Haftanın İksirleri: Doxycide ve İlkel Beden İksiri

haftanin-iksiri-cinperi-ilkel-beden

Bu hafta sizlere bir değil iki iksir takdim ediyoruz. Birincisi huysuz Cinperileri kovmaya yarayan Doxycide. İkincisi ise yine bir kara büyü eseri: İlkel Beden İksiri.

Cinperi Kovma İksiri (Doxycide)

Cinperilerini kovma iksiri ilk olarak Zygmunt Budge tarafından, okuldan ayrılıp inzivaya çekildiği Hermetray adasında bu yaratıklardan korunmak için üretilmiştir. Daha doğrusu üretilmeye teşebbüs edilmiştir. Zira Budge iksiri tam olarak becerememiş ve ilk denemesinde Cinperilerini ateşli yaratıklara çevirmiştir. Burada Veela tarzı ateşli olmaktan bahsetmiyoruz elbet, tam olarak ateşli, öfkeli, yakıcı yaratıklara dönüşmüş bu periler.

Bunun üzerine hem Budge’ın kafasını soktuğu evini, hem de bununla yetinmeyip Hermetray adasını yakmışlar. Öyle ki Budge o geceyi denizin içinde küçük bir çubuktan bozma şnorkel yardımıyla nefes alarak geçirmiştir. Ertesi sonbahara kadar iksiri mükemmelleştiren Budge, bir sonraki karşılaşmalarında Cinperilerinin kökünü kurutmuş ve adayı temizlemiştir.

İlkel Beden İksiri (Rudimentary Body Potion)

voldemortbaby

Harry Potter ve Ateş Kadehi’inde Tom Riddle’ı uzun zaman sonra tekrar görme fırsatı bulmuştuk. Fakat bu kez adeta çelimsiz bir yaratık, nefes alıp verdiği bile şüpheli bir şey’di adeta. Şu eskiden annesini dövüp Kur’an yırtan çocuk diye resimleri çıkan, aslında Çin’de yapılmış balmumu heykeller, aynı bu bahsettiğimiz çirkin bedene benzemekte. Belki de daha çirkin.

Riddle’ın ruhunun kalan parçasını gücünü tekrar kazanana dek bir yerde tutması gerekirken bu iksir bir nebze de olsa bunu sağlamış. Hatırlarsanız ilk sene Kara Orman’da Riddle’ın bir Unicorn kanı içtiğine şahit oluyorduk. Gerçi o zaman bu yaratığın Riddle olduğunu bilmiyorduk tabii. Nerden oraya girdin derseniz bu İlkel Beden Çorbası’nın hazırlanabilmesi için tek boynuzlu at, yani Unicorn kanı ile yılan zehri gerekiyor. Normalde iksir malzemelerini, evde hazırlayıp küçük birer kara büyücü yetişmesin diye vermiyordum fakat zaten bu iksirin hazırlanması öyle Çok Özlü İksir kadar saf ve temiz bir olay değil. Malzemeler haricinde kara büyü ile Rowling’in bile telaffuz etmekten kaçındığı bir maddenin kullanılması gerekiyor. O yüzden risk yok.

unicorn_blood_1

Kitaplarda Riddle’ın bu hali ile alakalı tasvirlere bir göz atalım:

… Kılkuyruk bir taşı çevirmişti de altından çirkin, yapış yapış ve kör bir şey çıkmıştı sanki – ama bu ondan daha kötüydü, yüz kat daha kötüydü. Kılkuyruk’un buraya kollarında taşıdığı şeyin biçimi, çömelmiş bir insan çocuğunun biçimiydi, ama Harry hayatında çocuğa bu kadar benzemeyen bir şey görmemişti. Saçsızdı, pullu gibiydi, koyu, çiğ, kırmızımsı bir siyah renkteydi. Kolları ve bacakları ince ve güçsüz görünüyordu. Yüzü ise – yaşayan hiçbir çocuğun böyle bir yüzü olmamıştır – yamyassı ve yılansıydı, parıldayan kırmızı gözleri vardı…

voldemorts_rudimentary_body_concept_artwork_for_hp4_movie

Bu tasvirler ile ne kadar zayıf ve çelimsiz bir bedenden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Her ne kadar böylesi güçsüz ve savunmasız dursa da, Riddle bu halinde iken normalde ki görünüşünden bir şeyler almış. Gözlerinin kırmızı olması, cildinin benzerliği yanında bu formda iken gücünün çoğunu da kaybettiği ortada. Bu formda kalabilmesi için birkaç saatte bir bu iksiri içmesi gerekmekte.

Bu haftaki köşemizde sizlerle iki iksiri paylaştık. Gelecek hafta hangi iksiri okumak istediğinizi yorumlarınızda belirtmeyi unutmayın.

Sihirle kalın!

 

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir