Severek Takip Ettiğimiz MuggleNet’in 1 Nisan Şakası Takipçilerini Dehşete Düşürdü

Mugglenet editörlerinden Dean, mugglenet.com’un artık nomajnet.com olarak hizmet vereceğini açıkladı, ortalık karıştı! 1 Nisan olarak tasarladıkları bu şaka için hazırladıkları metni gelin hep birlikte okuyalım.

Mugglenet.com olarak kullandığımız adresimizin bugünden itibaren NoMajnet.com olarak değişmesinin üzerine bir açıklama yapma gereği duyduk. Öte yandan bu bir açıklama da değil. Bu değişim için sizlere biraz yardımcı olmak isterken, kalplerimizdeki “Muggle”ın yerini “No-Maj”ın alamayacağını da söylemek istedik. Aslında hepimiz, hiç olmak istemediğimiz “Muggle” kelimesi ile büyüdük. Peki o zaman bu değişim niye? İlk olarak, “No-Maj” kelimesinin arkasında başka anlamlar da var. “No-Magic” kelimesinin “No-Maj” e evrilişi çok büyük bir olmasa da, “Muggle” kelimesi İngilizcede kolay kandırılan insanlar için kullanılan “Mug” kelimesinden türüyor. Görünen o ki Rowling, bu kelimeyi tasarlarken bir çığır açtığını düşünmüyordu. Neyse ki yıllar sonra daha iyisini buldu!

Gelin hep birlikte iki kategoriden de tanıdığımız simalara bir bakalım. “Muggle” tarafında sanki büyü diye bir şey yokmuş gibi davranan Dursleyler var. Harry ile gerçek manada tanıştıklarında ise onu ve yeteneklerini yok saymaya karar verdiler ve hayatlarına bu yönde devam ettiler. Hagrid yalanlardan oluşan duvarlarını yıktığında ise, Vernon Enişte kaba kuvvetin genç Harry’deki sihri durduracağını düşünüyordu. Yazık!

Atlantik’in öbür kıyısında ise büyücü dünyasının en renkli simalarından biri olan ve mimikleri ile ancak Ron Weasley’nin yarışabileceği Jacob Kowalski var. Sihre maruz kalması ve Newt Scamander’ın peşinde büyücülerin arasında gezmesi bir yana, tüm merakı ve cesur yaklaşımı ile de karşımıza çıkmıştı. Sonsuza kadar sürecek bir arkadaşlığın ilk adımlarını atarken (yani umarız öyledir), hiçbir şey hatırlamasa bile en azından yaratıkları hatırladığını bize göstermişti.

İçlerinde büyü olmayan insanları tanımlamak için hangi kelimenin kullanması gerektiği hakkında mantıklı bir karar vermeye çalışırken, süper “Muggle” kelimesi için bir liste hazırlamaya karar verdim ve sonunda bir tane buldum. Üstelik bu şimdiye kadar duyduğum en iyi argümandı da. Başından beri “Muggle” kelimesi vardı. En baştan beri. Bunu tartışmak son derece zor çünkü doğru. Nostalji faktörünü bir yerde aşmak zorundayız. “No-Maj” buralarda epey kalacak gibi görünürken, “Muggle” kelimesi diğer tüm büyüler gibi yolun sonuna yaklaşıyor gibi. Belki gelecekte tekrar popüler olabilir ancak şu an kaybeden taraf gibi.

Mugglenet.com adresi ile harika zamanlar geçirmiş olsak bile, NoMajNet.com’un bize sunacağı geleceği görmek için can atıyorum. Kısacası değişen zamana ayak uyduruyoruz!

* * *

Mugglenet.com’un bu şakası hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Takip ediyor musunuz? Ve eğer gerçekten değişiyor olsaydı düşünceniz ne yönde olurdu? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın! Tüm bunların yanında Fantastik Canavarlar ekibi olarak yaptığımız 1 Nisan şakası, biraz hafif mi kaldı ne?

Seneye görüşürüz MuggleNet!

Etiketler:,
5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir