Haftanın Büyüsü: Arresto Momentum

Haftanın Büyüsü köşemizden hepinize tekrar merhaba! Bu hafta inceleyeceğimiz büyümüzün adı Arresto Momentum. Lafı uzatmadan hemen başlayalım, ne dersiniz?

İlk kez Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda tanıştığımız Arresto Momentum büyüsü, bir objenin süratini yavaşlatmak için cadı ve büyücülerin kullandığı bir büyüdür. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Tılsım dersinde ikinci yıl içerisinde öğrencilere öğretilir. Kitaplarda bu büyüyü hep cismin hızını yavaşlatan bir büyü olarak görmüş olsak da, beşinci ve sekizinci Harry Potter filmlerinde Arresto Momentum’un, objeleri sadece yavaşlatmak için değil, direkt olarak durdurmak için de kullanıldığını gördük.

Tarihi

Bu büyümüzün tam olarak nereden geldiğini detaylı bir şekilde bilmiyoruz, ancak büyünün icadıyla ilgili bir betimleme neyse ki bulunmakta!

“Kovalayıcı’lar ayrıca, tutamadıkları her pasın ardından Quaffle’ı geri almak için yere dalışa geçmekten de iyiden iyiye sıkılmaya başlamışlardı. Bu yüzden renk değişiminden kısa süre sonra, Daisy Pennifold adlı cadının aklına bir fikir geldi: Quaffle’a öyle bir büyü yapacaktı ki, top düşürüldüğü zaman yere ağır ağır inecekti, sanki suda batıyormuş gibi. Böylece Kovalayıcı’lar da onu daha yere varmadan yakalayabileceklerdi. Günümüzde hâlâ ‘Pennifold Quaffle’ı kullanılıyor.”

Çağlar Boyu Quidditch

Etimoloji

Arresto Momentum büyüsünün adının, iki kelimenin birleşiminden oluştuğu tahmin edilmektedir. İlk kelime olan “arresto”, “durdurma noktasına getirmek” anlamına gelen “arester” kelimesinden gelirken ikinci kelime olan “momentum” ise “hareket ederken kazanılan kuvvet veya güç” anlamına gelmektedir. Tam anlamıyla çevirisi ise “bir cismin momentumunu durma noktasına getirmek” olarak düşünülebilir.

Umarız bu haftaki yavaşlatma büyümüz Arresto Momentum’un detaylarını okurken de eğlenmişsinizdir! Gelecek haftaya incelenmesini istediğiniz bir büyü varsa yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!
2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir