Haftanın Büyüsü: Diffindo

diffindo altin uclu e1477903890672

Merhaba sevgili okurlarımız, yine Haftanın Büyüsü köşemizde beraberiz! Bu haftaki büyümüz, dikkatli kullanılmadığında oldukça tehlikeli bir büyü olabilen Diffindo. Hep beraber bu büyümüzü incelemeye başlayalım, ne dersiniz?

Ayırma Büyüsü olarak da bilinen Diffindo, bir şeyi kusursuz ve düzgün bir şekilde kesmek için kullanılan bir büyüdür. Hogwarts’da Tılsım dersinde ikinci sene öğretilen bu büyü eğer yanlış kullanılırsa sakatlıklara, hatta ölüme, yol açabilmektedir.

Ayırma Büyüsü ile, cisimleri kesmek ya da ayırmak sadece bir asa kontrolünden ibarettir. Bu büyü, kabiliyetli ellerde oldukça kusursuz olabilir ve birçok büyücülük zanaatında sıklıkla kullanılır. Ne kadar faydalı olsa da bu büyü dikkatli bir şekilde yapılmalıdır, dikkatsiz bir asa kayması bile sakatlıklara yol açabilir.

Miranda Goshawk

diffindo

Peki bu büyüyü kimler kullandı, biliyor muyuz? Haydi, hep birlikte bir göz atalım!

Harry Potter bu büyüyü oldukça fazla kullanan isimlerden birisi. 1994 yılının Kasım ayında, Cedric Diggory ile Üçbüyücü Turnuvası’nın birinci görevi hakkında yalnız konuşabilmek için onun derse gecikmesini sağlaması gerekiyordu, bu nedenle bu büyüyü kullanarak çantasında bir kesik açtı. 3 Eylül 1997’de, ormanda bir Hortkuluk olan madalyonu yok etmek için Diffindo’yu kullandı ancak başarısız oldu. 1998’in Ocak ayında ise kılıcın saklı olduğu donmuş gölden çıkmak için bu büyüyü kullanıp buzları kırmaya çalışmıştı.

Ron Weasley, 25 Aralık 1994 tarihinde Noel Balosu öncesinde cübbesinin dantel manşetlerini yırtmak için Diffindo’yu kullanmıştı.

Altın Üçlü’nün diğer üyesi Hermione Granger ise bu büyüyü ilk önce 1 Ağustos 1997’de kafedeki çatışma sonrasında Ron Weasley’in üzerindeki bağları kaldırmak için kullanmıştı ancak o kadar çok titriyordu ki Ron’u bile kesebilirdi. İkinci kullanımı ise yine aynı yılın 24 Aralık tarihinde bir Hortkuluk olan madalyonu Harry’nin boynundan koparmak için kullanmıştı.

Tarihi

latest?cb=20121202215152

Bu büyü, 15. yüzyılda bir büyücülük terzisi olan Delfina Crimp tarafından icat edilmiştir. Büyüyü icat etmesinin nedeni ise, bu icadından önce kesme büyülerinin nesneleri yakmaya veya yırtmaya eğilimli olmasıydı. Ancak, erkek bir terzi, büyü yapabildiğini anladıktan sonra bu cadının dükkanını basıp Delfina’yı bağlamış ve onu neredeyse öldürmüştü. Buna rağmen, çenesindeki bir şişi kaşımak için bağını çözdüğünde Delfina asasını almış ve bir torba altın alıp yok olmuştu.

Etimoloji

Diffindo” kelimesi, Latince’de “ayırmak, bölmek veya açmak” anlamına gelen kelimenin birinci şahıs etken çekimidir.

Umarız bu haftaki büyümüzü de beğenmiş ve eğlenerek okumuşsunuzdur! Haftaya hangi büyüyü incelememizi istersiniz, bu büyü hakkında bildiğiniz başka ilginç bir bilgi var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız seviniriz!

hermione-granger-diffindo

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir