Haftanın Büyüsü: Riddikulus

Riddikulus büyüsü harry potter bocurt

Haftanın Büyüsü köşemizde şimdi de gördüğümüz en eğlenceli büyülerden biri olan Riddikulus‘u konu alıyoruz!

Riddikulus, Böcürt’lere karşı kullanılan bir büyüdür. Aslında şekilleri olmayan ve karşısındaki kişinin en çok korktuğu şeyin kılığına girebilen bir yaratık olan Böcürt’lerle karşı karşıya gelindiğinde bu büyü kullanılır. Kullanıldığında Böcürt’ü, büyücünün komik bulduğu bir kılığa sokar. Bu büyüde amaç Böcürt’ün korkutucu etkisine karşılık vermektir.

Böcürt’ler kahkaha ile yenilebilen yaratıklardır, bu nedenle onları komik bir kılığa sokmak Böcürt’leri yenmenin ilk adımıdır, bu da Riddikulus büyüsüyle gerçekleştirilir. Ancak Böcürt’ler baştan canlı olarak sayılamayacakları ve de öldürülebilen şeyler olmadıkları için bu büyü onları tamamen yok etmez, aynı Patronus büyüsünde olduğu gibi.

“Bir Böcürt’ü püskürten büyü basittir, ama zihin gücü gerektirir. Anlıyorsunuz ya, Böcürt’lerin işini asıl bitiren şey kahkahadır. Yapmanız gereken, onu eğlenceli bulacağınız bir biçime bürünmeye zorlamaktır.”

Remus Lupin, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

lupin riddikulus

Bu büyüyü kullanabilmek için ilk önce büyücünün en çok korktuğu şeyi düşünmesi gerekmektedir, çünkü Böcürt’ün alacağı şekil budur. Sonra büyücü zihninde bunu komik bir şey olarak canlandırması gerekmektedir. Ancak bu büyüdeki sorun şudur ki çok fazla konsantrasyon gerektirmektedir ve büyücünün karşısına en çok korktuğu şey çıktığında konsantrasyonunu kaybedebilir ve bu halde de büyü işe yaramaz hale gelir.

Profesör Lupin, bu büyüyü Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, yani Harry’nin 3. senesinde, öğretmişti.

Bazı büyücüler karşısında Böcürt şu kılıklara girmişti:

Ron karşısında bir örümcek kılığına, Neville karşısında Severus Snape’in kılığına, Harry karşısında bir Ruh Emici kılığına, Hermione karşısında kendisine sınavlardan kaldığını söyleyen Profesör McGonagall kılığına, Remus Lupin karşısında dolunay kılığına, Albus Dumbledore karşısında ise kardeşi Ariana Dumbledore’un cesedi kılığına girmiştir.

Etimoloji:

“Riddikulus” büyüsünün ismi, İngilizcedeki “gülünç” anlamına gelen “ridiculous” kelimesinden gelmektedir. Aynı zamanda Latince olan “ridiculum” (şaka) ve “ridere” (gülmek) kelimelerinden geldiğine de inanılmaktadır.

Riddikulus büyüsü harry potter

Neville’in karşısında Böcürt’ün Severus Snape kılığına girdiğini ve Neville’in Riddikulus büyüsünü kullanarak bizim Snape’in babaanne kıyafetleri içerisindeki görüntüsünü görmemize olanak sağladığını hatırlıyor musunuz? Bu büyü, bizce, Harry Potter serisinin en komik anlarından birini oluşturdu!

Siz bir Böcürt ile karşı karşıya gelseydiniz ne şekline bürünürdü, ve Riddikulus büyüsü bu Böcürt’ü hangi kılığa sokardı? Bizimle paylaşırsanız seviniriz!

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir