Altın Snitch Nereden Geldi?

altın snitch

Quidditch oyunun dünya çapında üne kavuştuğu ve hatta turnuvaların yapıldığı bir gerçek. Ama ondan da ünlü bir şey varsa herhalde oyundaki en önemli top olan ceviz büyüklüğündeki Altın Snitch‘tir. Peki bu topun hikâyesi nedir?

Harry Potter hayranlarının çok sevdiği, hatta gerçek hayatta da çeşitli şekillerde oynadığı Quidditch sporuna hepimiz aşinayız. Hep beraber hatırlamak için hemen kısa bir şekilde özet geçelim. Quidditch, iki takımdan yedişer oyuncunun süpürge ile uçarak oynadığı, amacın Altın Snitch adı verilen topu yakalayarak oyunu bitirmek olduğu bir büyü dünyası sporudur. Peki, Altın Snitch’in nereden geldiğini biliyor muyuz? Haydi, hep beraber öğrenelim!

Günümüzde koruma altındaki bir tür olan Altın Sinicit isimli kuşu, 1100’lü yılların başlarında cadı ve büyücüler büyük bir zevkle avlıyordu. Ayrıca, çok iyi bir şekilde saklandığı ve inanılmaz derecede hızlı olduğu için bu kuşu Muggle’ların görmesi oldukça zordu. Sinicit’ler son derece ufak kuşlar olduklarından bunları yakalamak büyücülere bir prestij kazandırıyordu.altın sinicit

Sinicit kuşunu bazı avcılar asa ile, bazıları ise elleriyle yakalıyordu. Ancak, elle yakalandığında bu ufak kuş kolaylıkla eziliyordu. Bu kuşu yakalayan büyücülere ise bir kese altın ödülü veriliyordu. Süpürge üzerinde yakalamaya çalışan büyücülerin ise bir Muggle tarafından görülme riski oldukça fazlaydı.

1269’da, o zamanki Büyücüler Konseyi başkanı Barberus Bragge, bir Quidditch maçına kafes içinde bir Sinicit getirmiş ve oyunculara, oyun bitmeden bu kuşu yakalayana 150 Galleon vereceğini söylemiştir. Bundan sonra, Quidditch maçlarına Altın Sinicitler getirilmeye başladı, ve iki takımdan da birer oyuncunun görevi bu kuşları yakalamak oldu. Oyun, kuş öldüğünde bitiyordu ve yakalayan takıma 150 Galleon yerine 150 puan veriliyordu. İzleyen büyücüler de kuşun sahadan çıkmasını engellemek için Püskürtme Büyüleri yapıyorlardı.bowman wright

Bir süre sonra Altın Sinicitlerin sayısı tehlikeli derecede azalmaya başladı, bu nedenle Elfrida Clagg’in başkanlığını yaptığı Büyücüler Konseyi bu kuşu korunan türler arasına aldı, böylece bu kuşların Quidditch oyunlarında kullanılması yasaklandı.

Altın Sinicit yasaklandıktan sonra bu kuş yerine bir alternatif aranmaya başladı. Altın Snitch’i, Godric’s Hollow’dan Bowman Wright’ın icat ettiği söylenmektedir. Bu metal tılsımcısı, Sinicit’in uçuşunu ve hareketlerini taklit edebilecek bir top yarattı. Bu top, tam olarak bir Sinicit ağırlığında ve bir ceviz büyüklüğündeydi. Kanatları sayesinde, bir Altın Sinicit gibi inanılmaz bir hızla dönebiliyordu. Ayrıca, bu topun sahadan ayrılmaması için de büyü yapılmıştı. Böylece şu an tanıdığımız Altın Snitch icat edilmiş oldu!

altın snitch

Harry Potter serisinde de önemli bir yeri olan ve hatta son kitapta Dumbledore’un Harry’ye vasiyet olarak bıraktığı Altın Snitch hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

* * *

* Harry Potter Temalı 10 Büyüleyici Dövme

Site Yorumları
13 Yorum