Rowling’in Son Yazı Dizisi, Kızılderililer’den Tepki Gördü!

rowling-ve-yerliler

J.K Rowling’in başı şu sıralar biraz dertte. Çünkü “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar” filmini izlerken karşılaşacağımız yeni bir büyücü dünyasını aydınlatabilmek için kaleme aldığı “Kuzey Amerika Sihir Tarihi” adlı dosyadaki bazı kısımlar Kızılderililer’i kızdırmışa benziyor.

Zira J.K Rowling’in üstünde yürüdüğü ince buz tabakasını tam olarak farkına varamadığını ya da konu hakkında yeterince araştırma yapmaya gerek görmediğini düşünen pek çok kızgın hayran Twitter’da ve çeşitli sanal ortamlarda öfkesini dile getirmeyi sürdürüyor.

Pottermore’da yayımlanan “Kuzey Amerika Büyü Tarihi” adlı yazı dizisi ilk çıktığında serinin çoğu hayranı bu yeni hikayeleri heyecanla karşıladı. Fakat hepsi değil. Çünkü hikayelerde Amerikan Yerlileri’nin kültürleri ve sihir dünyasındaki yerleri kaleme alınırken kullanılan bazı tabirler çoğu okura masum görünse de, Kızılderililer’in günümüzdeki fertleri tarafından “sadece hatalı değil aynı zamanda oldukça yaralayıcı” olarak nitelendiriliyor.

“Amerikan Yerlilerinin büyü toplumu özellikle hayvan ve bitki büyülerinde ustaydı. İksirleri, Avrupa’da kullanılanlara göre çok daha karmaşıktı. Amerikan Yerlileri ile Avrupa’daki büyücülerin büyüsü arasındaki en büyük fark, asa kullanmamalarıydı.

Genel olarak farklı nüfuslarda büyücü ve büyücü olmayanların oranı tutarlı görünüyordu, kimi cadılar ve büyücüler kabilelerinde kabul görüyor ve dahası el üstünde tutuluyorlardı. Bunlar büyücü hekim ya da olağan üstü avcılar olarak itibar kazanıyordu. Ancak başkaları inançları yüzünden ve çoğu zaman kötü ruhlar tarafından ele geçirildikleri varsayımıyla damgalanıyordu.”

Bu satırları okuduktan sonra Rowling’e, yazıdaki “sömürgecilik yanlısı eğilim gösteren anlatımı” ve Amerikan Yerlileri’ni ötekileştirmeye katkıda bulunan ifadeleri nedeniyle internet ortamında tepkisini gösterenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Yerlilerin toplumda benimsenmesi hakkında yazılar yayımladığı bir blog sahibi olan Dr.  Adrienne Keene konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Biz sihirli yaratıklar değiliz. Biz hala sadece tamamen hayali bir büyücülük dünyasına ait olabilecek gibi görülmemesi gereken çeşitli ruhani geleneklerimizi uygulamaya devam eden modern insanlarız.”

Yazının devamında ise 1978 senesine kadar dini ritüellerini yerine getirmesine ve toplum içinde kartal tüyü gibi geleneksel objeler taşımasına izin verilmeyen bir topluluğun kültürünün şimdilerde ticari amaçlara alet edilmesine karşı tepkisini dile getiren Keene, Pottermore’da yayınlanan hikayelerdeki ve tanıtım videolarındaki hatalara da dikkat çekiyor.

“Yerli halkın ruhani inanışları büyücülerle aynı kefeye konabilecek kadar fantastik bir unsur değildir. Bu inanışlar hala aktif bir biçimde uygulanmakta. Navajo inanışındaki “derigezer”lerle (skinwalkers), Salem’deki cadı mahkemelerinin yan yana gösterilmesi ise tam bir felaket.”

Dr. Adrienne Keene gibi düşünenlerin Twitter’da yaptıkları paylaşımlara da bakıldığında durumun bu insanlar için ne kadar önemli ve yaralayıcı olduğu açıkça görülüyor.

“Bizim tarihimizi, kültürümüzü ve hikayelerimizi hak etmiyorsun. Onlar yeniden üretmen, yeniden tanımlaman ve yararlanman için sana ait değiller.”

“Yerli olmayanlar hala miadını doldurmuş ve ırkçı stereotiplere bağlı kalıyorlar ve kimliğimizi, kültürümüzü ve hikayelerimizle tarihimizi kötüye kullanıyorlar.”

Bütün bu tepkilerden sonra Rowling hala herhangi bir açıklamada bulunmadı.

“Kaygılarımızı okuduğunu biliyorum J.K Rowling, sessizliğin not edildi.”

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir