Haftanın Büyüsü: Expecto Patronum

Patronus-buyusu

Haftanın Büyüsü köşemiz, bu zamana kadar gördüğümüz en havalı büyülerden biri olan Patronus Büyüsü ile devam ediyor!

Bir savunma büyüsü olan Expecto Patronum ya da Patronus Büyüsü, karanlık yaratıklardan korunmak için yapılan ve pozitif duyguların saydam, ruha benzer bir hayvan şeklini aldığı bir büyüdür. Korunma amacının dışında, diğer büyücülere mesaj göndermek için de kullanılmaktadır ve bu amaçla Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri tarafından çokça kullanılmıştır. Büyücü dünyasındaki en kuvvetli savunma büyülerinden biri olarak bilinir.

“Patronus, bir tür pozitif güçtür; Ruh Emici’nin beslendiği şeylerin – umut, mutluluk, varlığını sürdürme arzusunun bir yansımasıdır, ama gerçek insanlar gibi umutsuzluk hissetmez, bu yüzden de Ruh Emici’lerin ona zararı dokunmaz.”

Remus Lupin, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry-Remus-Hogwarts

Her büyücünün Patronus’u farklı şekillere bürünür ve her büyücü için önemli şeylerin şekline girer. Bir Patronus’un değişmesi için bir büyücünün uzun süren yoğun duygular yaşaması gereklidir, ve bu çok nadir olan bir olaydır.

Harry Potter’daki bazı karakterlerin Patronus’ları şöyledir:

Harry’ninki bir Çatalboynuzlu Geyik, Hermione’ninki bir Su Samuru, Ron’unki bir Terrier köpeği, Dumbledore’unki bir Anka Kuşu, Snape’inki bir Gümüş Maral (Lily’ye aşkından dolayı buna dönüşmüştü), Tonks’unki bir Kurt Adam (Lupin’e olan aşkından dolayı buna dönüşmüştü) ve Ginny’ninki de bir At’tır.

Harry, bu büyüyü, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda öğrenmiştir. Ancak, Lupin’in de söylediği gibi, bu büyü çok ileri seviye bir büyüdür ve Harry’nin yaşında birisi için zordur. Harry bu büyüyü Azkaban Tutsağı’nda öğrenip başarılı bir şekilde kullanarak kendisini ve Sirius’u kurtarmakla kalmaz, ayrıca Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Dumbledore’un Ordusu’ndan birçok kişiye öğretir.

Tarihi

Patronus Büyüsü çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır, bu yüzden kimin icat ettiği veya nerede icat edildiği bilinmez. Ancak, eski zamanlardan beri, bu büyünün soylu amaçlar için mücadele eden insanlarla ilişkilendirildiği bilinmektedir.

Etimoloji

Patronus” Latincede “koruyucu” anlamına gelmektedir. “Expecto” ise “beklemek” anlamına gelir. Bunlar birleşerek, “bir koruyucu bekliyorum” anlamını verir. Antik Latin dilinde ise “Patronus”, “baba” anlamına gelmekteydi ve işin ilginç tarafı da, Harry’nin Patronus’u babasının patronusuyla aynıdır.

Patronus

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir