J.K. Rowling’in Kaleminden: Nicolas Flamel

İlk kitap, Harry Potter ve Felsefe Taşı’ndan beri hepimizin aklında yer eden bir isimdir Nicolas Flamel. Ölümsüzlüğün kapısını aralayan Felsefe Taşı’nı üretebilmiş olması, bir çoğumuzu hayaller alemine daldırmıştır. Peki ya Flamel’in J.K.Rowling’in hayal ürünü değil, gerçek bir kişi olduğunu biliyor muydunuz? Yazarın kendisi hakkındaki düşüncelerine gelin birlikte göz atalım.

J.K. Rowling’in düşünceleri

Nicolas Flamel gerçek bir kişiydi. Yirmili yaşlarımın başlarında, onun hayat hikayesinin bir versiyonuna denk gelerek okumuştum. Flamel’in simya üzerine talimatlar olduğunu fark ettiği tuhaf sembollerle dolu Yuhadi Abraham’ın Kitabı adlı gizemli bir kitabı satın almasını anlatıyordu. Hikaye,  onun sonradan hayatını Felsefe Taşı’nı üretmeye çalışarak geçirmesiyle devam ediyordu.

Gerçekte Flamel, varlıklı bir iş adamı ve tanınmış bir hayırseverdi. Paris’te onun ve karısı Perenelle’nin adını taşıyan sokaklar bulunmaktadır.

Felsefe Taşı’nı yazmaya başladıktan sonra Flamel hakkında oldukça detaylı ve son derece canlı bir rüya gördüğümü hatırlıyorum, sanki bir Rönesans tablosunun hayat bulmuş hali gibiydi. Flamel beni altın rengi bir ışıkla dolu, darmadağınık laboratuvarında gezdiriyordu ve Taş’ı tam olarak nasıl yapmam gerektiğini tarif ediyordu (keşke nasıl yapılacağını hatırlayabilsem).

Bir anlığına,  ‘Rowling tarifi keşke hatırlıyor olsa da, daha uzun yıllar Harry Potter evrenini okusak’ diye içinizden geçirmiş olabilirsiniz. Peki siz Nicolas Flamel hakkında ne düşünüyorsunuz? Felsefe Taşı bir gün gerçekten üretilebilir mi? Lütfen yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın!

Site Yorumları
7 Yorum