Büyü Dünyası’nın En Büyük İsimlerinden Efsanevi Büyücü “Merlin” Hakkında Her Şey

merlin

Ortaçağ’ın bilinmeyen zamanları. Tüm zamanların en çok bilinen büyücüsü. Büyücülerin Efendisi. Kral Arthur’un konsey üyesi.  – Merlin’in Çikolalatı Kurbağa Kartından

Merlin, Ortaçağ döneminde yaşamış bir büyücüdür. Geçmişi çok az bilinse de, Kral Arthur’un konseyinin üyesi ve tüm zamanların en büyük büyücüsü olduğu bilinmektedir.

İlk Dönemleri

Merlin’in ortaçağda doğduğu bilinmektedir. Okul çağında Hogwarts’a gitmiş ve Slytherin’e seçilmiştir. Merlin’in yaşadığı dönem göz önüne alındığı zaman, Salazar Slytherin tarafından doğrudan eğitim almış olması son derece muhtemeldir. Asasının İngiliz Meşe ağacından olduğu söylense de mezarı bulunamadığı için bu iddia kanıtlanamamıştır.

Sonraki Hayatı

Hayatındaki bir noktadan sonra, Kral Arthur’un konsey üyesi olup, Kral’a hükümdarlığı sırasında yardım etmiştir. Merlin, Arthur’un üvey kız kardeşi, cadı Morgan le Fay’in (Morgana olarak da bilinir) düşmanıydı.

Merlin, büyücülerin Muggle’lara yardımcı olması gerektiğini ve onlarla barış halinde yaşaması gerektiğine inanırdı. Bu sebeple, Muggle haklarını koruyan, onlara karşı büyü kullanımında kurallar koyan Merlin Birliği organizasyonunu kurdu.

Merlin aynı zamanda tılsımlar konusunda da bir uzmandı ve bu istisnai yeteneği ona “Tılsımların Prensi” lakabını kazandırdı.

Miras

Merlin’in hala hayattayken ya da ölümünden sonra, Merlin Birliği, Muggle Haklarını koruyan bir organizasyon olmaktan çok, büyücü dünyasına bir şekilde katkıda bulunan veya kendini riske atarak büyücü toplumu fedakarlıklar ya da hizmetler sunan cadılara ve büyücülere onur ihsan eden bir mutlak bir büyücü organizasyonu haline gelmiştir.

Merlin’in ünlü ismi ise günlük hayatta büyücüler arasında kullanılan argolar arasında kendine yer bulmuştur. En popüleri “Merlin’in Sakalı” olmakla birlikte, “Merlin’in Donu” tabiri de tuhaf kullanımlardan biridir. (Daha fazla detay için bakınız: Harry Potter Dünyasında Sık Kullanılan Büyücü Küfürleri)

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘nun Slytherin’li öğrencileri, tarihteki en büyük büyücünün kendi binalarından olması sebebiyle övünseler de Hogwarts’ın diğer öğrencileri bu durumu pek de öğrenmek istememekteler.

Merlin, çikolatalı kurbağa kartı ile ölümsüzleştirilmiştir. Harry Potter bu kartlardan birini 1 Eylül 1999’da Hogwarts Ekspresinde aldığı Çikolatalı Kurbağalardan birinde bulmuştur.

31 Temmuz 1998’de ise, Daily Prophet gazatesinde yayınlanan bir okur mektubunda ise Merlin’i Anma günü düzenlenebileceği tavsiye edilmiştir.

Merlin’in Büyü Konusundaki Kabiliyetleri ve Yetenekleri

Büyü Ustalığı : Tüm zamanların tartışmasız en güçlü büyücüsü olsa bile, Merlin’in öğrenme ve uygulamadaki ustalığı, daha önce hiç kimsede görülmeyen ve karşılaştırılamayan bir seviye ile standartların üzerindeydi.

Tılsımlar : Merlin’in tılsımları kullanmadaki yeteneği ve efsane olmuş büyü kabiliyeti olan “Tılsımların Prensi” lakabını kazandırmıştır.

Büyü Keşifleri (Muhtemelen) : Silahsız bırakma büyüsünü Merlin’in keşfettiğine dair düşünceler olsa bile bazıları bu büyünün 14. Yüzyıl’da Elizabeth Smudgling tarafından bulunduğuna dikkat çeker. (Büyülerin Kitabı, yazar Miranda Goshawk)

Kamera Arkası

  • Merlin, çoğu İngiliz efsanesinde yer alan bir büyücüdür. İlk olarak Galler Edebiyatında Myrddin Wyllt ( Yaban Merlin ) olarak, ormanın yarı-kaçık kahini olarak geçse de, Kral Arthur efsanesinde en çok bilinen ana karakterlerden biridir ve Kral Arthur’un danışmanı olarak tanınır.
  • Merlin efsanesi büyücüler ve Muggle’lar arasında bilinmekle birlikte, Muggle hikayeleri Merlin’i şeytani bir varlık tarafından hamile bırakılan bir kadının çocuğu olarak anlatır. Diğer taraftan çoğu hayrana göre, Merlin bir melezdir. Babası Muggle’lara karşı acımasız büyüler kullanan bir savaş büyücüsüdür ve Muggle’lar arasında Merlin’in babası tam bir şeytandır. Fakat dediğimiz gibi bunların hepsi birer spekülasyon.
  • Merlin’in hakkındaki bazı efsanelere göre, Merlin’in kehanetler konusunda kendini kanıtlamıştır. Görünüşünü dilediği gibi değiştirebilir ve geleceği tahmin edebilir. Büyücülüğünün aksine Merlin’in bir kahin ve metamorf olduğu da söylenir.
  • Bazı söylentiler ise Merlin’i bir druid olduğu ve onların arasında yetiştiği hakkında suçlamalar içerir. Bu iddia henüz doğrulanmasa da, Merlin’in doğa ve doğada yaşan tüm canlılar ile olan iyi ilişkileri, Druidlere duyduğu saygı ile örtüşmektedir. Ayrıca İngiliz meşesinden – meşe ağacı doğanın büyüsü ile yakınlığı ile bilinir – yapılma asa tarafından seçilmesi ve Hogwarts’da geçirdiği süre boyunca, Muggle’ların hakları ve Druid felsefesi üzerinde düşünmesi, Slytherin gibi safkanlık düşüncesinin hakim olduğu bir ortamda ve doğrudan Salazar Slytherin ile çalıştığı zamanlarda ona bir çeşit kalkan olmuştur.
  • Pottermore sitesinde yer alan ayırıcı sınavların birinde Merlin’in kendi eşyalarını mistik bir rünle işaretlediğinden bahsedilir. Bu durum, kuramsal bir soruya cevap niteliğinde olsa da, Merlin’in bu rünü tarih içerisinde kendi sembolü olarak kullanıp kullanmadığı hala net değildir.
  • Olağanüstü yeteneklere ve güce sahip büyücülerden biri olan Albus Dumbledore ise sakalı ve eşsiz büyü yeteneği ile Merlin’i andırmaktadır. Her ikisi de Muggle sempatizanı olmakla birlikte, Merlin’in safkanlık hakkındaki düşünceleri tam olarak bilinmemekle büyük ihtimal ile Dumbledore ile aynı çizgide olduğu söylenebilir.
  • Muggle hakları konusunda öneriler getiren, bu konuda çokça çalışan ve Merlin Birliğini ortaya koyan birinin, Slytherin gibi safkanlık düşüncesinin hakim olduğu ve Muggle karşıtı eylemlerin odağı olan bir binada olması pek de normal karşılanmayabilir. Ancak, Slytherin binasında bulunanların tamamen kötü ve art niyetli olduklarını düşünmemek gerek. Öte yandan Merlin’in zamanında Slytherin’in hangi görüşleri savunduğu ya da desteklediği konusunda elimizde kesin bir bilgi yok.
  • Aslında Merlin ve Hogwarts durumu biraz da çelişkili. Hogwarts’ın 9. yy da 10. yy’da kurulduğu bilinirken, Arthur ile ilgili ilk yazılı kayıtlar 9 yüzyılın ilk dönemlerine ait. Bu kayıtlarda Arthur efsanesinin M.S. 500’lerde geçtiği düşünülürse, Merlin’in Hogwarts’ı kabaca 500 yıl gibi bir süreyle ıskaladığı düşünülebilir.
  • BBC’de yayınlanan dizi de Merlin’i oynayan Colin Morgan ise şans eseri Pottermore’da Slytherin’e seçilmiştir.
Site Yorumları
7 Yorum