Felsefe Taşı’nın Mimarı Nicolas Flamel Kimdir?

Harry Potter kitapları ve filmlerinden bildiğimiz fakat yüzünü şimdiye kadar hiç göremediğimiz bir karakter var. Geçtiğimiz günlerde bizlere sunulan Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin fragmanında onu ilk kez görebildik. Nicolas Flamel kimdir, büyücülük dünyasında yeri nedir ve neden bu kadar çok bahsi geçmiştir? Gelin IGN‘in hazırladığı bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım!

Warner Bros. tarafından bizlere sunulan Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin, Harry Potter’dan öncesini anlatan serinin ikinci filminin, yeni fragmanında kitapların hayranlarının iyi bildiği bir karakter sahneye adımını attı. Fragman bol bol Newt Scamander, Dumbledore ve Grindelwald gibi karakterler üzerine yoğunlaşsa da, Harry Potter tarihinde birkaç kez bahsi geçmiş bir karaktere de göz atmamızı sağladı: Nicolas Flamel.

Çok sıkı bir Potter fanatiği olmayanlar için Flamel’in bu kısa sahnesinin önemi anlaşılmamış olabilir. Birazdan bahsedeceğimiz şeyler, bu yardımcı karakter hakkında bilmeniz gerekenleri ve Harry Potter / Fantastik Canavarlar dünyasında neden bu kadar önemli olduğuna dair olacak.

Nicolas Flamel: Temel Şeyler

Nicolas Flamel karakteri gerçek hayattan birine dayanıyor. Gerçek Flamel, 14. yüzyıl Fransa‘sında yaşıyordu ve kâtiplik yaparak el yazmaları satıyordu. Ölümünden sonra, simyanın sırlarını çözdüğüne ve sıradan metalleri altına çevirme gücüne sahip Felsefe Taşı‘nı yarattığına dair dedikodular çıkmaya başladı. Söylenene göre, Flamel ayrıca ölümsüzlüğün anahtarını da bulmuştu. Bu dedikoduların yayılmasındaki önemli bir sebep de mezar soyguncularının, Flamel’in mezarını kazdıklarında mezarın içinin boş olduğunu söylemeleriydi.

Nicolas Flamel’in Kitaplardaki Hikâyesi

Temel olarak, Harry Potter dünyası bu dedikoduların doğru olduğunu varsayar. Birçoğumuzun bildiği gibi, Flamel yüzlerce yıl yaşamıştı ve Felsefe Taşı’nın sahibi/koruyucusu olmuştu. Flamel, ayrıca Dumbledore‘un bir müttefikiydi ve son olarak kara büyücü Voldemort‘a karşı olan savaşlarda anahtar rollerden birindeydi.

Büyücü dünyasındaki önemli yerine rağmen, aslında Flamel Harry Potter kitaplarının hiçbirinde görülmedi. Yine de Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında ve ayrıca çok sevdiğimiz, J.K. Rowling’in destekleyici materyaller de sunduğu, Pottermore’da onun hikayesini öğrendik.

Flamel, 14. yüzyılda Fransız okulu Beauxbatons Büyü Akademisi‘ne gitmiştir. Okul yıllarında simya için olan sevgisini keşfetmiştir. Ayrıca bu okulda gelecekteki karısı olan Perenelle – ki kendisi de tarihi bir figür tarafından esinlenilmiştir. – ile tanışmıştır. Simya üzerine olan kariyerinin bir noktasında Flamel Felsefe Taşı’nı yaratmıştır. Felsefe Taşı, büyülü bir taştır; metalleri altına çevirebilir ve Yaşam İksiri denilen bir madde üretir. Nicolas ve Perenelle düzenli olarak iksirden içmişlerdi ve ömürleri 20. yüzyıla kadar yaşamalarını sağlayacak kadar uzamıştı. Rowling, hiçbir şekilde Flamel’in kişisel servetini arttırmak için taşı kullanıp kullanmadığı konusunda bir bilgi vermedi. Fakat yine de biliyoruz ki Flamel, Beauxbatons’a yardım edebilecek kadar büyük ve etkileyici bir servet biriktirmişti.

Flamel, 20. yüzyılda Hogwarts profesörü Albus Dumbledore ile yakın arkadaş olmuştu. Bu arkadaşlık o kadar sıkıydı ki Dumbledore’un Çikolatalı Kurbağa kartlarındaki yazısında bile bahsedilmişti. Bütün bunların ardından, Flamel ve Dumbledore, Voldemort‘un Harry Potter‘ı öldürmeye çalıştığı o geceki bilinen ölümünden kurtulduğunu, dahası Felsefe Taşı’nı çalıp taşın gücünden yararlanarak eski gücüne kavuşmaya çalıştığını öğrenmişlerdi. Taşın dünyaya yarattığı tehdidi fark ettikten sonra Flamel ve karısı taştan vazgeçmişler ve normalden biraz daha fazla süren ömürlerine bir son getirmeyi kabul etmişlerdi. Flamel ise 690 yaşında vefat etti, Voldemort’un dönüşünü engellemek için kendi görevini yaptığını bilerek.

Filmlerde Nicolas Flamel

Kitaplar gibi, Flamel Harry Potter filmlerinde de hiç gözükmedi. Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde bahsi geçmişti. Harry ve arkadaşları, bu pek yaşlı büyücü ve taşın gerçek doğası hakkında daha fazla şey öğrenmişlerdi. Flamel ayrıca filmin video oyunu adaptasyonunda da anılmıştı ve Harry Potter kart oyununda da görülmüştü.

Bunca yıldan sonra, Nicolas Flamel sonunda Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminde Brontis Jodorowsky tarafından canlandırılıyor. Bu kısa görüntülerden anlaşılana göre Flamel, Grindelwald’ın büyü dünyasında savaş çıkarmasını engellemeyi görev edinen Newt’in yanında bir başka müttefik olacak. İlginç bir şekilde, kitaplar Flamel’in Grindelwald’la olan savaşta rol aldığından bahsetmiyor. Bilinen ise sadece Voldemort’la olan savaş hakkında. Bu kadar kafa karışıklığının arasında, Flamel’in savaşta ne kadar büyük bir rol oynayacağını bilmek imkansız.

Sizler Nicolas Flamel’in ve Felsefe Taşı’nın filmlerdeki yeri ve önemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!


bunlar da ilginizi çekebilir:

* “Gerçek” Nicolas Flamel’in Sırlarla Dolu Hayatı

* J.K. Rowling’in Kaleminden: Nicolas Flamel