Haftanın İksirleri: Biber İksiri ve Geyikotu Özü

geyik-otu-ozu

Bu hafta Haftanın İksiri köşesinde sizlere soğuk havaların vazgeçilmezi Biber İksiri ile bir başka iyileştirme iksiri Geyikotu Özü’nü takdim ediyoruz!

Soğukların da bastırmasıyla umarım hastalıklar sizi teğet geçmiş, peşinizde musallat olmamıştır. Hava değişimlerinin çok sık görüldüğü bu aralar aman dikkat edin kendinize. Bu hafta evinize Madam Pomfrey ruhuyla misafir olacağım. Zira hazırladığım iki iksir de iyileştirici kuvvetlere sahip, esaslı, iksir gibi iksir anlayacağınız.

İlk olarak sizlere Biber İksiri’nden bahsetmek istiyorum. Bu iksirimiz nispeten kısa bir hikâyeye sahip olsa da oldukça faydalı ve düzgün yapıldığında içen kişi için adeta bir şifa kaynağı. İçeriğinde Adamotu yer alan bu iksir, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde birebir etkili. İsminin biber içermesinin nedeni içildikten sonra bir buhar dalgasının kulaklardan fışkırıyor olması. Öyle acı yani 18. Yüzyıl’ın sonları ile 19. Yüzyıl’ın ilk dönemlerine doğru, Glover Hipworth tarafından keşfedildiği sanılıyor. Glover, Hogwarts’ta öğrencilik yılları sonrası iksir konusuna özel bir eğilim göstermiş daha sonrasında da yaptığı çalışmalar sonrası bir iksir ustasına dönüşmüştür. Glover’ın bu önemli keşfi, onun bir Çikolatalı Kurbağa Kartı’nda yer almasını sağlamıştır. Ayrıca tabi ki soğuk algınlığından mustarip sevgili sihirli dostlarımızın da şükranlarını kazanmıştır pek çok kez.

biber-iksiri

Ne zaman kullanıldığına gelecek olursak Madam Pomfrey, 92-93 yıllarına tekabül eden okul senesinde kışın bu iksiri bolca yapmış ve grip ile soğuk algınlığına yakalanan öğrencilere sunmuştur. Bu sene, direkt hatırlayamayacak dostlarımız için söylemekte fayda var, Sırlar Odası’nın açıldığı okul dönemine denk gelmektedir. Hatta bu dönem Ginny Weasley’nin Tom Riddle’ın etkisinde olduğu dönemdir ve Ginny’nin hasta olacağını düşünen abisi Percy, iksirden içmesi için ısrar etmiştir.

İksir ayrıca Üçbüyücü Turnuvası’nın ikinci görevinden sonra misafirler ve şampiyonlar için de kullanılmıştır.

Şimdi, ecza dolabından eksik edilmemesi gereken bir diğer iksire geçecek olursak Geyikotu Özü, adının da ele verdiği üzere geyik otunun ana malzemesini oluşturduğu bir iksir. Tam anlamıyla iyileştirme gücüne sahip, açık yaraları birkaç saniye içerisinde kabuklanmış yaraya çevirebilmekte. Bir diğer adı Yakan Çalı olarak geçiyor. Bunun sebebi uygulandığı yara çevresini fazlasıyla yakması. Gümüş ile birlikte bir karışım hazırlanarak kullanıldığında kurtadam ısırıklarının tedavisinde kullanılmakta ve bunun dışında birçok iyileştirici iksirin özüne de katılabilmekte.

geyik-otu-ron

Sonunda Ron’un kolunu feci şekilde yaraladığı Sihir Bakanlığı ziyareti sonrasında Hermione geyikotu kullanarak yarayı kapatmış ve Ron’un acısını bir gıdım olsun yatıştırmıştı. Ayrıca Harry’nin Godric’s Hollow’da Nagini tarafından ısırılması sonrasında da geyikotu kullanılmıştı.

hermione-granger-fc-hp7

Bu hafta sizlerle ilaç kategorisine koyabileceğimiz iksirleri paylaştık. Önerilerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir