Haftanın Büyüsü: Lacarnum Inflamari

Bir Haftanın Büyüsü köşemizden daha hepinize merhaba! Bu hafta da oldukça ilginç bir büyüyle karşınızdayız. İnceleyeceğimiz büyünün adı Lacarnum Inflamari. Hemen büyümüzü detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım, ne dersiniz?

Lacarnum Inflamari, büyüyü yapan kişinin asasının ucundan bir ateş topu çıkmasını sağlayarak hedefi alevlendirmeyi sağlayan bir büyüdür. 1991 yılının Eylül ayında Hermione Granger, arkadaşı Harry Potter’ın süpürgesini lanetlediğine inandığı için bu büyüyü Quidditch maçı sırasında İksir profesörü Severus Snape’in pelerinini yakmak için kullanmıştı.

Bu büyümüz sadece filmlerde gördüğümüz bir büyüdür, Hermione kitaplarda farklı bir büyü kullanmıştır.

Tarihi

Ne yazık ki Lacarnum Inflamari büyüsünün kim tarafından ne zaman icat edildiği ve tarih boyunca ne zaman, ne amaçlarla kullanıldığı hakkında bir bilgimiz bulunmamakta.

Etimoloji

Büyünün ismi olan “Lacarnum Inflamari” kalıbındaki iki kelimenin de Latince kelimelerden geldiği düşünülmektedir. “Lacarnum” kelimesi, Latincede “pelerin” anlamına gelen “lacerna” kelimesinden, “inflamari” ise Latincede “yakmak, tutuşturmak” anlamına gelen “inflammare” kelimesinden gelmektedir. Birlikte düşünüldüğünde ise tam anlamı, “pelerini yakmak” olarak çevrilebilir.

Bu haftaki büyümüzün incelemesinin de sonuna geldik, umarız beğenerek okumuşsunuzdur! Bu büyüyle ilgili paylaşmak istediğiniz başka bir bilgi var mı, haftaya birlikte hangi büyüyü incelememizi istersiniz? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir