Haftanın Büyüsü: Episkey

episkey

Merhaba sevgili okurlarımız, bir hafta daha Haftanın Büyüsü köşesinde sizlerle beraberiz! Bu hafta inceleyeceğimiz büyü yine sizin önerdikleriniz arasından seçilmiş bir büyü olan Episkey. Hadi gelin, hiç zaman kaybetmeden büyümüzü incelemeye başlayalım!

Episkey büyüsü, kırık burun ve yarılmış dudak gibi hafif yaralanmalar ve sakatlanmaları iyileştirmek için kullanılan bir büyüdür. Bu büyüyü 1 Eylül 1996 tarihinde Tonks, Harry Potter’ın kırılan burnunu düzeltmek için kullandığında ilk kez görmüştük. Yine aynı yıl içinde ise Harry bu büyüyü Demelza Robins’in yarılan dudağını düzeltmek için kullanmıştı, ancak Hogwarts’ta bu büyü öğretilmediği için Tonks yaptığında öğrenip diğer şeyleri düzeltmek için kullanılabileceğini de tahmin ettiğini düşünüyoruz.

Harry Potter ve Melez Prens’in film adaptasyonunda Hogwarts Ekspresi’nde Harry’yi bulan kişi kitaptaki gibi Tonks değil, Luna Lovegood idi. Ayrıca filmde Hogwarts’ın giriş kapısında Harry’nin kırılan burnunu Episkey büyüsünü kullanarak düzelten kişi de Luna’ydı. Yine kitaplarda olduğunun aksine, Episkey büyüsü film adaptasyonunda soğuk-sıcak bir his yaratmak yerine sadece acıya neden oluyordu. Luna burnunu düzelttiğinde Harry bağırmıştı, ama tabii ki bunun sebebi olarak yerinden oynayan kemiklerin yarattığı acıyı görebiliriz.

l0HlLjp4K7kfQoDGo

Tarihi

Episkey büyüsünün tarihi hakkında herhangi bir bilgimiz ne yazık ki yok.

Etimoloji

Episkey” kelimesi, Yunanca bir kelime olan “episkevi” kelimesinden gelmektedir, bu kelime de “onarmak, tamir etmek” anlamındadır.

Bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız bu incelememizi de beğenmişsinizdir! Önümüzdeki haftalarda hangi büyüyü incelememizi istersiniz, Episkey ile ilgili bildiğiniz ancak bizim unuttuğumuz bir bilgi var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir