Haftanın Büyüsü: Reducto

reducto-ginervra-ginny-weasley

Geçtiğimiz üç hafta boyunca Affedilmez Lanetleri oldukça detaylı bir şekilde inceledikten sonra bu haftaki Haftanın Büyüsü köşemizde tekrar normal büyülere dönüyoruz! Bu hafta ele alacağımız büyümüz ise sizlerin de istekleriniz doğrultusunda Reducto oldu. Daha çok iyi karakterlerimizin kullandığı bu büyüyü hazırsanız incelemeye başlayalım!

Reducto büyüsü, katı cisimleri patlatıp parçalara ayırmak için kullanılan bir büyüdür. Aslında Reducto’ya bir büyüdense lanet demek daha doğru olur. Bu laneti kullanarak bir hedefi toz ve dumana çevirmek veya bir kül haline dönüştürmek oldukça kolaydır. Bu büyüyü büyük çoğunluğumuz büyük ihtimalle Harry Potter’ın 1995-1996 yıllarında Dumbledore’un Ordusu’na öğrettiği zamandan hatırlıyoruz. Reducto lanetini kullanan cadı ve büyücüleri detaylı bir şekilde incelemeden önce Miranda Goshawk bu büyü hakkında neler demiş bir bakalım.

esrar-dairesi

“Bu kuvvetli laneti kullanarak yetenekli büyücüler kolaylıkla önlerine çıkan engelleri parçalara ayırabilir. Çok açık nedenlerden dolayı, bu laneti öğrenirken ve pratik yaparken çok dikkatli olunması gerekmektedir, yoksa en iyi ihtimalle, sınıfınızın tavanını ya da öğretmeninizin masasını bir kül yığınına çevirmek oldukça kolay olduğundan kendinizi ceza alıp yerleri süpürürken bulursunuz.”

anigif optimized 10104 1434345661 1

Şimdi sırada bu büyüyü kullanışına tanıklık ettiğimiz cadı ve büyücüler var. Haydi başlayalım!

25 Aralık 1994 tarihinde Severus Snape, Noel Balosundan sonra Karkaroff ile konuşurken bu büyüyü gül ağaçlarının üzerinde kullanmıştı.

Harry Potter, 1995 yılının Haziran ayında Üçbüyücü Turnuvasının üçüncü görevine hazırlanırken bu büyüyü öğrenmişti, haliyle de pratik yapmasına şahit olmuştuk. Öğrendikten sonra üçüncü görevde Harry bu büyüyü iki kere kullanmıştı. İlki, labirentte karşısına çıkan bir engeli yok etmek içindi. İkincisi ise Imperius Laneti altındaki Viktor Krum’dan Cedric Diggory’yi kurtarabilmek için önündeki çalıları bu büyüyle yok etmişti.

1995 yılının sonbahar mevsiminde Parvati Patil de bu laneti bir masayı enkaza dönüştürmek için kullanmıştı, tabii ki pratik yapıyordu!

latest?cb=20140408215540

18 Haziran 1996 tarihinde ise Harry Potter, Hermione Granger, Ginny Weasley, Ron Weasley, Luna Lovegood ve Neville Longbottom, Esrar Dairesi Savaşı sırasında bu laneti kullanmıştı ve sonuç olarak rafları parçalara ayırmışlardı. Ancak bu olay kitaplarda bu şekilde gelişirken, filmlerde bunu yapan sadece Ginny Weasley idi.

“ŞİMDİ!” diye haykırdı Harry.

Arkasından beş değişik ses, “REDUCTO!” diye böğürdü. Beş ayrı lanet beş ayrı yönde uçtu ve karşılarındaki raflar patladı; yüz cam küre infilak ederken heybetli yapı sallandı. İnci beyazı şekiller havaya dağıldı, kim bilir hangi yitip gitmiş geçmişten gelen sesleri, şimdi zemine yağan parçalanmış cam ve kıymıklanmış tahta sağanağı arasında yankılandı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

38a8db24fe2323c01ce80b4640b3fb36d5df1729 hq

Tarihi

Bu büyünün tarihi hakkında herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır, üzgünüz.

Etimoloji

Reducto” kelimesi Latincede “devirmek” ve “kırmak” anlamlarına gelmektedir. Büyünün ismi kullanılış amacını oldukça açık bir şekilde belirtiyor, değil mi?

Böylece bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız bu yazımızı beğenmişsinizdir! Haftaya bu köşemizde hangi büyüyü görmek istersiniz? Bu büyü hakkında sizin bildiğiniz başka bir bilgi var mı? Yorumlarınızda bizlerle paylaşın!

zumruduanka-yoldasligi-reducto

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir