik yıllarında Tom Marvolo Riddle Hepzibah’ı öldürüp bu madalyonu çaldı (Riddle’a göre ise, meşru olarak kendisinin olan madalyonu geri aldı). Riddle, bu aile yadigarını da bir Hortkuluk’a dönüştürdü. Uzun bir zaman sonra Regulus Black bu madalyonu saklı olduğu yerden çaldı, ve son olarak madalyon Gryffindor’un Kılıcı ile Ron Weasley tarafından yok edildi.

Etimoloji

İngilizcede “gaunt” kelimesi “çelimsiz, yorgun ve zayıflamış” ve de “kasvetli, ıssız” anlamına gelmektedir. Gaunt Ailesi’nden John, on dördüncü yüzyılda bir İngiliz soylusuydu. (İngiltere’nin kralı III. Edward’ın oğluydu, ancak üçüncü oğlu olduğundan o ve onun soyunun tahta çıkması beklenmiyordu ancak sonunda çıktılar. İlk çıkanlar John’un erkek soyu olan Lancaster Ailesi, sonraki çıkanlar ise şüpheli bir şekilde gayri meşru soyu idi. Bu gayri meşru soyu uzun süre metresi olan ve sonradan üçüncü karısı olan Beaufort Ailesi‘nden Katherine Swynford’dan geliyordu. Sonradan VII. Henry olarak bilinen Henry Tudor’un annesi de Beaufort Ailesi’ndendi ve tahttaki talebi buradan kaynaklanıyordu. Bu nedenle, Gaunt Ailesi’nden John, Tudor ailesinin atasıydı.) Gaunt’un varisi kralı tahttan indirdi ve tahtı zorla aldı, bu da biraz Gaunt’un soyundan olan Voldemort’un İngiltere Sihir Bakanlığı‘nı indirip kendisi yönetme çabalarını andırıyor. Ayrıca, Gaunt’un torununun oğlu VI. Henry de akli dengesizlikleriyle ünlüydü ki önceden bunun Gaunt Ailesi’nin karakteristik özelliği olduğunu söylemiştik, ancak VI. Henry’nin durumunda bu büyük ihtimalle büyükbabası olan Fransa’nın VI. Charles’ından geliyordu.

© JKR/Pottermore Ltd. ™ Warner Bros.

Sahne Arkası

Gaunt Ailesi Harry Potter ve Melez Prens’in film adaptasyonundan neredeyse tamamen çıkarılmıştır. Dumblodore sadece Hortkuluk olan yüzüğün Voldemort’un annesinin olduğunu belirtiyor.

Voldemort’un günlüğüne göre, Salazar Slytherin’in kendisinden sonra Hogwarts’a giren tek Çatalağızlar kendisi ve Harry. Bu da, asaları olmasına ve büyü yapmayı bilmelerine rağmen tümü Çatalağız olan Gaunt Ailesi’nin Hogwarts’a hiç gitmediğini ima ediyor. Ancak, Voldemort’un annesinin soyundan gelen ve Çatalağız olduğu tahmin edilen Cornivus Gaunt Hogwarts’a gitmiş ve yeni tesisat sistemi kurulurken Sırlar Odası’nın girişinin gizli kalmasını sağlamıştı. Ayrıca, J.K. Rowling’in Pottermore’da açıkladığına göre yine bir Çatalağız olan Gormlaith Gaunt da Hogwarts’a gitmişti. Tom Riddle’ın, annesinin soyundan olan bu kişilerin Hogwarts’a gittiğinin farkında olmaması mümkün.

TomRiddle_WB_F6_TomRiddleSlughornMemory_Still_080615_Land

Site Yorumları
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir