Haftanın Büyüsü: Ascendio

Merhaba sevgili okurlarımız, bu hafta biraz kısa ancak oldukça önemli bir büyüyü sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Haftanın Büyüsü köşemizin haftaki büyüsü Ascendio! Lafı fazla uzatmadan bu büyümüzün detaylarına hep birlikte bakalım, ne dersiniz?

Ascendio büyüsü, büyüyü yapan kişiyi havaya kaldırmak veya eğer su altında ise su yüzeyine çıkarmak için kullanılan bir büyüdür. Büyünün işe yaraması için yaparken asayı havaya doğru tutmak gerekmektedir, büyünün sonucu olarak ışık veya bir parlaklık ortaya çıkmaz. Ascendio büyüsü Hogwarts’ta öğretiliyor mu öğretilmiyor mu bilemiyoruz ancak okulun kütüphanesindeki kitapların içinde bu büyüyü görebiliyoruz.

Tarihi

Bu büyünün nereden geldiğini tam olarak bilemiyoruz, ancak sizinle büyünün tarihte Harry Potter tarafından ne zaman kullanıldığını paylaşacağız. 1995’te Üçbüyücü Turnuvası sırasında Harry, nehirde su yüzüne çıkabilmek için Ascendio büyüsünü kullanmıştı. Ancak, Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin film adaptasyonunda Harry Potter bu büyüyü kullanıyor olsa da kitapta bir büyü olmadan ucu ucuna yüzeye yüzerek çıkmayı başarabilmişti.

Etimoloji

Ascendio” kelimesi, Latincede “tırmanmak” anlamına gelen “ascendo” kelimesinden gelmektedir.

Bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş bulunuyoruz, umarız bu incelememizi de beğenmişsinizdir! Ascendio hakkında bildiğiniz ancak bizim yazmadığımız bir şey var mı? Haftaya hangi büyüyü incelememizi istersiniz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız seviniriz!

Önceki haftalarda incelediğimiz büyüler için buraya tıklayabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir