Haftanın Büyüsü: Gubrathia Ateşi

dumbledore-inferi

Merhaba sevgili okurlarımız, bir Haftanın Büyüsü köşemizde daha sizlerleyiz! Sizlerden gelen istek doğrultusunda bu hafta konu alacağımız büyü Gubrathia Ateşi. Her zamanki gibi severek okuyacağınızı umuyor ve incelememize hemen başlıyoruz!

Sönmeyen Ateş olarak da bilinen Gubrathia Ateşi, bir alevin sonsuza kadar hiç sönmeden yanmasını sağlamak için yapılan bir büyüdür. Oldukça ileri derece bir büyü olduğu için sadece birkaç büyücü Gubrathia Ateşi yaratabilmektedir. Bu gibi zor bir büyüyü sizce seride kimin kullandığını öğrenmiş olabiliriz? Tabii ki, bu güçlü büyücü Albus Dumbledore’dan başkası değil! Ancak, büyünün yapılışına ne yazık ki seride şahit olamadık. Sadece önceden yapıldığından Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda bahsedildi.

Bu büyünün yarattığı alevlerin su altında bile sönmeden devam ettiğini ve bu alevleri söndürebilen büyünün ne olduğunun bilinmediğini de hemen ekleyelim.

Tarihi

Çok ileri derece bir büyü olması nedeniyle Gubrathia Ateşi’nin Hogwarts’ta öğretilmediğini düşünüyoruz. Ancak, her ne kadar Hogwarts’ta öğretilmiyor olsa da Hermione’nin dediğine göre Tılsım dersinde, Harry Potter’ın okuldaki beşinci senesi sırasında, Profesör Flitwick bu ateşten bahsetmişti.

Devler için bir hediye olarak Albus Dumbledore, Hagrid’e bu ateşten vermişti ve bu hediye oldukça olumlu karşılanmıştı.

Etimoloji

Büyünün ismi olan ve bizim Türkçede Gubrathia diye gördüğümüz “Gubraithian” kelimesinin İskoçça “ebedî” anlamına gelen “gu brath” kalıbından geldiği düşünülmektedir.

Bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş olduk. Sizlerin istediğiniz büyüleri de önümüzdeki haftalarda incelememiz için yorum olarak isteklerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir