Muggle Quidditch Takımlarımızdan Ege Dementors ile Söyleşi Yaptık!

Fantastik Canavarlar ekibi olarak ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan Muggle Quidditch hakkında çalışmaya devam ediyoruz. Bugün İzmir temsilcisi Ege Dementors takımı bizlerle. Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi hemen aşağıdan okuyabilirsiniz!

Söyleşiye geçmeden önce Muggle Quidditch’i ilk defa duyuyorsanız, sizleri şuradaki dosyamıza konuk edelim. Her şey tamamsa Ege Dementors kaptanı Görkem Gündoğar ile sohbetimize dalabilirsiniz!

Merhaba, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar ismim Görkem Gündoğar. Ege Dementors takımının kurucu üyesi ve kaptanıyım. Yaklaşık iki senedir Chaser (kovalayıcı) ve Seeker (arayıcı) olarak Muggle Quidditch oynuyorum.

Takımınız hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Birbirimizle iletişimde olabileceğimiz ilk konuşma grubunu 2 Mart 2018 tarihinde kurduk. 26 Nisan 2018 tarihinde ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Resmi bir takım olabilmemiz için de Quidditch Derneği’ne başvurumuzu 23 Temmuz 2018 tarihinde yaptık. Kurulurken 5 kişi olan takımımızda şu an 15 oyuncu var.

Muggle Quidditch hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Birçoğumuz Harry Potter serisi hayranıyız. Defalarca kitaplarını okuyup filmlerini seyrettik ve hâlâ okuyup izlemeye devam ediyoruz. Hatta arada uyumanın yasak olduğu Harry Potter maratonları yapıyoruz. Uyumanın yasak olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü bir cezası var! Son yaptığımız maratonda uyuyan kişilerin antrenmanda 10 tur fazla koşu yapmasına karar verdik. Ve ben uyuya kaldım!

Yıllarca severek takip ettiğimiz seride oynanan oyunu kendimizin de oynayabilmesi çok güzel hissettiriyor. Bunun dışında bu sporda olan eşitlik ilkesinin de hepimiz için çok önemli bir yeri var. Çünkü bu ilke kadın, erkek ya da kendini kadın veya erkek dışında tanımlayan kişilerin birbiri ile eşitsizlik gösterilmeden oynamasını sağlıyor.

Muggle Quidditch üzerine çevrenizden gelen yorumlar nasıl?

Genellikle bu sporu ilk defa duyan kişilerden, uçuyor musunuz, çok saçma, böyle spor mu olur… tarzında geri dönüşler alıyoruz. Ama böyle düşünenlerin büyük bir kısmı oyunu bir defa oynadıktan sonra bu düşüncelerinden vazgeçiyor ve oynamaya devam ediyor. Bu yüzden herkese en azından 1 defa oyunu denemesini tavsiye ediyorum.

Günümüzde Muggle Quidditch nasıl bir yol aldı?

Muggle Quidditch ülkemizde 2014 yılından beri oynanıyor ve her sene Türkiye Quidditch Kupası ile Türkiye Quidditch Ligi’nde mücadele veriyoruz. Türkiye Quidditch Kupası bütün takımların bir şehirde toplandığı, başta takımların grup aşamasından geçtiği, sonrasında da kendi aralarında eleme maçları yaptığı ve bir hafta sonunda tamamlanan bir turnuva.

Türkiye Quidditch Ligi ise 1. Lig ve 2. Lig olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Lig maçlarında kazanan takımlar 2 puan alırken kaybeden takımlar 1 puan kazanmakta. Lig Play-off maçları sonunda hangi takımların gelecek sezon 1. Lig’de, hangi takımların 2. Lig’de oynayacağının belirlenmesiyle sona ermekte.

Ayrıca ülkemizden Hacettepe A, ITU Honeybees, METU Unicorns ve ODTÜ Hippogriffs takımlarının katılımıyla gelecek mayıs ayında Avrupa Quidditch Kupası düzenlenecek.

Maçlardan aklınızda kalan anılar var mı?

Her birimizin her maç farklı bir anısı oluyor. Genellikle bu anılar sakatlanma ya da yaralanmalarla ilgili olsa da içlerinde hatırladığımız zamanlarda mutlu olduğumuz birçok anı da oluyor. Örnek vermek gerekirse ben maçın 18. dakikasında oyuna arayıcı olarak giriyorum ve o andan itibaren Snitch’i yakalayıp maçı kazanmak için çabalıyorum. Snitch’i yakalayıp maçı kazanırsak bu bizim için her zaman çok güzel bir anı olarak kalıyor.

Kötü anı olarak da geçtiğimiz sezon maç esnasında gözüme Bludger gelip gözümün şişerek kapanması geliyor.

Peki yaşadığımız zorluklar neler?

Muggle Quidditch sert bir spor ve bu yüzden çeşitli sakatlıklarla karşılaşabiliyoruz ama genellikle burkulmalar ya da morluklar ile atlatıyoruz. Sakatlanmalar dışındaki yaşadığımız en büyük zorluk maddi anlamda oluyor. Yapılan her masrafı kendi cebimizden karşılamamız gerekiyor. Forma, şort, krampon, deplasman maçları için yol ücretleri, konaklama vs. bizi zorlayan etkenler arasında.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Muggle Quidditch oynayan herkesi takımımıza bekliyoruz. Takıma katılmak isteyenler sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilir:

FacebookInstagramTwitter

Sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyoruz!

Ege Dementors Arması

* Muggle Quidditch Hakkında Her Şey

* ODTU Hippogriffs Söyleşisi

⁠⁠⁠Evapsie!