Haftanın Büyüsü: Incendio

incendio-buyusu

Haftanın Büyüsü köşemizin altıncı haftasında Incendio Büyüsü’ne yer veriyoruz! Kimler bu büyüyü kullanmış, ismi nereden gelmiş, ne işe yarar… Bunları ve hatta daha fazlasını öğrenmek için gelin birlikte bu büyüye bir göz atalım!

Incendio, ateş çıkarmak için kullanılan bir büyüdür. Yapıldığında, bu büyüyü yapan büyücünün asasından hedefe doğru ateş püskürür. Çıkan ateş turuncu ya da kırmızı renktedir.

Bu büyüyü Miranda Goshawk’ın yazdığı Standart Büyüler Kitabı, 1. Yıl’da görebiliriz. Ayrıca öğrencilere ilk yıl Bitkibilim derslerinde de bu büyü, Şeytan Kapanı’ndan kurtulabilmeleri için öğretilmiştir ve beşinci yılda da SBD (Standart Büyücü Düzeyi) için tekrar edilir.

Incendio büyüsünü – sözlü bir şekilde olmasa da – ilk kez Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda görüyoruz ve Rubeus Hagrid tarafından kullanılıyor. Melez Prens’te de bu büyü çatışmalar sırasında birçok kez kullanılıyor.

bellatrix-burn

Peki bu büyüyü kimler kullandı ve ne zaman gördük? Size bu büyünün önemli kullanımlarını görmeniz için küçük bir liste hazırladık, haydi bir göz atalım!

  • Rubeus Hagrid, Harry’yi Dursley’lerin yanından almaya geldiğinde Dursley’ler Hogwarts mektuplarından korktukları için bir kulübeye saklanmışlardı. Hagrid oraya gittiğinde şöminede kocaman bir ateş yaktı. Bu ateşi yakarken de sözlü olarak kullanmasa da büyük ihtimalle Incendio büyüsünü kullandı.
  • Arthur Weasley de Dursley’lerin şöminesinde bu büyüyü kullanarak ateş yakmıştı, ancak Hagrid’den üç sene sonra.
  • Bellatrix Lestrange, bu büyüyü Hagrid’in kulübesini yakmak için kullanmıştı.
  • Hermione Granger’ın bu büyüyü kullanmasını hepimiz hatırlıyoruzdur. Altın Üçlü, bir Hortkuluk olan Salazar Slytherin’in Madalyonu’nu yok etmeye çalışıyordu ve sıra Hermione’ye geldiğinde bu büyüyle şansını denedi, ancak ne yazık ki işe yaramadı.
  • Aynı Hortkuluğu yok etmek için Incendio büyüsünü kullanan kişi tek Hermione değil! Aynı gün, aynı madalyonu yok etmeye çalışırlarken Harry de sözlü olarak kullanmasa da bu büyüyle şansını denemişti.

slytherinin madalyonu incendio

Tarihi

Bu büyü nerede, kim tarafından ve ne zaman bulundu bilemiyoruz, tek bildiğimiz Hogwarts’ta öğrencilere gösterildiği ve Standart Büyüler Kitabı, 1. Yıl’da da yer aldığı.

Etimoloji

Latincede ‘incendio’, ‘ateş’ anlamına gelen ‘incendium’ kelimesinin bir halidir ve bu kelime ‘ateşle’, ‘ateşe’ veya ‘ateş için’ anlamına da gelebilir. Bu halleri de bir objenin yakılması istenildiğini belirtir ve objeye nasıl zarar verileceğini büyücü ‘ateşle’ anlamına gelen kelime olan ‘Incendio’yu kullanarak söyler.

Incendio’ aynı zamanda yine Latince bir kelime olan ‘incendo’nun bir türevi olabilir ki bu da ‘bir şeyi yakıyorum’ anlamına gelir.

İspanyolca ve Portekizcede de ‘incendio’, ‘kontrol edilemeyen yangın’ anlamına gelmektedir.

Incendio Büyüsü hakkında sizinle paylaşmak istediklerimizin sonuna geldik, umarız beğenmişsinizdir. Incendio hakkında sizin paylaşmak istediğiniz bilgiler var mı ya da sonraki Haftanın Büyüsü köşemizde kendi merak ettiğiniz büyünün yer almasını ister misiniz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşın!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir