Harry Potter Dünyasında Sık Kullanılan Büyücü Küfürleri

harry-suprise

Büyücüler hakkındaki muazzam şeylerden biri de eşsiz şekilde lanet etmeleridir ve tabii ki büyü yapmaktan bahsetmiyoruz. Bunun gibi durumlar söz konusu olduğunda, büyücülerin ve cadıların kendilerine has bir lügate sahip olduğunu anlayacaksınız.

Muggle’lara ait kötü sözlerin aksine, büyücülerin lanet okumaları – Molly Weasley katılmasa da – durumun kendisinden daha abartılı bir hal alabilir.

Bu lügat, türlü şaşırtmayı ve kaçık sözleri farklı şekilde ifade edebilmeyi kapsar. En genel lanet okumalar ise, tarihin gördüğü en büyük büyücüleri temel alır. ( Kusura bakma Merlin. )

Hay Merlin’in Sakalı

Efsane Kral Arthur’un büyücüsü Merlin, tarihteki en ünlü büyücüdür. Büyücüler arasında onur simgesi olarak kabul edilen “Merlin Nişanı” vardır. Bir şekilde dumur olmuş büyücülerden Merlin’in Cepleri, donu ya da direkt Merlin ismini de sıkça duyabilirsiniz.

Merlin’in cepleri adına bu da neydi şimdi?”
– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Merlin’in adını saygısızca kullanma konusuna gelince suçluların en büyüklerinden biri Ron Weasley’dir. Sıkıntılı bir Quidditch maçından ya da verilen fazla ev ödevleri sonra okkalı küfürlerinin arasına Merlin’i  ve onun mahremlerini katmaya alışkın olan Ron’un, “Hay Merlin’in sarkık sol..” neyse bu mevzudan artık bahsetmeyelim.

Ron ve onun muhteşem kardeşleri ( Fred ve George başta olmak üzere ) bildikleri her şeyi Arthur Weasley’den öğrenmiş gibiler.

“Hay Merlin’in Sakalı! diye aniden bağıran Bay Weasley, diğerlerinin geçmesine müsaade etmek için Harry’i bir kenara çekti.”
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Aslında, Sihir Bakanlığı’ndan tanıdığımız neredeyse herkes düzenli olarak bu Merlinizm furyasını konuşma dilinde kullanmakta. Lord Voldemort’un döndüğünü, tüm açık kanıtlara rağmen, sert bir şekilde inkar etmeye çalışan Cornelius Fudge da “Hay Merlin’in Sakalı” lafını ağzından kaçırıvermiştir. Ne de olsa herkes için çok zor zamanlardı.

cornelius-fudge

Özgün Lanet Okumalarda Kelime Seçimi

Hogwarts hocaları, kendinize gelin! Görünen o ki sadece birkaç hocanın kendilerine has büyücü lanetleri lügatına ihtiyacı var. Özellikle Dumbledore, Slughorn ve Moody gibi.

Hagrid’in kelime seçimi konusunda biraz daha yaratıcı olduğu söylenebilir, zavallı Merlin’i  böyle şeylere alet etmektense, aceleci gorgonlar gibi tabirleri tercih etmiştir. Büyücü ırkını kullanmadan, takdire şayan bir özgüven ile adeta bu işi sanata çeviren Filch ise cızırdayan ejderha arabaları, kurbağa beyinliler ya da fare bağırsakları gibi tabirleri bize kazandırmıştır.

Muggle’lar gibi büyücülerin de kafası karıştığı zaman kullandığı bazı kelimeler vardır, hmm, peki ve boktan gibi. Fakat hayat büyücüler için biraz zor hale geldiği zaman kullanılan lafların dozu kaçabilir. Örneğin, bir Quidditch maçı esnasında Ron’un “bir çuval ejderha pisliği” dediği gibi.

Bulanık

Şükürler olsun ki kitaplarda millet çok fazla ahmak, bok beyinli ya da budala gibi kelimeleri ağzına dolamamıştı ancak bir istisna tabir haricinde.

Bulanık kelimesi, Muggle bir aileden gelen büyücü ya da cadıları tanımlamak için kullanılan küçümseyici bir ifade ve küfür olmaktan çok büyücü dünyasına ait bir önyargı aslında. Safkan bir aileden gelen Malfoy, Muggle bir ailenin çocuğu olan Hermonie’ye bulanık diye hakaret ettiği zaman, Ron’un suratında oluşan tiksinti ifadesinden, o yaşta bir çocuk için, bulanık lafının ne kadar ağır ve ayıp olduğunu görmüştük.

Bunu beklemiyorduk!

Aslında en komik ve en güçlü küfürler, hiç beklediğimiz ve normalde bu tarz laflar kullanmayan karakterlerden geliyor. Ron, Harry ve Hermonie’nin hortkulukları aradıkları zaman, Hermonie’nin “Hay Merlin’in Donu” diye feryat etmesi gerçekten etkileyiciydi.

Merlin ve mahremleri hakkında ağzına fermuar çeken Molly Weasley ise daha çok Muggle’ları aşina olduğu ve tüm zamanların en iyi küfrüne sahip. Hogwarts Savaşı sırasında, Bellatrix Lestrange’ın yaptığı bir ölüm laneti Ginny’yi sadece milimetrelerle ıskalarken, Bellatrix’in işini bitirmeden önce “Kızıma dokunamazsın, seni sürtük” demiştir.

Aceleci Gorgonlar!

molly-weasley-bitch

Site Yorumları
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir