Mugglelar Toplanın! Hareketli Fotoğraf “Teknolojisi”ne Kavuşmaya Hazır mısınız?

harry potter melez prens daily prophet

Guildford Üniversitesi‘nde yapılan çalışmalar yakında hareketli resim ve fotoğrafların hayatımıza dahil olacağını gösteriyor! Bu yenilikçi proje sona erdiğinde sıkıcı, hareketsiz fotoğraflar ve basılı materyaller tarih olacak.

Çoğumuzun gif kavramına yabancı olmadığı şu günlerde Harry Potter evreninin en eşsiz fikirlerinden biri olan hareketli resimleri ve fotoğrafları anlamakta pek zorlanmıyoruz. Ne var ki elektronik ortamda aşina olduğumuz bu fikri elimize alıp inceleyebildiğimiz gerçek bir kağıt üzerinde görmek hala yalnızca sihirle mümkün olabilecek bir ayrıcalıkmış gibi geliyor kulağa. Aslında gelmemeli çünkü Mugglelar da bilimi, sihre dokunmalarını sağlayacak bir araç olarak kullanmaya başladılar bile.

Guildford Üniversitesi bünyesinde çalışan Profesör David Frohlich, Dijital Ekonomi  programı kapsamında kazandığı 1.17 milyon sterlinle oldukça ilginç bir projesini hayata geçirme fırsatı bulacak ve bizler de hareketli resimlerimize kavuşacağız. “O nasıl olacak?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Profesör Fohlich‘in projesi okurların basılı materyallerle etkileşime girebilmesini sağlayacak bir kağıt malzemesi bulmak ve geliştirmek üzerine olacak.”Gelecek Nesil Kağıt(Next Generation Paper) adı verilen projede üretilecek bu yeni kağıt türünün internetle hiper bağ kurabilmesi hedefleniyor. Böylece okurlar yalnızca bir sayfa çevirerek ya da bir kitabın, posterin veya dökümanın yüzeyine dokunarak yakındaki dijital bir aletten gelen bilgilere ulaşabilecekler. Yani bu yeni nesil kağıttan yapılmış eşyalar da tıpkı Hogwarts portrelerinin izleyicilerine tepki vermeleri gibi okurlarıyla etkileşime geçebilecekler.

fa4f1dd6b41d63e38b4f7f2d2f4891b7

Şu an dijital platformlarla basılı materyalleri bağlamak için QR kodları kullanıyor olsak da, bu yeni, hybrid teknoloji sayesinde videolara ve ses kliplerine, çiplerle ve sensörlerle donatılmış basılı bir materyal üzerinden ulaşabileceğiz.

Davetsiz misafirleri şifre sorarak şaşırtacak bir Şişman Hanım “posterini” odanızın kapısına asma hayalleriniz nihayet gerçek olabilir. Ayrıca görüntülerinin yanı sıra sesleri ve jestleriyle de her daim yanınızda bulunmasını istediğiniz aile fertlerinizin ve yakın arkadaşlarınızın da videolarını çekmeye şimdiden başlayın deriz.

Bu heyecan verici projenin başarıyla sonuçlanmasını ve hareketli resim ve fotoğrafların hayatımıza girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz! Sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşın!

harry potter melez prens daily prophet

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir