Newt Scamander: İşte Beklediğimiz Hufflepuff!

eddie-redmayne-hufflepuff-fc

Fantastik Canavarlar filmiyle birlikte, Hufflepuff‘larla ilgili oluşan algı değişirken MuggleNet bu konuda bizim gönlümüzde yer edinen Hufflepuff’ları ele alıp, oynadığı karakter gibi kendisi de bir Hufflepuff olan Eddie Redmayne‘in bu algıya bir dur dedirtecek açıklama yaptığı videoyu paylaşmış. Gelin neler denmiş hep birlikte bakalım!

Hufflepuff’lar: Adaletli ve sadık insanlar. Hufflepuff Binası’yla ilgili algılar son zamanlarda iyileşme gösterirken daha fazla porsuğun sarı ve siyah renklerini savunmak adına yaygara çıkarmasıyla Newt Scamander’ın beyaz perdede karşımıza çıkması Hufflepuff gururunu yukarılara taşıdı, peki neden sosyal açıdan garip bir büyüzooloğun mutfakların yakınında kalanların değerini kanıtlama ihtiyacı olsun ki?

Öncelikle gelin Eddie Redmayne‘in Hufflepuff’lı olmak üzerine konuştuğu bu eğlenceli kamu spotunu hep birlikte izleyelim!

Cedric Diggory uzun zamandır Hufflepuff Binası’nın sembolü gibi bir şeydi. Aşırı derecede sadık ve hayal edemeyeceğimiz kadar cesurdu. Daha ne isteyebilirdik ki? Ama Bay Diggory ile ilgili sorun şuydu: Herhangi biri için koyabileceğimiz gerçek dışı standartlardan oluşuyordu. Herkesin isteyebileceği bir şey olsa da Cedric belli başlı bir nitelikten yoksundu. Bir kere iletişim kurması son derece zor biriydi. Evet, doğru şeyi yapardı ama bunu neyin yönlendirdiğini görmek için kalbine giremedik. Cedric’in etrafında bir nevi bir duvar örülüydü ve bana hiçbir zaman onun karakterini ve ne pahasına olursa olsun onu doğru yola taşıyanın ne olduğunu anlamışım gibi gelmedi. Elbette bu muhtemelen kitapların Cedric’in değil de Harry’nin bakış açısından yazılmasından kaynaklanıyordur.

Bir diğer unutulmaz Hufflepuff’ımız Nymphadora Tonks’dur. Ve bir kez daha son derece yetenekli bir Hufflepuff porsukların sıkıcı ve tekdüze olduğuna dair kalıpları yıkmıştır. Tonks bakanlığın işe aldığı en genç seherbazlardan birisidir. Hayat dolu bir kişiliğe sahip olup Remus’la olamamaktan kaynaklanan depresyonundan da anlaşıldığı üzere sevdi mi çok sever. Ne yazık ki Tonks’un en iyi nitelikleri, çoğunlukla sakarlık yaptığı ve Metamorfmagus olmasını kullandığı komik rahatlama getiren zamanların gölgesinde kalmıştır. Newt de sakardır ve de mizah getirdiği olmuştur ancak arada belirgin bir fark bulunmaktadır.

Newt’i Fantastik Canavarlar filminin ana kahramanı konumunda yukarı taşıyarak J.K. Rowling onu sanki yabana atılmayacak bir karakter yapmıştır. Daha önce bahsettiğimiz gibi Newt garip, sırık ve insanlardan çok yaratıklarla daha iyi etkileşime giren birisi. Ama bu yine de bir sorun değil. Newt Scamander insan kusurlarını ve birinin içinde yaşayabilecek en iyi şeyi bünyesinde bulunduruyor. Sarsılmaz bir ahlaki pusula taşıyor. İnsan ve canavarlar arasında barış olsun istiyor. Daha hoşgörülü ve iyilikle dolu bir dünya görmek istiyor. Bu filmin ön sırasına getirilerek Newt Scamander Hufflepuff Binası’nın gerçekçi bir sembolü hâline gelmiştir. Dışarıdan kusurlu ancak özünde saf ve adaletli birisidir. Onun değerleri Cedric’inki gibi ulaşılamaz gibi görünmüyor veya tuhaflıkları Tonks’un pembe saçı gibi onu tanımlamıyor. Ancak o bütünüyle bir insan ve onu bunca zaman beklediğimiz Hufflepuff yapan yanlarını görmemizi sağlıyor.

Siz Hufflepuff hakkında neler düşünüyorsunuz? Newt (veya Eddie), Hufflepuff’ı daha ileri taşıyabildi mi dersiniz?

Bir başka Hufflepuff’lı Deadpool hakkındaki haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
3 Yorum