Haftanın Büyüsü: Colloportus

bellatrix_lestrange_ve_severus_snape

Bir Haftanın Büyüsü köşemizden daha hepinize merhaba! Bu hafta da büyümüzü sizin istekleriniz doğrultusunda seçtik ve inceleyeceğimiz büyü Colloportus. Hiç beklemeden bu büyümüzü incelemeye başlayalım, ne dersiniz?

Kilitleme Büyüsü olarak da bilinen Colloportus, kapıları elle açılamayacak şekilde kilitlemek veya mühürlemek için kullanılan bir büyüdür. Alohomora büyüsünün de karşıt büyüsü olarak oldukça bilinmektedir. Kilitleme büyüsü yapılan bir kapının kilit kullanılarak açılıp açılamadığını bilemiyoruz, ancak eğer Colloportus büyüsüne karşı kilitlerin bir işlevi yoksa, Muggle’lara karşı kullanmak için son derece yararlı bir büyü olabilir.

Ekran Resmi 2016 12 05 12.11.10 e1480934936944

Peki bu büyüyü kimler nerelerde kullandı, biliyor muyuz? Haydi hep beraber bir göz atalım!

  • Hermione Granger, Harry Potter, Luna Lovegood ve Neville Longbottom, 18 Haziran 1996’da Esrar Dairesi Savaşı sırasında Colloportus büyüsünü kullanmıştı.
  • Severus Snape ise 1996’da, Narcissa Malfoy ve Bellatrix Lestrange ile olan konuşmasını Peter Pettigrew duymasın diye kitaplığının arkasındaki kapıyı kapatıp kilitlemek için bu büyüyü kullanmıştı.
  • Ayrıca, bunun doğruluğundan tam olarak emin olmasak da, Albus Dumbledore 1994’te Harry ve Hermione Sirius Black’i kurtardıktan sonra hastane kanadına döndüğünde kapıyı kilitlemek için yine Colloportus’tan yardım almış olabilir.

latest?cb=20130718001205

Tarihi

Ne yazık ki bu büyünün Hogwarts’ta Standart Büyü Kitabı’nda birinci sınıfta okutulduğu dışında tarihiyle ilgili bir bilgimiz bulunmamakta.

Etimoloji

Colloportus” kelimesinin, Latince iki yapının birleşmesinden oluşturuldu düşünülmektedir. İlk yapı olan “collo-” Latince bir kelime olan “colligo”dan gelmekte olup “birleştirmek” anlamındadır. Ayrıca, yine aynı yapı Yunancada “yapıştırmak” anlamına gelmektedir. “Portus” ise yine Latincede “kapı” anlamına gelir.

Bu haftaki büyümüzün de böylece sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız yine eğlenerek okumuşsunuzdur! Önümüzdeki haftalarda hangi büyünün incelenmesini istediğinizi ve diğer yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

luna-neville-esrar-dairesi

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir