Gerçek Büyü Tarihi: “Abracadabra”

historyofmagic

Harry Potter, hayatımıza birçok yeni kelime soktu. Bunların içinde yaratık isimleri, büyüler, alet-edevatlar ve daha birçok alandan kelime var.

Bugün sizlere affedilemez üç lanetten biri olan Öldüren Lanet nam-ı diğer Avada Kedavra‘nın isim babası, hepimizin bildiği abracadabra‘dan bahsedeceğim.

Büyülü dünya deyince hepimizin aklına J. K. Rowling‘in hayal gücünün ürünü olan Harry Potter evreni geliyor artık fakat büyü literatürü elbette ki Rowling ile başlamadı.

Bu yazıda abracadabra özelinde inceleyeceğimiz Gerçek Büyü Tarihi ileride yeni yazılarla sizlerle buluşmaya devam edecek.

Abracadabra, M.Ö. 2 bin yıllarında doğan, Aram dilinden köklerini alan antik bir kelime. Yazılı tarihteki ilk kullanımı ise M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nda görülmüştür. İmparator Caracalla‘nın muzdarip olduğu hastalığa tıp bilimi bir çare bulamayınca saray hekimi Serenus Sammonicus üçgen şeklinde kestiği bir deri parçasına aşağıdaki muskayı yazmıştır:

A B R A C A D A B R A

A B R A C A D A B R

A B R A C A D A B

A B R A C A D A

A B R A C A D

A B R A C A

A B R A C

A B R A

A B R

A B

A

Serenus Sammonicus‘un Musevi inancından aldığı düşünülen bu ‘tedavi’ türü, Caracalla sonrası gelen imparatorlar tarafından da benimsendi ve uygulanmaya devam etti. Bu imparatorlar arasında Geta ve Alexander Severus‘da vardı.

O günden beri kelime olarak fazla değişmese de kullanım açısından çok büyük bir değişim yaşayan Abracadabra, günümüzde illüzyonistler tarafından kullanılıyor.

Popüler kültürün sayısız kez kullandığı bu kelime Gerçek Sihir Tarihi’nin en önemli ögelerinden biri konumunda.

Çıkış noktası hastalıkları iyileştiren bir muska olan Abracadabra‘nın Harry Potter evreninde öldüren lanet olarak kullanılmasına J.K. Rowling şöyle bir açıklama getirmişti:

“Avada Kedavra’nın nereden geldiğini biliyor musunuz? Orijinali Aramca antik bir büyü aslında abracadabra. Anlamı da “yok edilmesi gereken şey”. Kökeninde hastalıkları tedavi amaçlı kullanılıyordu ve ‘şey’ hastalıktı. Fakat ben ‘şey’i karşımda duran adam olarak kullanmaya karar verdim. Bu tür konularda çok rahat değişiklikler yapabiliyorum. Onları evirip çevirip benim yapıyorum.”

Gerçek Büyü Tarihi’nin bir başka yazısında görüşmek üzere.

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir