Binaların Kum Saatlerindeki Taşlar Ne Anlama Geliyor?

hogwarts binalari

Hogwarts’ta öğrencilerin kazandığı her puanı her bina için değerli taşlar ile kayıt altına alan bir kum saati vardır. Gelin bu taşların Hogwarts binaları için ne anlama geldiğine gelin hep birlikte bakalım.

Gryffindor – Yakut

Gryffindor Yakut

Gryffindor’un kum saati her yıl yüzlerce kırmızı yakut ile dolar taşar. Söz konusu yakutlar, Gryffindor evinin de rengi olan doğru tondaki kırmızıyı yakalamak için son derece kaliteli olmalı ve pembeye kaçmamalıdır. Gryffindor armasındaki ormanın kralı olan aslan gibi, yakut da değerli taşların kralıdır. Dünya üzerinde bilinen en eski ve saygı duyulan değerli taşlardan biridir. Bazı diğer taşların arasından bulunmalarına rağmen son derece ender rastlanılırlar ve kimi türleri müzayedelerde elmaslardan bile pahalıya satılabilir. Bu kırmızı taş, Koç burcu takımyıldızının, ateş grubunun ve Temmuz ayında doğanların taşı olarak da bilinir. Söz ateşe gelmişken, Gryffindor binasının da ateş ile bağlantılı olduğu düşünülürse, onlar için son derece uygun bir seçim. Yakutlar, Gryffindorlar da görüldüğü gibi, tutku ve aşkın da sembolüdür.

Slytherin – Zümrüt

Slytherin zumrut

Zümrütler, canlı görünümleri ve gizemli havalarıyla kesinlikle büyüleyici taşlardır. Hiçbir taşın arasına gizlenmezler, doğada göz ile ayırt edilebilirler ve bu sebeple ilgi toplamaları çok kolaydır. Tarih boyunca çoğu antik topluluk zümrütlere hürmet göstermiştir ki bu şanlı tarihleri Slytherin için son derece uygun duruyor. Mayıs ayında doğanların ve Başak burcu takımyıldızının sembolü olan bu taş, dünya elementi ile doğrudan bağlıyken, Yakut ve Gryffindor’un tersine, Slytherin evinin temelleri ile çok bağdaşmıyor. Ancak, temsil ettiği soyluluk ve güzellik açısında Slytherin evi için değişilmez bir tercih.

Hufflepuff – Elmas

Hufflepuff elmas

Yukarıda bahsettiğimiz diğer iki evin aksine Hufflepuff renkli bir taş tercih etmiyor. Kum saatleri elmaslar ile doluyor. Bir elmasın kalitesinden bahsedildiği zaman dört temel faktör karşımıza çıkıyor; Kesim – Renk – Saflık ve Karat. Daha beyaz, parlak, temiz ve yüksek ağırlıklı olan elmas her zaman daha değerlidir. Eğer Helga Hufflepuff, kum saati için elmas türünde en değerlileri seçseydi, birkaç yüz puan milyon dolarlar edebilirdi. Biraz daha sarıya çalan elmaslar, yüksek basınç altında ve nitrojen katkısı ile elde edilmelerine rağmen, uygun fiyatları ile rağbet görmekte. Elmaslar başarının, korkusuzluğun ve yenilmezliğin sembolü iken kararlı ve çalışkan Hufflepufflar için son derece uygun bir tercih. Nisan ayının ikinci yarısında, Boğa burcu takımyıldızı ile doğanlar, elmas gibi bir taşa sahip oldukları için çok şanslı.

Ravenclaw – Safir

Ravenclaw safir

Safirler sahip oldukları yoğunlukları, harika doğaları ve eşsiz mavi tonları sebebiyle tercih edilirler. Eylül ayında doğanların ve Kova burcu takımyıldızının taşı olan safir, hava elementi ile bağlı olan Ravenclaw’a uyuyor. Renk anlamındaki uyumu söylemiş olsak da taşıdığı manalar bakımından bir takım farklılıklar olabilir. Safirler, Ravenclaw’ların da taşıdığı özellikler olan sadakat ve güven ile ilişiklendirilse de bazı açılardan Hufflepuff için daha uygun olabilirdi. Taşın anlamı belki pek uymuyor ama büyüleyici rengi ile Ravenclaw için mükemmel bir tercih.

Site Yorumları
14 Yorum