Aslan Kral’daki Mufasa ve Albus Dumbledore Arasındaki 4 Ortak Özellik

dumbledore musafa

Başlığı okuduktan sonra kafanızda bir sürü soru işareti oluştu değil mi? Mugglenet’in bu makalesinde Aslan Kral’ın unutulmaz lideri Mufasa ve Harry Potter dünyasının en güçlü büyücülerinden biri olan Albus Dumbledore karşılaştırılmış. Belki de düşündüğümüzden daha çok ortak yönü vardır, ne dersiniz? Hadi başlayalım!

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Dumbledore’a denk birini bulmak çok zor, büyücülük dünyasındaki inanılmaz gücünü göz önüne alırsak; imkansıza yakın. Fakat ona denk bir Disney karakteri aradığında akla gelen ilk isim elbette Aslan Kral’ın Mufasa’sı.

Dumbledore ve Mufasa tamamen farklı dünyalardan gelseler de benzer özellikler taşıyorlar. Biraz daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin!

1) İki Karakter de Kendi Dünyalarında Büyük Bir Otoriteye Sahipti

Dumbledore Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda müdürlük yapmasının yanı sıra, Büyüceşura’nın başbüyücüsü olmuş ve Uluslararası Büyücü Konfederasyonu’nun başkanlığını üstlenmiştir. Aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlığının da kurucusudur. Başarılarla dolu hayatı ona büyücülük dünyasında eşine rastlaması zor bir saygı ve otorite kazandırdı elbette.

Mufasa ise Pride Land’in kralıydı. Sorumluluk sahibi ve adil doğası sayesinde Mufasa hayatı boyunca saygıdeğer biri olarak görüldü, tıpkı Dumbledore gibi.

AlbusDumbledore WB

 2) İkisi de Geleceğin Liderleri İçin Bir  Baba Figürüydü

Harry’nin Hogwarts yolculuğunun başından itibaren Dumbledore ona bir baba gibi davrandı, üstelik bir kan bağına ihtiyaç duymadan. Dumbledore’un kanatları altında olan Harry, Voldemort’u alt etmek için her türlü açıdan eğitildi. Bütün bunların yanında Dumbledore Harry’e her zaman hatırlayacağı hayat dersleri de verdi.

Mufasa Simba’nın, Pride Lands’in gelecekteki kralı, babasıydı. Onların arasında kan bağı olmasına karşın Mufasa’nın Simbadan çok büyük beklentileri vardı, tıpkı Dumbledore’un Harry’e olan inancı gibi. Mufasa Simba’ya diğer canlıları sevmesi ve saygı duyması gerektiğini öğretirken kral olabilmesi için gereken her türlü dersi de vermeyi unutmadı.

3) İkisi de Usta Savaşçılardı

Dumbledore en yetenekli ve güçlü büyücü olmasının yanı sıra Voldemort’un korktuğu tek büyücüydü. Mürver Asa’nın efendisi olan Dumbledore güçlerini sadece büyücülük dünyasının iyiliği için kullandı. Zekası, bilgi birikimi, şefkati, ılımlı doğasıyla büyücülük dünyasında çok sevildi ve birçok cadı ve büyücünün kalbini kazandı(tabi bizim kalplerimizi de!).

Mufasa güçlü bir aslan ve aynı zamanda yetenekli bir savaşçıydı. Örneğin Simba’yı kurtarmaya geldiğinde üç sırtlanı birden kolayca alt etmesi onun fiziksel gücünü ve kapasitesini gözler önüne seren bir andı. Dumbledore gibi o da gerekmedikçe kuvvete başvurmadı ve her zaman krallığı için en iyisini yapmaya çalıştı.

mufasa

 4) Mufasa ve Dumbledore’un Ölümleri Benzerdi

Dumbledore ona inanılmaz derecede yakın biri tarafından öldürüldü, güvenilir bir arkadaş ve öğretmen olan Severus Snape onu Astronomi Kulesi’nde öldürdü. Sonradan Harry’le birlikte bu ölümün Dumbledore’un isteği olduğunu, Snape’in yalnızca onun isteğini yerine getirdiğini öğrendik. Harry, Snape’in Dumbledore’u öldürmesini büyük bir korkuyla izlemek zorunda kaldı. Dumbledore’un Astronomi Kulesi’nden düşüşü Mufasa’nın tepeden düşmesine benzemiyor mu sizce de ?

Mufasa’nın ölümü kendi isteğiyle olmasa da, o da yaşamının son anlarında güvenini yitirmediğini anladığımız kardeşi Scar tarafından öldürüldü. Harry gibi Simba da Mufasa’nın ölümünü çaresizce izlemek zorunda kaldı.

Bu ikili arasında başka ne benzerlikler bulunabilir? Kaçırdığımız bir şey olduğunu düşünüyorsanız yorum yazmayı unutmayın!